مزایای بورس برای سرمایه پذیران

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • مزایای بورس برای شرکت ها

  در درس قبل، مزیت سرمایه گذاری در بورس برای سرمایه گذاران را تشریح کردیم و گفتیم افرادی که سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس رو خریداری می کنند از مزیت های متعددی مانند کسب درآمد، امنیت و شفافیت در سرمایه گذاری، حفظ ارزش پول در مقابل تورم، قابلیت نقدشوندگی سرمایه و امکان مشارکت در نحوه ی مدیریت شرکت برخوردار می شوند.

  اما در سوی دیگر ماجرا شرکت های بورس قرار دارند یعنی شرکت هایی که سهامشان در بورس داد و ستد می شود. حالا سوال این جاست که پذیرش در بورس برای شرکت ها چه مزیتی دارد و شرکت ها با چه انگیزه ای علاقه مند به عرضه ی سهامشان در بورس هستند. آن هم در شرایطی که پذیرش در بورس طبیعتا برای آن ها الزاماتی مانند لزوم اطلاع رسانی مستمر و شفاف به سهامداران، رسیدگی دقیق به حساب های مالی و دیگر موارد را ایجاد می کند.

  در ادامه سه مزیت عمده را که پذیرش در بورس برای شرکت ها به دنبال دارد ذکر می کنیم.

  امکان تامین آسان منابع مالی

  شرکت ها معمولا برای گسترش فعالیت خودشان به منابع مالی جدید نیاز دارند. این منابع مالی معمولا یا از طریق استقراض از بانک و یا از طریق عرضه ی سهام تامین می شود. تامین مالی  از طریق استقراض مشکلات خیلی زیادی را به دنبال دارد. فرض کنید شرکتی برای اجرای طرحی، از بانک تقاضای وام می کند. در اولین قدم باید طرح خودش را به همراه تقاضا برای دریافت وام به بانک ارسال کند. بانک پس از بررسی کارشناسان خود را برای بازدید و ارزیابی به محل اجرای طرح می فرستد. در صورتی که هیچ گونه مشکلی از دید کارشناسان بانک وجود نداشته باشد، بانک اسنادی را برای تضمین بازپرداخت وام از شرکت مطالبه می کند و پس از انجام تشریفات و مراحل قانونی وام را پرداخت می کند. البته شرکت پس از دریافت وام باید مطابق برنامه ی بانک، اقساط وام دریافتی و سود آن را پرداخت کند. این فرآیند علاوه بر این که به زمان بسیار زیادی نیاز دارد، هزینه های مستقیم و غیر مستقیم زیادی را نیز به همراه دارد. از جمله این که بازپرداخت اقساط همراه با سود آن فشار بسیار سنگین و ریسک بسیار بالایی را به شرکت تحمیل می کند.

  اما روش دیگر تامین مالی عرضه ی سهام است که بسیار هم آسان است. در این روش کافی است شرکت در بورس پذیرفته شود و از دید سرمایه گذاران عملکرد و آینده ی قابل قبولی داشته باشد.در این صورت با عرضه ی سهام جدید شرکت در بورس، این سهام به سرعت به فروش می رسد و شرکت می تواند به راحتی وسریع منابع مالی مورد نیاز خودرا تامین کند. به این ترتیب شرکت نه تنها اقساطی را پرداخت نمی کند بلکه شرکایی به نام سهامداران دارد که در سود و زیان با شرکت سهیم می شوند.

  دریافت معافیت مالیاتی

  براساس قانون همه ی شرکت هایی که در کشور فعالیت می کنند بخشی از درآمد خود را در غالب مالیات به دولت می پردازند. همانطور که قبلا هم گفته شد، به سبب نقش موثر بورس در رشد و رونق اقتصادی قوانین و مقررات متعددی برای تقویت بورس در نظر گرفته شده است. یکی از این قوانین معافیت مالیاتی برای شرکت های بورسی است. به این معنا که شرکت هایی که سهام آن ها در بورس خرید و فروش می شوند مطابق قانون کمتر از سایر شرکت ها مالیات می پردازند و بنابراین هزینه های آن ها کاهش و در نتیجه سود آن ها افزایش پیدا می کند. این مزیت باعث می شود تا شرکت ها تلاش کنند شرایط لازم برای ورود به بورس را به دست بیاورند و سهام خود را در این بازار عرضه کنند.

  کسب اعتماد و شهرت عمومی

  به هر شرکتی اجازه ی عرضه در بورس داده نمی شود و شرکت ها باید دارای شرایط خاصی باشند. برای مثال شرکت باید سهامی عام باشد، سودآور باشد و امید به سودآوری آینده نیز برای آن شرکتوجودداشته باشد. مدت مشخصی از زمان فعالیتش گذشته و عملکرد قابل قبولی داشته باشد. حداقل سرمایه مشخصی هم داشته باشد و موارد دیگر. چنین شرایطی باعث می شود تا مردم به شرکت هایی فعال در بورس اعتماد کنند. این اعتماد است که موجب تمایل سرمایه گذاران به خرید سهام آن شرکت ها و به دنبال آن توسعه ی شرکت های بورسی می شود. به علاوه چون شرکت های بورسی در مقایسه با سایر شرکت ها از شفافیت و عملکرد بهتری برخوردارند نهادهای وام دهنده مثل بانک ها نیز این شرکت ها را در اولویت اعطای تسهیلات قرار می دهند.

  همچنین شرکت های پذیرفته شده در بورس معمولا در مقایسه با سایر شرکت های از شرایط اطلاع رسانی و تبلیغاتی مناسب تری برخوردارند زیرا اطلاعات آن ها به صورت مستمر از طریق رسانه های مختلف به مردم منعکس می شود که این موضوع می تواند امتیاز ویژه ای برای آن ها محسوب شود.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *