مزایای سرمایه گذاری دربورس(بخش سوم)

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • مزایای سرمایه گذاری در بورس

   در دو درس قبلی، دو مزیت سرمایه گذاری در بورس شامل کسب درآمد، امنیت و شفافیت در سرمایه گذاری را برای شما عزیزان بیان کردیم. در این برنامه به بیان سه مزیت دیگر بورس یعنی حفظ ارزش سرمایه در مقابل تورم، نقد شوندگی مناسب و مشارکت در اداره ی شرکت می پردازیم.

  حفظ سرمایه در مقابل تورم

  به طور معمول ارزش پول در طول زمان خود به خود کاهش پیدا می کند و با توجه به تورم موجود در جامعه در صورتی که افراد پس اندازهای خودشان را در جای مناسبی سرمایه گذاری نکنند ارزش آن کاسته می شود. در حالی که در سال 1340 شمسی، با 20 هزار تومان میشد یک خانه مسکونی خرید در سال 1390، همان 20 هزارتومان شاید حداکثر برای خریدیک جفت کفش آن هم از نوع بچگانه کفاف می داد. برای حفظ ارزش پول در طول زمان مناسب ترین راه حل سرمایه گذاری است البته سرمایه گذاری در فعالیت هایی که بتوانند بازدهی بیشتر از کاهش ارزش پول ناشی از تورم داشته باشد.

  سرمایه گذاری در بورس یکی از بهترین این روش هاست. حال جالب است بدانید براساس آمارها متوسط سود سرمایه گذاری در بورس در دوره ی 20 سال اخیر یعنی از ابتدای سال 1370 تا اوایل سال 1391، به مراتب بیشتر از بازدهی سرمایه گذاری در بازارهایی مثل طلا، ارز و مسکن بوده است. اگرچه ممکن بوده این بازارها در مقاطعی نوسانات زیادی را هم تجربه کرده باشند.

  اما یک سوال. به نظر شما سرمایه گذاری در بورس چگونه به حفظ ارزش پول در مقابل تورم کمک می کند؟

  همانطور که قبلا هم گفتیم افراد با خرید سهام یک شرکت در واقع به نسبت سهمی که خرید می کنند در منافع این شرکت یعنی دارایی های این شرکت و همچنین سود و زیان های آن سهیم می شوند. طبیعتا در طول زمان اولا ارزش دارایی های شرکت متناسب با تورم افزایش پیدا می کند و ثانیا شرکت در اثر فعالیت های اقتصادی که انجام می دهد سود قابل قبولی بدست می آورد. بنابراین افرادی که اقدام به خرید سهام شرکت می کنند البته در صورتی که انتخاب صحیح و آگاهانه ای داشته باشند می توانند سرمایه خود را در مقابل تورم حفظ کنند

  قابلیت نقدشوندگی بالا

  یکی از ویژگی های یک دارایی خوب این است که قابلیت نقدشوندگی بالایی هم داشته باشد یعنی بتوانیم آن را خیلی سریع به پول نقد تبدیل کنیم. برای هرکسی در طول زندگی ممکن است شرایطی بوجود بیاید که نیاز به نقدکردن دارایی های خود پیدا کند. نقدکردن دارایی ها علاوه بر اینکه مشکلات خاص خودش را دارد نیازمند زمان نیز هست. فرض کنید مثلا شما سرمایه ی خودتان را به یک دستگاه آپارتمان تبدیل کردید و درحال حاضر به دلیل شرایطی به پول نقد نیاز دارید و می خواهید آپارتمان را بفروشید. خوب روشن است که شما از زمان تصمیم به فروش تا فروش و دریافت وجه آن بامشکلات خیلی زیادی مثلا پیدا شدن مشتری، توافق برای معامله، انتقال سند و دیگر موارد مواجه می شوید.

  اما افرادی که با خرید سهام  و یا سایر انواع اوراق بهادار در بورس سرمایه گذاری می کنند به محض تصمیم به فروش کافی است به اولین کارگزاری بورس در سراسر کشور مراجعه کنند و تقاضای فروش خود را ثبت کنند. حتی در شرایط بحرانی هم در صورتی که شما سهام خودتان را به قیمت اندکی کمتر از قیمت روز بازار عرضه کنید در کمترین زمان ممکن به پول نقد تبدیل می شود. این شرایط سبب شده تا درجه ی نقدشوندگی اوراق بهادار نسبت به سایر سرمایه گذاری ها بالاتر باشد.

  مشارکت در تصمیم گیری برای اداره ی شرکت ها

  افرادی که سهام یک شرکت را می خرند می توانند با حضوردر مجامع و رای دادن به نسبت سهمی که در اختیار دارند، در تصمیم گیری های شرکت و نحوه ی اداره ی آن مشارکت کنند. این افراد با استفاده از حق رای خود قادرند هیئت مدیره ی شرکت را انتخاب کنند، درباره ی طرح های جدیدی که مدیران شرکت پیشنهاد می کنند اظهارنظر کنند و همچنین می توانند میزان سود تقسیمی به سهامداران شرکت را مشخص کنند. خلاصه این که این افراد به عنوان صاحبان اصلی شرکت در تصمیم گیری های شرکت مشارکت می کنند. البته همانطور که گفتیم میزان اثرگذاری هریک از سهامداران در تصمیمات شرکت به میزان سهامی است که در اختیار دارند و بنابراین افرادی که سهام بیشتری در اختیار دارند می توانند در تصمیم گیری های شرکت نقش موثرتری ایفا کنند.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *