مزایای سرمایه گذاری در بورس(بخش اول)

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • مزایای سرمایه گذاری در بورس ( بخش اول )

  در درس قبل گفتیم که سرمایه گذاری افراد جامعه در بورس، می تواند نقش بسیار زیادی در رونق اقتصادی داشته باشد زیرا با این کار منابع مالی مورد نیاز بنگاه های اقتصادی برای توسعه فعالیت ها تامین شده و در نتیجه رونق کسب و کار، اشتغال زایی و رشد وشکوفایی اقتصاد کشور را به دنبال دارد.

  اما حتما این سوال برای شما پیش آمده که سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام شرکت ها چه نفعی برای شما دارد. به عبارت دیگر چه دلیلی دارد که فرد به جای گزینه های متعددی که برای سرمایه گذاری وجود دارد، خرید سهام و سرمایه گذاری در بورس را انتخاب کند؟ اگر با ادامه ی این درس همراه باشید پاسخ این سوالات را دریافت می کنید.

  کسب درآمد

  یکی از هاداف اصلی هر فرد سرمایه گذاری، کسب سود و درآمد است. سرمایه گذاری در بورس اگر به صورت صحیح و آگاهانه باشد از دو طریق این هدف را تامین می کند، یکی دریافت سود نقدی و دیگری افزایش قیمت سهام است.

  شرکتی که شما سهامش را خریداری می کنید، در صورتی که عملکرد موفق و سودآوری داشته باشد سالانه مقدار قابل توجهی سود به دست می آورد. براساس قانون سود شرکت متعلق به سهامداران آن شرکت است. بنابراین افرادی که سهام یک شرکت را در اختیار دارند به میزان سهم خود در سود شرکت نیز سهیم هستند. البته شرکت ها لزوما همه ی سود سالانه ی خود را بین سهامداران تقسیم نمی کنند چون ممکن است برای توسعه فعالیت های خود به پول نیاز داشته باشند بنابراین ترجیح می دهند بخشی از سود سالانه را بین سهامداران توزیع کنند و بخش دیگر را در فعالیت های توسعه ای شرکت صرف کنند. به سودی که سالانه بین سهامداران توزیع می شود، سود نقدی یا اصطلاحا EPS  گفته می شود. دریافت سود نقدی اولین روش کسب درآمد توسط سهامداران است.

  برای مثال شرکتی را فرض کنید که ارزش سهامش در بورس 150 تومان است. اگر این شرکت در پایان سال 15 تومان سود بین سهامدارانش تقسیم کند، در واقع به میزان 10 درصد سود نقدی به سهامدارانش تقدیم کرده است. اما درآمد سهامداران فقط به سود نقدی محدود نمی شود.وقتی یک شرکت عملکرد خوب و موفقیت آمیزی داشته باشد، تمایل سرمایه گذاران برای خرید سهام آن شرکت در بورس افزایش پیدا می کند. بنابراین سرمایه گذاران حاضرند تا مبلغ بیشتری را برای خرید سهام آن شرکت بپردازندو در نتیجه قیمت سهام شرکت در بورس افزایش پیدا می کند. افزایش قیمت سهام شرکت در بورس باعث افزایش درآمد و دارایی های سهامداران آن شرکت می شود.

  در مقال قبلی فرض کنید قیمت سهام شرکت موردنظر که پارسال 150 تومان بود، درپایان سال به علت عملکرد موفق شرکت به 195 تومان رسیده است. یعنی 30 درصد افزایش. بنابراین سهامداران شرکت علاوه براینکه 10 درصد سود نقدی دریافت کردند، 30 درصد هم از محل افزایش قیمت سهام شرکت سود بدست آوردند. یعنی در طول یک سال 40 درصد سود به دست آوردند.

  البته باید توجه داشته باشیم گرچه شرکت هایی که سهامشان در بورس خرید و فروش می شود همگی جزو شرکت های بزرگ، معتبر و موفق شرکت هستند، اما هر شرکتی عملکرد و سودآوری خاص خود را دارد. و سرمایه گذاران باید هنگام خرید سهام شرکت، اطلاعات شرکت را به طور دقیق بررسی کنند تا بتوانند درآمد قابل قبولی داشته باشند.

  نکته ی دیگری که باید موردتوجه سرمایه گذاران قراربگیرد، این است که شرکت ها سیاسیت های متفاوتی در توزیع سود نقدی دارند. شما در هنگام خرید سهام شرکت باید به این موضوع توجه کنید که آیا دریافت سود نقدی سالیانه برایتان اهمیت دارد یا اینکه دید بلند مدت تری دارید وبیشتر تمایل دارید ارزش سهامتان افزایش پیدا کند.

  برای مثال بازنشستگانی که ترجیح می دهند سود سالانه و مستمر را برای تامین مخارج خودشان دریافت کنند بهتر است سهام شرکت هایی را انتخاب کنند که سیاست توزیع سود نقدی بیشتری دارند. اما افراد جوانی که تمایل دارند ارزش سهامش در چند سال آینده افزایش قابل توجهی داشته باشد، سهام شرکتی را ترجیح می دهد که سیاست توسعه ای در پیش می گیرد و بخش قابل توجهی از سود سالانه را به این امر اختصاص می دهد. این موضوع را می توانید از سیاست های گذشته شرکت ها تشخیص دهید که آیا شرکت مورد نظر بیشتر به توزیع سود علاقه مند است یا به توسعه ی شرکت.

  در این درس اولین مزیت سرمایه گذاری در بورس یعنی کسب درآمد را برای شما تشریح کردیم. برای اینکه با سایر مزایای سرمایه گذاری در بورس ها آشنا شوید ازتون دعوت می کنیم درس های بعدی را نیز دنبال کنید.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *