مزایای سرمایه گذاری در بورس(بخش دوم)

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • مزایای سرمایه گذاری در بورس(بخش دوم)

  در درس قبل اولین مزیت سرمایه گذاری بورس یعنی کسب درآمد را تشریح کردیم. و گفتیم افرادی که در بورس سرمایه گذاری می کنند از دو طریق دریافت سود نقدی و افزایش قیمت سهام درآمد  به دست می آورند. در این درس دومین مزیت سرمایه گذاری در بورس را تشریح می کنیم. مزیتی که برای همه ی سرمایه گذاران بسیار مهم و حیاتی است.

  امنیت و شفافیت در سرمایه گذاری

  اگر به شما بگویند با سرمایه گذاری در کاری می توانید سرمایه ی خود را در یک سال چند برابر کنید ولی شما از جزییات و کیفیت این سرمایه گذاری مطلع نباشید، مثلا ندانید قرار است پول خود را در چه کاری سرمایه گذاری کنید. اصلا آیا این کار شرعی و قانونی است یا خیر. آیا اصلا فردی که ادعای چند برابر کردن پول شما را مطرح کرده است فرد مطمئنی است یا نه؟ آیا سرمایه ی شما برمی گردد یا امکان کلاه برداری در آن وجود دارد؟ و هزاران اما و اگر دیگر… در این شرایط آیا حاضر به سرمایه گذاری می شوید؟ خب طبیعتا پاسخ خیلی از شماها منفی است.

  یکی از مهمترین مزایای سرمایه گذاری در بورس امنیت در سرمایه گذاری و برخورداری از حمایت قانون و مقررات است. در درس های قبل به جایگاه حیاتی بورس در اقتصاد اشاره کردیم و گفتیم که به دلیل همین اهمیت بالا، قوانین و مقررات متعددی در رابطه با بورس و حمایت از سرمایه گذاران در این بازار تصویب شده است. که این امر امنیت بورس برای سرمایه گذاری را تضمین می کند.

  برای مثال اگر شخصی سهام شرکتی را در بورس خریداری کند و شرکت مذکور در پایان سال با وجود تصویب سود نقدی از پرداخت آن در مهلت مقرر خودداری کند، سهام دار می تواند از شرکت مذکور شکایت کند و سود خود را دریافت کند. یا مثلا شرکت هایی که سهامشان در بورس خرید و فروش می شود موظف اند اطلاعات مالی و عملکردی خودشان را به صورت مستمر منتشر کنند تا سرمایه گذاران با اطلاع و شناخت کافی نسبت به وضعیت یک شرکت درباره ی خرید یا فروش سهام آن شرکت تصمیم گیری کند. در صورتی که شرکتی برخلاف قوانین و مقررات اطلاعات خود را منتشر نکند اعضای هیئت مدیره ی شرکت مسئول خواهند بود و به خاطر این اقدام باید به مراجع حقوقی پاسخگو باشند. بنابراین اگرچه شرکت های پذیرفته شده در بورس شرکت های بزرگ و معتبری هستند و اغلب دچار چنین مشکلاتی نمی شوند اما در عین حال قانون گذار با درنظر گرفتن این تمهیدات اطمینان لازم را برای سهامداران فراهم می کند که نهایت تلاش در جهت حفظ و استیفای حقوق آن ها به عمل بیاید.

  همچنین همانطور که گفته شد، براساس قوانین و مقررات شرکت هایی که سهامشان در بورس خرید و فروش می شوند موظفند کلیه ی اطلاعات حائز اهمیت خودشان را اعم از اطلاعات مالی، برنامه ها و دیگر موارد به بورس اعلام کنند. بورس هم پس از بررسی اطلاعات ارسالی از سوی شرکت ها این اطلاعات را در شرایط یکسان برای اطلاع سهامداران منتشر می کند. به علاوه بورس به صورت لحظه ای کلیه ی اطلاعات مربوط به آخرین وضعیت معاملات انجام شده در بورس،قیمت سهام، میزان عرضه و تقاضای موجود برای هریک از سهام، میزان خرید و فروش صورت گرفته برروی سهام و دیگر موارد را از طریق اینترنت منتشر می کند. و سرمایه گذاران می توانند با بررسی و تحلیل این اطلاعات نسبت به خرید سهام جدید و یا فروش سهامی که در اختیار دارند تصمیم گیری کنند.

  این موضوع که از آن به شفافیت در بورس یاد می شود باعث می شود تا سرمایه گذاران در شرایط یکسان و عادلانه از نظر میزان دسترسی به اطلاعات تصمیم گیری کنند. بنابراین می توانیم سرمایه گذاری در بورس را یک سرمایه گذاری کاملا شفاف بدانیم.

  در درس های آتی درباره ی سایر مزایای سرمایه گذاری در بورس برای شما صحبت خواهیم کرد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *