مزیت های خرید سهام

مزیت های خرید سهام

مزیت های خرید سهام

شاید این سوال براتون پیش آمده باشد که اساسا مزیت های خرید سهام در مقایسه با اوراق بهادار با درآمد ثابت مثل اوراق مشارکت و اوراق اجاره چه مزیت هایی دارد؟ و چرا خیلی از سرمایه گذاران سهام را به سایر انواع اوراق بهادار ترجیح می دهند. در این درس می خواهیم چهار مزیت اصلی سهام را بیان کنیم.

اولین مزیت سرمایه گذاری در سهام امکان کسب بازدهی بیشتر در ازای پذیرش ریسک بالاتر است. اگر به خاطر داشته باشید در معرفی اوراق مشارکت گفتیم که نرخ سود این اوراق علی الحساب است و نرخ سود قطعی پروژه در سررسید محاسبه و پرداخت می شود. اما معمولا نرخ سود قطعی تفاوتی با نرخ سود علی الحساب نمی کند. بنابراین آنچه که سرمایه گذار می تواند به عنوان بازدهی قطعی خودش تلقی کند، حدودا معادل همان مبلغی است که به عنوان سود علی الحساب به فرد پرداخت می شود. این میزان بازدهی ممکن است برای خیلی از سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران ریسک پذیر جذاب نباشد.

در مورد اوراق اجاره هم به همین صورت است چون بازدهی این اوراق هم مبلغ ثابتی است که به عنوان اجاره بها به صورت دوره ای به خریداران اوراق پرداخت می شود. اما برخلاف اوراق مشارکت و اوراق اجاره، دارندگان سهام یک شرکت به میزان سهامی که دارند، در کلیه منافع شرکت از جمله سود سالیانه و افزایش قیمت سهام شریک اند و اگر برای مثال شرکت در طول یک سال فعالیت حتی 100% هم سود کند این سود متعلق به سهامداران است.

البته باید توجه داشته باشیم که چنین سودهایی نصیب سهامداران نمی شود و گاهی اوقات ممکن است شرکت سود بسیار اندکی داشته باشد ویا حتی زیان بده که در این موارد هم سهامداران در زیان شرکت سهیم هستند. پس ریسک سرمایه گذاری در سهام بیشتر و البته بازدهی مورد انتظار خریداران سهام هم بالاتر از اوراق مشارکت و اوراق اجاره است.

بنابراین بررسی کامل و انتخاب هوشمندانه شرکتی که می خواهیم سهامش را خریداری کنیم اهمیت بسیار زیادی دارد.

دومین مورد از مزیت های خرید سهام در مقایسه با اوراق بهادار با درآمد ثابت امکان مشارکت سهامدار در نحوه اداره شرکت است. اگر خاطرتان باشد در توضیح اوراق مشارکت و اوراق اجاره گفتیم که خریداران این اوراق در طول دوره سرمایه گذاری مثلا چهارسال سود تعیین شده و در پایان دوره هم اصل سرمایه خودشان را دریافت می کنند و به سرمایه گذاری خودشان پایان می دهند. بدون این که دخالتی در نحوه انجام فعالیت شرکت داشته باشند. اما در سهام این طور نیست، سهامداران به نسبت سرمایه خودشان حق رای دارند و می توانند با شرکت در مجامع عمومی شرکتی که سهامش را در اختیار دارند درباره مسائل اساسی شرکت مثل انتخاب اعضای هیئت مدیره، نحوه تقسیم سود و دیگر موارد اظهار نظر کنند.

سومین مورد از مزیت های خرید سهام مربوط به اولویت خرید سهامداران برای خرید سهام جدید آن شرکت است. لازم است در این خصوص کمی توضیح دهیم. وقتی شرکتها برای اولین بار سهام خودشان را منتشر می کنند قیمت پایه سهام آنها که اصطلاحا به آن قیمت اسمی می گویند 1000 ریال است. یعنی اگر به عنوان مثال سرمایه شرکت 100 میلیون تومان باشد شرکت باید 1 میلیون سهام 100 تومانی منتشر کند اما قیمت سهم در بورس لزوما همیشه به اندازه قیمت اسمی یعنی این 100 تومان نیست و براساس نوع عملکرد شرکت و میزان تقاضایی که برای آن شرکت در بورس وجود دارد قیمت سهام ممکن است با افزایش یا کاهش مواجه شود.

با نگاهی به قیمت سهام شرکت هایی که هم اکنون در بورس خرید و فروش می شوند ملاحظه می کنید که قیمت سهام اغلب شرکت ها بالاتر از 100 تومان یعنی بالاتر از ارزش اسمی است. حالا فرض کنید شرکتی که امروز سهامش با قیمت 180 تومان در بورس خرید و فروش می شود قصد دارد برای تامین منابع مالی بیشتر سهام جدید منتشر کند. براساس قانون شرکت باید براساس قیمت اسمی یعنی 100 تومان سهام منتشر کند و سهامداران فعلی شرکت برای خرید سهام این شرکت در اولویت هستند. نتیجه کاملا مشخص است. سهامداران فعلی با خرید سهام جدید شرکت می توانند به ازای هر سهم 80 تومان سود کسب کنند. چون سهمی را که با قیمت 180 تومان خریدار دارد به قیمت 100 تومان ارزش اسمی سهم خریداری می کنند.

چهارمین مورد از مزیت های خرید سهام امکان دریافت سهام جایزه از شرکت است. همانطور که گفتیم شرکت ها معمولا در پایان هر سال مبلغی را به عنوان سود به دست می آورند. نحوه استفاده از سود سالیانه در شرکتها متفاوت است. برخی شرکت ها تصمیم می گیرند درصدی از سود را بین سهامدارانشان توزیع کنند. اما برخی دیگر ترجیح می دهند به جای اینکه با توزیع سود نقدینگی را از شرکت خارج کنند، سود به دست آمده را صرف توسعه شرکت کنند، به همین دلیل از محل سود سالیانه، سرمایه خودشان را افزایش می دهند.

در این درس مزیت های عمده سهام در مقایسه با اوراق بهادار با درآمد ثابت مثل اوراق مشارکت و اوراق اجاره برایتان توضیح دادیم. امیدوارم استفاده کرده باشید.

آموزش سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *