مبانی معامله‌ی ارزهای دیجیتال


 • احتمالاً شما در مورد میانگین های متغیر، خطوط پشتیبانی و مقاومت یا بازسازی فیبوناچی چیزهایی شنیده اید، اما نمیدانید منظور از همه ی این ها چیست. اگر اصطلاحات فوق برای شما خیلی نامفهوم به نظر میرسد، وقت آن است که بدانید تجزیه و تحلیل فنی چیست ، ابزار های اصلی آن کدام اند و چگونه میتوانید از آنها برای درآمدزایی در ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

  به بیان ساده، تجزیه و تحلیل فنی بر بررسی تأثیر عواملی مانند اصول یا روانشناسی بر قیمت ها متمرکز است، که ممکن است در معادله عرضه / تقاضا در راستای پیش بینی روند آینده قیمت ها تأثیر بگذارد. با استفاده از تکنیک های مختلف تحلیلی، تحلیلگر فنی سعی در یافتن راه حلی، برای مشکل انتخاب لحظه مناسب برای خرید یا فروش ارز دیجیتال (یا هر دارایی دیگر) دارد.
  ایده اصلی پشت تجزیه و تحلیل فنی این است که قیمت دارایی ها در روند تغییر میکنند، که این نتیجه تغییر نگرش بازرگانان و سرمایه گذاران نسبت به فضای اقتصادی – اجتماعی و سیاسی و همچنین برداشت و پیش بینی های خودشان از بازار است. بنابراین، مهمترین چیز برای تحلیلگر فنی شناسایی روند در مراحل اولیه آن و حفظ و ثابت نگه داشتن سرمایه گذاری تا زمان مشاهده نشانه هایی از تغییر در جهت آن است. در پشت این روند، این فرض وجود دارد که ماهیت انسان در طول زمان ثابت است و به همان اندازه در برابر موقعیت های مشابه، واکنش های یکسان انجام میدهد.

  برای آشنایی با ویژگی های یک تریدر خوب میتوانید این صفحه را بخوانید.

  مبانی تجزیه و تحلیل تکنیکال

  سه مقدمه وجود دارد که رویکرد تجزیه و تحلیل فنی بر اساس آنها انجام میشود:

  ۱- اقدام بازار همه چیز را تخفیف می دهد

  تجزیه و تحلیل فنی فرض میکند، که علاوه بر معیارهای اساسی که ممکن است تا حدودی تغییرات معادله عرضه / تقاضا را توضیح دهد، بسیاری از عوامل دیگر (اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، روانی و غیره) وجود دارد که به طور مداوم بر قیمت ها تأثیر میگذارند. قیمت ها نه تنها منعکس کننده ارزیابی متفاوتی است که تحلیلگران مختلف میتوانند ایجاد کنند بلکه امیدها، ترس ها، فرضیات و معیارهای عقلانی یا غیر منطقی هزاران خریدار و فروشنده بالقوه را منعکس می کنند. این مجموعه از عوامل، که نمیتوان آماری بر اساس آنها ایجاد کرد ، ساخته و توزین می شوند و در نهایت با تعداد نهایی بیان میشوند: قیمتی که در آن معامله بسته میشود.
  به طور خلاصه ، تجزیه و تحلیل فنی به عنوان نقطه شروع خود، این فرض را میگیرد که تعیین قیمت به خودی خود شامل تمام اطلاعات اساسی موجود و علاوه بر این، بسیاری از جنبه های دیگر با اهمیت برابر یا بیشتر است.

  ۲- قیمتها در روند تغییر می کنند

  معنا و مفهوم یک روند، یکی از ارکان اساسی تئوری تجزیه و تحلیل فنی است. با شروع از ابتدایی ترین تعریف روند، به عنوان جهتی که قیمت ها حرکت میکنند، تحلیلگر فنی فرض میکند که بازارها در روند، حرکت میکنند و این حرکت ها “تمایل” دارند تا زمانی ادامه پیدا کنند که تغییراتی ایجاد شود که بتوانند عدم تعادل در معادله عرضه / تقاضا را ایجاد کند و بتوان با تجزیه و تحلیل عملکرد بازار، این تغییرات را تشخیص داد. شناخت کافی روند از همان مراحل اولیه آن به منظور تشخیص دادن و دنبال کردن جهت آن و تشخیص زودهنگام فرسودگی آن برای وارونه سازی یا بستن موقعیت، در مجموع اهداف نهایی دنبال شده توسط تحلیلگر فنی را تشکیل میدهد.

  ۳- تاریخ دوباره تکرار می شود

  این اظهارات ظاهراً ساده و حتی از جنبه های خاص سوال برانگیز ، وقتی تأیید شود که برخی از الگوهای رفتاری که در گذشته فهرست بندی شده اند، همچنان در بازارهای مالی تکرار میشوند، بعد و اهمیت خاصی پیدا میکنند. این تکرار ، که منشأ آن چیزی جز ماهیت روانشناسی انسان نیست ، این امکان را فراهم میکند که ثابت شود حرکت های آینده بازار بسیار شبیه است به آنچه در گذشته اتفاق افتاده است و در نتیجه، استنباط هایی که از الگوهای مختلف نمودار در گذشته شده است، کاملا قابل استفاده برای تشکیلات مشابه است. به این ترتیب، با توجه به اینکه نمودارهای ارز دیجیتال بازتاب واقعی عملکرد بازار است، که به معنی فعالیت گروهی از سرمایه گذاران شرکت کننده در آن است، به راحتی میتوان فهمید که اگر ذهنیت و دید آنها اساساً بدون تغییر بماند، الگوهای نمودار شکل تکامل قیمت ها به طور پی در پی ادامه پیدا میکند و اعتبار آنها را در طول سال حفظ میشود.
  اعمال قیمت، به عنوان یکی از نتیجه های تصمیم گیری های انسان، میتواند هدفمند قلمداد شود. اگرچه برخی از مردم بر این باورند که تغییرات قیمت کاملا تصادفی و غیرقابل پیش بینی است، اما تحلیلگران فنی همیشه مستعد شناسایی و تعیین کمیت این الگوهای رفتاری با بررسی بازارهای گذشته هستند. در حالی که بازارها در اصل غیرقابل پیش بینی هستند، اما به نظر میرسد فعالان بازار برخی از عادت ها و الگوها را رعایت می کنند، که به ندرت از بین می روند. به عنوان یک تاجر، هدف شما استفاده از این اطلاعات برای دستیابی به برتری جزئی نسبت به غیرقابل پیش بینی بودن بازار است.

  پیش بینی سقوط در سال 1929

  ویلیام پی همیلتون یکی از بنیان گذاران تجزیه و تحلیل فنی محسوب میشود که از اصطلاح های اقیانوسی مانند جزر و مد، امواج و پاشش ها، استفاده میکرد. او با دقت بالایی بازارهای گاوی و خرسی را پیش بینی میکرد.
  در 21 اکتبر 1929، او سقوط در سهام را که سه روز بعد به وقوع پیوست را پیش بینی کرد. متأسفانه، او زنده نماند تا از شهرت حاصل از پیش بینی لذت ببرد و در نوامبر همان سال درگذشت.

  معامله گری ارز های دیجیتال

  اشکالات تجزیه و تحلیل تکنیکال

  علی رغم این واقعیت که ممکن است یک دوره ی واقعی برای تاجر باشد، اما تجزیه و تحلیل فنی معایبی هم دارد. کسانی که با تجزیه و تحلیل فنی مخالف هستند، به چندین مشکل مربوط به اجرای روش های آن اشاره میکنند:

  ۱-عدم اطلاع از اصول اساسی

  یک استدلال رایج این است که تجزیه و تحلیل فنی در جهت پیش بینی یک نتیجه معینی برای یک الگوی نمودار است. بدون اینکه دلایل تغییرات را که عوامل اساسی هستند، در نظر داشته باشد.

  ۲- پیشگویی خودکفا

  تجزیه و تحلیل فنی را میتوان یکی از موارد پیشگویی خودکفا دانست، با اشاره به این واقعیت که هرچه تعداد افراد بیشتری با روش های تحلیلی مشترک در بازارها وجود داشته باشند، احتمال تغییر پیش بینی شده قیمت بیشتر است. این یک بحث رایج است که به فقدان یک قضیه اثبات شده اشاره دارد. این واقعیت که معامله گران با افق های زمانی مختلف، انتظارات و مشخصات ریسک متفاوت کار می کنند؛ یافتن شیوه مشترک در پیشگویی خودکفا را دشوار می کند.

  ۳- منحصر به فرد بودن وقایع الگویی

  یک استدلال بر حق دیگر به نفع غیر قابل اعتماد بودن تجزیه و تحلیل فنی، بر این اساس استوار است که اقدامات قیمتی گذشته که روشهای فنی بر اساس آن انجام می شوند، اغلب دقیقاً به همان شکل تکرار نمی شوند. این میتواند منجر به ناسازگاری در تجزیه و تحلیل و ناسازگاری در روش ها شود. به عبارت دیگر: اقدامات بازار گذشته ممکن است به قدر کافی به عنوان یک پیش بینی کننده مفید نباشند.

  نتیجه

  صرف نظر از اینکه تجزیه و تحلیل تکنیکال کار میکند یا نه، چیزی که قطعاً درست است این است که معامله گران هرگز در هنگام استفاده از هر نوع استراتژی در بازار 100٪ صحیح نخواهند بود (غیر از این نمی تواند باشد). با این حال، استفاده از تجزیه و تحلیل فنی راه را برای تجارت مبتنی بر قانون هموار می کند، که به ما در توسعه سبک تجارت شخصی خود کمک میکند.
  بیشتر اوقات، استفاده از تجزیه و تحلیل فنی میتواند به ایجاد استراتژی هایی با امید مثبت کمک کند. شما در هر معامله ای پیروز نخواهید شد اما با معامله سیستماتیک فقط درصورتی که شانس به نفع شما باشد ، دوره ی واقعی و مفید تجزیه و تحلیل فنی خود را نشان میدهد.
  البته، کل برنامه تجاری تنها شامل تجزیه و تحلیل ها نیست. مدیریت صحیح پول و نگرش آموزش دیده برای پایبندی به این قوانین، عناصری هستند که فرصت های اضافی برای گنجاندن در برنامه تجارت فراهم می کنند.
  در فصل های بعدی، برخی از الگوهای کلاسیک و همچنین شاخص ها و اسیلاتورها را بررسی خواهیم کرد، و یاد می گیریم که چگونه آنها را در یک استراتژی معاملاتی جاسازی کنیم.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *