معرفی روش تحلیل بنیادی برای سرمایه گذاری در بورس

معرفی روش تحلیل بنیادی برای سرمایه گذاری در بورس

 • معرفی روش تحلیل بنیادی برای سرمایه گذاری در بورسمعرفی روش تحلیل بنیادی برای سرمایه گذاری در بورس

  اگر مجموعه دروس آموزش بورس گروه بررسی فارکس را بررسی کرده باشید، به این موضوع پی برده اید که همواره در در این دورس به لزوم تصمیم گیری هوشمندانه در بورس اشاره و تاکید شده سرمایه گذارانی که قصد دارند مستقیما نسبت به خرید یا فروش سهام شرکت ها اقدام کنند باید قبل از انتخاب سهام یک شرکت، وضعیت آن شرکت را به دقت و به صورت جامع مورد بررسی و تحلیل قرار دهند. بنابراین یک سرمایه گذار موفق باید قدرت تحلیل بالایی داشته باشد. فردی که بدون تحلیل اقدام به خرید و فروش سهام می کند، مثل فردی است که در اتاق تاریک به سوی هدف نامعلوم تیر اندازی می کند. در چنین شرایطی احتمال این که تیر به هدف برخورد کند بسیار پایین است.

  اما از اهمیت تحلیل که بگذریم، این موضوع مهم مطرح می شود که چه شیوه هایی برای تحلیل سهام در بورس وجود دارد؟ در یک طبقه بندی کلی، دو شیوه اصلی برای تحلیل در بورس مطرح است. تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال. در این برنامه می خواهیم تحلیل بنیادی را به شما معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

  تحلیل بنیادی چیست؟

  به روش تحلیل بنیادی، تحلیل ریشه ای، پایه ای و یا اساسی هم گفته می شود. همانطور که از اسم آن مشخص است، در این روش سرمایه گذار عوامل اصلی اثر گذار بر قیمت سهام شرکت را مورد بررسی قرار می دهد و بر اساس آن تصمیم گیری می کند که آیا سهام شرکت مذکور برای سرمایه گذاری مناسب است یا خیر. حتما خاطرتان هست که در دروس قبلی عوامل اثر گذار بر قیمت سهام شرکت ها را معرفی کردیم و گفتیم به طور کلی سه دسته عوامل بر قیمت سهام یک شرکت تاثیر گذار است.

  1. عوامل محیطی: مثل وضعیت اقتصادی و سیاسی، سیاست های کلان یک کشور، بودجه سالیانه و قوانین و مقررات
  2. عوامل مرتبط با صنعت: مثل نحوه قیمت گذاری محصولات، میزان عرضه و تقاضا برای محصولات، رقابتی یا انحصاری بودن صنعت و حجم سرمایه گذاری های صورت گرفته در صنعت
  3. عوامل درونی شرکت: مثل میزان سودآوری شرکت و تداوم آن، وضعیت دارایی ها و بدهی های شرکت، نسبت قیمت به درآمد سهم (P/E)، طرح های توسعه ای شرکت و ترکیب سهامداران شرکت

  در تحلیل بنیادی سرمایه گذار بعد از بررسی و تحلیل عوامل سه گانه اثرگذار بر قیمت سهام یک شرکت، ارزش واقعی یا اصطلاحا ارزش ذاتی سهام آن شرکت را تعیین می کند. سپس با مقایسه ارزش واقعی سهام آن شرکت با قیمت فعلی آن در بورس، در خصوص خرید، فروش یا نگهداری آن سهم تصمیم گیری می کند. طبیعتا اگر از دید سرمایه گذار ارزش واقعی سهم از قیمت فعلی سهم در بورس بیشتر باشد، آن سهم امکان رشد بیشتری دارد و گزینه مناسبی برای خرید به حساب می آید. اما اگر از دید سرمایه گذار ارزش واقعی سهم از قیمت فعلی سهم در بورس کمتر باشد، آن سهم اصطلاحا گران است و نه تنها برای خرید مناسب نیست بلکه اگر سرمایه گذار چنین سهمی را در اختیار داشته باشد بهتر است که آن را بفروشد.

  اگر از دید سرمایه گذار ارزش سهم با قیمت فعلی سهم در بورس برابر باشد، بنابراین قیمت آن سهم اصطلاحا منصفانه است و خرید یا فروش سودی را نصیب سرمایه گذار نمی کند. اجازه بدید با یک مثال نحوه تصمیم گیری براساس تحلیل بنیادی را بیشتر توضیح دهیم. فرض کنید سهام شرکت الف در بورس در حال حاضر با قیمت 250 تومان خرید و فروش می شود. سرمایه گذار  از روش تحلیل بنیادی ارزش واقعی سهم الف را محاسبه می کند و به این نتیجه می رسد که هر سهم این شرکت حداقل 300 تومان ارزش دارد. طبیعتا در این حالت سرمایه گذار نسبت به خرید سهام شرکت الف اقدام می کند. چون قیمت فعلی سهام شرکت در مقایسه با ارزش واقعی آن حداقل 50 تومان ارزان تر است.

  اما شاید این سوال اساسی برایتان پیش آمده باشد که وقتی می توانیم ارزش واقعی یک سهم را با روش تحلیل بنیادی محاسبه کنیم پس چطور سهام برخی شرکت ها با قیمتی بیشتر یا کمتر از ارزش واقعی سهم در بورس معامله می شود و زمینه کسب سود و یا احیانا زیان را برای برخی از معامله گران فراهم می کند؟

  پاسخ این است که اولا عوامل اثر گذار بر قیمت سهام شرکت ها همواره دستخوش تغییر است. بنابراین ارزش واقعی شرکت ها هم به صورت مستمر در حال تغییر است. در این میان سرمایه گذارانی موفق ترند که زودتر از دیگران طبعات لازم

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *