معرفی روش تحلیل تکنیکال برای سرمایه گذاری در بورس

معرفی روش تحلیل فنی

 • معرفی روش تحلیل فنیمعرفی روش تحلیل فنی برای سرمایه گذاری در بورس

  در درس قبلی، اولین روش تجزیه و تحلیل سهام با عنوان روش بنیادی را معرفی کردیم و گفتیم در این روش سرمایه گذار ابتدا با ارزیابی همه عوامل اثرگذار بر قیمت سهام شامل عوامل محیطی، عوامل صنعت و عوامل درونی، ارزش واقعی یا اصطلاحا ارزش ذاتی سهم مورد نظر را با قیمت فعلی آن سهم در بورس مقایسه می کند. بنابراین اگر ارزش واقعی سهم از قیمت فعلی آن سهم در بورس بیشتر باشد، اقدام به خرید سهام می کند. اگر ارزش واقعی سهم از قیمت فعلی آن در بورس کمتر باشد از خرید سهم مذکور خودداری می کند و در صورتی که آن سهم را در سبد سرمایه گذاری خود داشته باشد، آن را می فروشد و در نهایت اگر ارزش واقعی سهم با قیمت فعلی آن سهم در بورس برابر باشد، به این معنی است که قیمت فعلی سهم در بورس منصفانه است بنابراین نه خرید و نه فروش آن در شرایط فعلی نمی تواند سودی را نصیب سرمایه گذار کند.

  در این درس می خواهیم دومین شیوه تجزیه و تحلیل سهام را معرفی کنیم. روشی که اصطلاحا روش تحلیل فنی نامیده می شود. برای آشنایی بیشتر با روش تحلیل فنی سهام این برنامه را دنبال کنید.

  تحلیل فنی چیست؟

  در روش تحلیل فنی این جمله معروف بسیار به کار برده می شود که گذشته چراغ راه آینده است. به بیان دیگر سرمایه گذارانی که از روش تحلیل فنی برای ارزیابی ارزش قیمت سهام استفاده می کنند، بر این باورند که با استفاده از روند نوسانات یک سهم در گذشته می توانیم قیمت آن سهم را در آینده پیش بینی کنیم. بنابراین تحلیل فنی در واقع پیش بینی قیمت سهم در آینده بر اساس اتفاقات گذشته است.

  تحلیل گران فنی با استفاده از نمودارها و رابطه های ریاضی، روند قیمت سهم در آینده را براساس نوسانات گذشته قیمت آن سهم پیش بینی می کنند و در صورتی که به این نتیجه برسند که قیمت سهم در آینده در مقایسه با قیمت فعلی آن در بورس افزایش قابل قبولی دارد، نسبت به خرید آن سهم اقدام می کنند. اما اگر نمودارها بیانگر کاهش قیمت سهم در آینده باشد، طبیعتا سرمایه گذاران سهام شرکت مذکور را می فروشند.

  مثلا فرض کنید سهام شرکت ایرن خودرو در بورس در حال حاضر 150 تومان است. در صورتی که تحلیل های فنی نشان دهد که قیمت سهام شرکت ایران خودرو به 170 تومان می رسد، طبیعتا سرمایه گذاران اقدام به خرید این سهم می کند. چون با این کار می تواند در مدت 3 ماه 20 تومان سود به دست آورد. اما اگر تحلیل فنی از کاهش قیمت سهم شرکت ایران خودرو به 120 تومان تا 3 ماه آینده حکایت داشته باشد، سرمایه گذار نه تنها از خرید سهام این شرکت صرف نظر می کند، بلکه اگر از این سهم در سبد سهام خود داشته باشد، هر چه سریعتر آن را به فروش می رساند چرا که با این کار جلوی زیان 20 تومانی به ازای هر سهم گرفته می شود. همانطور که گفتیم، سرمایه گذارانی که روش تحلیل فنی را به کار می گیرند، اغلب با استفاده از روش های ریاضی و نمودارها، روند نوسانات قیمت سهم را در آینده پیش بینی می کنند. به همین علت به تحلیل گران فنی اصطلاحا نمودار گرا یا چارتیست گفته می شود.

  اما یک سوال، چرا تحلیل گران فنی اعتقاد دارند صرفا با تحلیل روند گذشته قیمت سهام می توانیم وضعیت آینده آن را پیش بینی کنیم. پاسخ سوال این است که طرفداران تحلیل فنی اعتقاد دارند چون بورس یک بازار بسیار هوشمند و قیمت سهام در این بازار به سرعت بر اثر تغییر در عوامل محتلف، تغییر می کند، بنابراین قیمت سهم به تنهایی می تواند بازگو کننده تاثیر این عوامل باشد. بر خلاف تحلیل گران بنیادی نیازی نیست سرمایه گذار به طور مستقل قیمت سهام را بر اساس عوامل مذکور محاسبه کند. فقط کافی است روند نوسانات گذشته قیمت سهم را بررسی کنیم تا روند آینده قیمت سهم براساس گذشته آن پیش بینی شود.

  طرفداران روش تحلیل فنی همچنین اعتقاد دارند تاریخ تکرار می شود و روند گذشته قیمت سهم را می شود به آینده هم تعمیم دهیم. برای مثال اگر قیمت سهام شرکت ایران خودرو در گذشته روند صعودی داشته باشد، به احتمال بسیار زیاد در آینده هم روند کلی قیمت سهام این شرکت صعودی است و بر عکس، مگر اینکه اتفاق خاصی رخ دهد و این پیش بینی را تغییر دهد.

  بنابراین تحلیل فنی بر این سه اصل استوار است.

  1. همه عوامل در قیمت سهم لحاظ شده است.
  2. روند گذشته قیمت سهم را می توان به آینده تعمیم داد.
  3. تاریخ تکرار می شود.

  اما به نظر شما آیا روش تحلیل بنیادی برای تجزیه و تحلیل قیمت سهام مناسب تر است یا روش تحلیل فنی؟

  با اعتقاد اغلب کارشناسان، مناسب ترین روش برای تجزیه و تحلیل قیمت یک سهم مناسب تر است. یعنی یک سرمایه گذار باید علاوه بر این که روندهای گذشته قیمت سهام را بررسی و تحلیل می کند، صرفا به نتایج حاصل از این تحلیل اتکا نکند و به صورت مستمر عوامل سه گانه اثر گذار بر قیمت سهام را کنترل کند.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *