معرفی سایر ارکان دخیل در فرآیند انتشار اوراق اجاره

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • معرفی سایر ارکان دخیل در فرآیند انتشار اوراق اجاره

  در درس قبل با اوراق اجاره  و نحوه انتشار این اوراق آشنا شدید. یک نهاد واسط به وکالت از سرمایه گذاران و با پولی که از محل فروش اوراق اجاره به دست می آید، دارایی مورد نیاز شرکت متقاضی را خریداری می کند و به شرکت اجاره می دهد. همچنین اقساط اجاره بها که در واقع سود اوراق اجاره محسوب می شود توسط نهاد واسط دریافت و به سرمایه گذاران پرداخت می شود. در پایان دوره اجاره هم دارایی به قیمت اولیه به شرکت فروخته می شود و اصل پول سرمایه گذاران به آنها عودت داده می شود. اما پرداخت سود اوراق اجاره در طول دوره و همچنین پرداخت اصل پول سرمایه گذاران در پایان دوره اجاره چگونه تضمین می شود؟ این جاست که نقش یکی دیگر از ارکان اوراق اجاره یعنی ضامن مشخص می شود.

  ضامن در فرآیند انتشار اوراق اجاره چه نقشی دارد؟ ضامن در واقع بازپرداخت اصل سرمایه  و همچنین سود سرمایه گذاران در اوراق اجاره را تضمین میکند. یعنی اگر شرکت منتشر کننده اوراق اجاره به هر دلیلی از عهده انجام تعهدات خود مبنی بر پرداخت سود سرمایه گذاران در طول دوره اجاره که در واقع همان مبالغ اجاره بهاست و یا اصل سرمایه آنها در پایان دوره اجاره برنیاید، ضامن متعهد است که این مبالغ را بلافاصله به سرمایه گذاران بپردازد. براساس مقررات موجود، تنها موسسات و نهادهای مالی معتبر مثل بانکها، موسسات مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و شرکت های بیمه می توانند نقش ضامن را در فرآیند انتشار اوراق اجاره ایفا کنند چون ضامن باید به راحتی بتواند از عهده تعهدات خودش بربیاید.

  سایر ارکان اوراق اجاره

  تابه حال چهار رکن اصلی دخیل در فرآیند انتشار اوراق اجاره را به شما معرفی کردیم:

  1- منتشر کننده اوراق اجاره که اصطلاحا به آن بانی نیز گفته می شود مثل شرکت هواپیمایی
  2- دارندگان اوراق اجاره که با هدف سرمایه گذاری اقدام به خرید این اوراق می کنند.
  3- نهاد واسط که نقش واسطه بین بانی و دارندگان اوراق را ایفا می کند.
  4- ضامن که پرداخت اصل سرمایه و سود دارندگان اوراق را تضمین می کند.

  علاوه بر این چهار رکن، ارکان دیگری هم در فرآیند انتشار اوراق اجاره دخیل اند که مهم ترین آن ها عبارت اند از:

  5- عامل فروش، که در واقع وظیفه عرضه اولیه اوراق اجاره به سرمایه گذاران را برعهده دارد. بانک ها و موسسات مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی و همچنین شرکت های کارگزاری رسمی  بورس می توانند به عنوان عامل فروش اوراق اجاره ایفای نقش کنند. بعد از عرضه اولیه اوراق اجاره توسط عامل فروش معاملات ثانویه این اوراق در بازار سرمایه انجام می شود. منظور از معاملات ثانویه این است که احتمال دارد فردی تمایل نداشته باشد اوراق اجاره خود را تا پایان دوره سررسید نگه دارد. این فرد می تواند به یکی از شرکتهای کارگزاری مراجعه نماید و اوراق اجاره خودش را برای فروش عرضه کند. طبیعتا افرادی هم هستند که در عرضه اولیه موفق به خرید اوراق اجاره مذکور نشده اند و تمایل دارند این اوراق را خریداری کنند. توجه کنید که معاملات ثانویه این اوراق صرفا در بازار سرمایه شامل بورس و فرابورس انجام می شود.

  6- عامل پرداخت، کلیه پرداخت هایی که به دارندگان اوراق اجاره صورت می گیرد شامل پرداخت اجاره بها یا در واقع سود اوراق اجاره و همچنین پرداخت اصل سرمایه دارندگان اوراق اجاره در پایان دوره توسط عامل پرداخت صورت می گیرد. در واقع عامل پرداخت، وجوه مربوطه را از شرکت منتشر کننده اوراق، بانی، دریافت و به سرمایه گذاران پرداخت می کند.

  7- بازار گردان، فرض کنید اوراق اجاره ای با سررسید 4ساله خریداری کرده اید. طبیعتا شما می توانید این اوراق را تا پایان دوره اجاره نگهداری کنید و ضمن دریافت سود در فواصل زمانی مشخص، اصل سرمایه  خودتان را در پایان دوره اجاره دریافت کنید اما ممکن است  زودتر از زمان سررسید قصد داشته باشید این اوراق را بفروشید. در این حالت انتظار دارید به راحتی بتوانید اوراق اجاره خود را به پول نقد تبدیل کنید. یکی از مهم ترین وظایف بازارگردان همین موضوع یعنی تضمین نقدشوندگی اوراق اجاره است. بنابراین وقتی شما برای فروش اوراق اجاره خودتان به شرکت کارگزاری مراجعه می کنیدو درخواست شما از طریق کارگزاری وارد سامانه معاملات بورس می شود در صورتی که در آن زمان خریداری برای اوراقتان وجود نداشته باشد، بازارگردان وظیفه دارد با خرید این اوراق نقدشوندگی آن را تضمین کند.

  امیدواریم این درس شما را با ارکان دخیل در فرآیند انتشار و عرضه اوراق اجاره به اندازه کافی آشنا کرده باشد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *