معرفی شاخص های بورس تهران

شاخص های مهم بورس و اوراق بهادار تهران

 • شاخص های مهم بورس و اوراق بهادار تهرانمعرفی شاخص های بورس تهران

  در درس قبلی، 9 شاخص مهم بورس شامل شاخص کل بورس تهران، شاخص قیمت، شاخص بازده نقدی، شاخص 50 شرکت فعال تر، شاخص 30 شرکت بزرگ، شاخص صنعت، شاخص مالی، شاخص بازار اول و شاخص بازار دوم را معرفی کردیم. در این برنامه می خواهیم 2 شاخص دیگر را به شما معرفی کنیم.

  شاخص آزاد شناور

  اگر خاطرتان باشد در درس قبلی گفتیم که هرچقدر تعداد بیشتری از مردم سهامدار یک شرکت باشند، سهام آن شرکت برای سرمایه گذاری مناسب تر است. چون اولا همواره خریداران و فروشندگان زیادی برای سهم وجود دارد و در نتیجه قابلیت نقدشوندگی سهم در بورس افزایش پیدا می کند. و ثانیا امکان دستکاری قیمت سهم از طرف گروهی خاص از سهامداران کاهش پیدا می کند. به آن بخش از سهام شرکت که در اختیار تعداد زیادی از سرمایه گذاران قراردارد، سهام شناور آزاد گفته می شود. با این توضیح می رویم سراغ معرفی مفهوم شاخص آزاد شناور.

  در محاسبه شاخص قیمت گفتیم که این شاخص سطح عمومی قیمت همه سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس را نشان می دهد. یعنی به عنوان مثال اگر شرکت الف در مجموع 100 میلیون عدد سهم منتشر کرده باشد، فارغ از اینکه چند درصد از این سهام در اختیار مردم یا اصطلاحا شناور آزاد باشد، ارزش کل سهام منتشر شده شرکت در محاسبه شاخص قیمت لحاظ می شود. حالا اگر در محاسبه شاخص قیمت به جای اینکه همه سهام منتشر شده توسط شرکت در نظر گرفته شود، فقط درصد سهام شناور آزاد شرکت ها یعنی آن میزان از سهام که در اختیار مردم قراردارد، مد نظر قرار بگیرد، شاخص آزاد شناور یا به تعبیر دقیق تر شاخص قیمت بر مبنای سهام شناور آزاد شکل می گیرد.

  شاید این سوال برایتان پیش بیاید که با وجود انتشار شاخص قیمت، لزوم انتشار شاخص آزاد شناور چیست؟ در جواب این سوال باید گفت هدف از انتشار شاخص آزاد شناور کمک به سرمایه گذار برای تحلیل رفتار بخشی از بازار سهام است که نقد شوندگی بیشتری دارد چون در محاسبه این شاخص فقط ارزش سهامی که در اختیار عموم مردم قرار دارد و مدام خرید و فروش می شود لحاظ می شود و آن بخش از سهام شرکت ها که در اختیار سهامداران عمده قراردارد و بلوکه شده مد نظر قرار نمی گیرد، بنابراین می تواند تصویر منطقی تر و واضح تری از وضعیت بورس و نوسانات آن را ارائه دهد.

  شاخص فرابورس

  تا به این جا 10 شاخص مهم بورس اوراق بهادار تهران را معرفی کردیم. در ادامه می خواهیم درباره شاخص فرابورس برایتان صحبت کنیم. قبل از اینکه شاخص فرابورس را برایتان توضیح دهیم، لازم است ماهیت فرابورس و تفاوت آن با بورس و اوراق بهادار تهران را توضیح دهیم.

  در درس قبلی گفتیم که شرکت ها برای اینکه در بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شوند، و سهامشان در این بورس مورد داد و ستد قرار بگیرد، باید شرایط خاصی را از نظر میزان سرمایه، میزان سهام شناور آزاد، و وضعیت سودآوری داشته باشد. این شرایط نسبتا سخت گیرانه به این خاطر تعیین شده است که این شرکت هایی که وارد بورس می شوند، شرکت های بزرگ، معتبر و قابل اطمینان باشند و جذابیت لازم برای سرمایه گذاری را داشته باشند. اما طبیعتا همه شرکت ها موفق به احراز این شرایط نمی شوند. شاهد این موضوع هم این است که تعداد شرکت های پذیرفته شده در بورس و اوراق بهادار تهران، در مقایسه با تعداد کل شرکت های فعال در کشور، بسیار محدود است. با توجه به محدودیت های پذیرش در بورس، در ایران هم مثل بسیاری از کشورها تدبیری اندیشیده شده است، تا آن دسته از شرکت هایی که موفق به احراز شرایط پذیرش در بورس نمی شوند اما وضعیت و عملکرد قابل قبولی دارند هم بتوانند از مزایای پذیرش در بازار سرمایه از جمله، تامین مالی آسان و ارزان در این بازار بهره مند شوند.

  این تدبیر چیزی نیست جز راه اندازی بازاری به نام بازار خارج از بورس یا اصطلاحا فرابورس. به این ترتیب شرکت هایی که از استانداردهای تعیین شده در بورس و اوراق بهادار تهران برخوردارد نیستند اما برخی الزامات و حداقل های لازم را دارند می توانند به جای بورس تهران در فرابورس پذیرش شوند و سهام خودشان را در این بازار عرض کنند.

  طبیعتا با توجه به این که شرکت های پذیرفته شده در فرابورس از نظر مواردی مثل میزان سرمایه، درصد سهام شناور آزاد، وضعیت سودآوری و یا نحوه گزارش دهی به سرمایه گذاران در مقایسه با شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران در استانداردهای پایین تری قراردارند، ریسک سرمایه گذاری در این شرکت ها هم تا حدی بیشتر است. و لازم است سهامداران موقع تصمیم گیری در خصوص خرید یا فروش سهام این شرکت ها، به این موضوع توجه کافی داشته باشند.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *