معرفی صندوق های سرمایه گذاری در بورس

معرفی صندوق های سرمایه گذاری در بورس

معرفی صندوق های سرمایه گذاری در بورسمعرفی صندوق های سرمایه گذاری در بورس

اگر مجموعه دروس آموزش بورس گروه بررسی فارکس را دنبال کرده باشید، اطلاعات بسیار زیادی درباره بورس یا به تعبیر بهتر بازار سرمایه به دست آورده اید. از تاریخچه پیدایش بورس در ایران و جهان، نقش و مزایای سرمایه گذاری در بورس، معرفی ریسک و بازده سرمایه گذاری و روش های مدیریت ریسک، شیوه های خرید و فروش سهام در بورس، اصطلاحات رایج در بورس و بسیاری از مطالب دیگر. در این درس می خواهیم به معرفی صندوق های سرمایه گذاری در بورس بپردازیم.

تا حالا با اطلاعاتی که به دست آورده اید، متوجه این موضوع شده اید که شرط اساسی برای سرمایه گذاری موفق در بورس، این است که اولا قبل از تصمیم گیری برای خرید و فروش سهام شرکت ها، همه اطلاعات و عوامل موثر بر قیمت سهام آن شرکت را به دقت مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار بدهید و بر اساس این اطلاعات نسبت به خرید یا فروش سهام شرکت مورد نظر تصمیم گیری کنید. و ثانیا بعد از خرید سهام هم به صورت مستمر این عوامل را ارزیابی کنید و در صورت بروز تغییر در هر یک از عوامل موثر بر ارزش سهم در حال و آینده، تصمیمات مناسب بگیرید و سبد سهام خودتان را براساس شرایط جدید بروز کنید.چه بسا سهمی که تا ماه گذشته سهم ارزنده ای محسوب می شد به علت بروز برخی ریسک های جدید، دیگر سهم ارزنده ای نباشد و لازم باشد هر چه سریعتر آن سهم را بفروش برسانید.

بنابراین همانطور که در گذشته هم گفتیم، یک سرمایه گذار هوشمند باید همواره مراقب سبد سهام خود باشد و در عین حال که نگاه بلند مدتی دارد اما این نگاه بلند مدت باعث نشود که از وضعیت سهام خود در کوتاه مدت غافل شود و آن را به فراموشی بسپارد. با این اوصاف شاید برخی افراد که یا تخصص کافی برای تحلیل اطلاعات موثر بر قیمت سهام ندارند و یا علی رقم داشتن تخصص این فرصت را ندارند که مدام در حال ارزیابی وضعیت سهام خودشان در بورس و خرید و فروش در این بازار باشند تصور کنند که سرمایه گذاری در بورس برای آن ها امکان پذیر نیست. در این درس می خواهیم برای این دسته از افراد یک راهکار مناسب و مطمئن ارائه کنیم. راهکاری که همه علاقه مندان به سرمایه گذاری در بورس بویژه افراد غیر حرفه ای و تازه وارد می توانند از این طریق وارد دنیای بورس شوند. راهکاری به نام صندوق های سرمایه گذاری.

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

قبل از اینکه به معرفی صندوق های سرمایه گذاری بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم که صندوق های سرمایه گذاری چیست، لازم است دو روش اصلی برای سرمایه گذاری را معرفی کنیم.

  1. سرمایه گذاری مستقیم در بورس
  2. سرمایه گذاری غیر مستقیم

در سرمایه گذاری مستقیم، سرمایه گذار مستقیما پول خودش را در جایی سرمایه گذاری می کند. مثلا وقتی شما مستقیما به یک کارگزار بورس مراجعه و سهامی خریداری می کنید، به صورت مستقیم و بدون واسطه سرمایه گذاری کرده اید. اما در سرمایه گذاری غیر مستقیم، سرمایه گذار از طریق یک واسطه اقدام به سرمایه گذاری می کند. واسطه ای که از نظر سرمایه گذار توانایی و صلاحیت لازم برای سرمایه گذاری را دارد.

فرض کنید برادر یا دوست نزدیک شما دانش و تخصص بسیار زیادی برای سرمایه گذاری در بورس دارد و طبیعتا مورد اعتماد شما هم هست. اگر شما به جای اینکه شخصا اقدام به خرید سهام کنید، پول خودتان را در اختیار او قراردهید تا برای شما در بورس سرمایه گذاری کند، در واقع شما یک سرمایه گذاری غیر مستقیم انجام داده اید.

سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری هم یک سرمایه گذاری غیر مستقیم محسوب می شود. به این معنی که به جای اینکه سرمایه گذار خودش مستقیما اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار در بورس کند، پول خودش را در اختیار یک صندوق سرمایه گذاری قرار می دهد تا متخصصان اقدام به سرمایه گذاری کنند.

برای این کار کافی است سرمایه گذار به یکی از صندوق های معتبر سرمایه گذاری مراجعه کند و سهام آن صندوق که اصطلاحا واحد سرمایه گذاری نام دارد خریداری کند. با خریداری واحد سرمایه گذاری توسط سرمایه گذار، پول در اختیار این صندوق قرار می گیرد. سپس مدیران و کارشناسان این مجموعه با این پول اقدام به خرید و فروش سهام در بورس می کنند.

آموزش سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *