معرفی مشاور سرمایه گذاری

مشاور سرمایه گذاری کیست

 • مشاور سرمایه گذاری کیستمعرفی مشاور سرمایه گذاری

  اگر از شما بپرسند که چه توصیه ای برای ورود افراد غیر متخصص به بورس دارید، حتما یکی از سه پیشنهاد زیر را مطرح می کنید. خرید اوراق بهادار بدون ریسک مثل اوراق اجاره و یا اوراق مشارکت، سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری و استفاده از خدمات سبدگردانی. در این درس می خواهیم یکی دیگر از راهکارهایی که افراد تازه وارد و غیر متخصص می توانند برای سرمایه گذاری در بورس از آن استفاده کنند را به شما معرفی کنیم. به عبارت دیگر می خواهیم به معرفی مشاوره سرمایه گذاری بپردازیم. در این راهکار به شما توصیه می کنیم برای سرمایه گذار در بورس از کمک مشاوران سرمایه گذاری اسفاده کنید. برای اینکه با مشاور سرمایه گذاری و نقش آن در بورس آشنا شوید، این درس  را دنبال کنید.

  مشاور سرمایه گذاری کیست؟

  مشاور سرمایه گذاری به شخصی حقوقی گفته می شود که در قالب قرارداد مشخص به سرمایه گذار درباره خرید و فروش اوراق بهادار مشاوره می دهد. به بیان ساده تر مشاوره سرمایه گذاری که از تخصص و تجربه لازم در زمینه سرمایه گذاری در بورس برخوردار است، به سرمایه گذار کمک می کند تا با انتخاب صحیح سهام، و سایر انواع اوراق بهادار، متناسب با میزان ریسک پذیری خودش، بازدهی مناسبی به دست بیاورد.

  با توجه به این توضیح می شود به اهمیت بسیار زیاد مشاوران سرمایه گذاری در بازار سرمایه پی برد. به این دلیل که مشاوران سرمایه گذاری در واقع از بروز تصمیم های غیر حرفه ای و بعضا شتاب زده در بورس جلوگیری می کنند و زمینه لازم برای ارتقا سطح تحلیل و تصمیم گیری آگاهانه در این بازار را فراهم می کنند. به این ترتیب نه تنها فرصت سودآوری سرمایه گذاران، به ویژه افراد غیر حرفه ای در این بازار افزایش پیدا می کند، بلکه از بروز تلاطمات ناشی از رفتارهای هیجانی و غیر منطقی در بورس هم جلوگیری می شود. با توجه به تعریف مشاور سرمایه گذاری چند نکته مشخص می شود.

  1- مشاور سرمایه گذاری بر اساس تعریف قانونی، یک شرکت است نه شخص حقیقی. در حال حاضر علاوه بر برخی از شرکت های کارگزاری بورس که مجوز ارائه مشاوره هم از سازمان بورس دریافت کرده اند، چند شرکت مشاور سرمایه گذاری هم به صورت مستقل تاسیس شده که راهنمایی های لازم برای سرمایه گذاری در بورس را به مشتریان خودشان ارائه می دهند. فهرست و مشخصات شرکت های کارگزاری دارای مجوز مشاوره سرمایه گذاری و همچنین شرکت های مشاوره سرمایه گذاری، در وبسایت اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار به نشانی www.SEO.ir بخش نهادهای مالی تحت نظارت، قابل مشاهده است.

  نکته مهمی که سرمایه گذاران باید به آن توجه داشته باشند، این است که برای دریافت خدمات مشاوره ای، صرفا به کارگزاران و یا شرکت های مشاوره ای دارای مجوز رسمی سازمان بورس مراجعه کنند و از مراجعه به افراد، شرکت ها یا پایگاه های اینترنتی که بدون مجوز در این زمینه فعالیت می کنند، جدا خودداری کنند.

  2- مشاور سرمایه گذاری موظف است قبل از ارائه خدمات مشاوره ای، میزان ریسک پذیری سرمایه گذار را ارزیابی کند چون سبد سرمایه گذاری مناسب برای یک فرد ریسک پذیر با سبد سرمایه گذاری مناسب برای یک فرد ریسک گریز بسیار متفاوت است. برای اینکه مشاور سرمایه گذاری به شناخت مناسبی از وضعیت مشتری دست پیدا کند، لازم است قبل از ارائه خدمات مشاوره ای، اطلاعاتی مثل وضعیت شغلی و درآمدی مشتری، اهدافی که مشتری از سرمایه گذاری دنبال می کند، تجربیات قبلی مشتری در زمینه سرمایه گذاری و در نهایت میزان دارایی ها و پس انداز مازاد مشتری را در اختیار داشته باشد. البته لازم به ذکر است مشاور سرمایه گذاری بر اساس قراردادی که با مشتری امضا می کند تعهد می کند که این اطلاعات را محرمانه نگهداری کند و از افشا آن ها نزد دیگران خودداری کند.

  3- در قراردادی که بین سرمایه گذار و مشاور سرمایه گذاری منعقد می شود، علاوه بر تعهد مشاوره سرمایه گذاری به محرمانه نگهداشتن اطلاعات مشتری و مواردی همچون نحوه ارائه خدمات به مشتری، میزان کارمزد دریافتی از مشتری، بابت دریافت خدمات مشاوره ای و سایر الزاماتی که شرکت سرمایه گذاری و مشتری باید رعایت کند، مشخص می شود. لازم به ذکر است مشاور سرمایه گذاری نمی تواند کارمزدی بیشتر از مبلغ تعیین شده از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین کند.

  خب در این برنامه به معرفی مشاور سرمایه گذاری پرداختیم و توضیحات خوبی را در این زمینه ارائه کردیم.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  2 Comments

  • سلام و احترام
   بنده قصد سرمایه گذاری در بورس تهران را دارم و برای این کار به یک مشاور سرمایه گذاری نیاز دارم. لطفا” بنده را راهنمایی بفرمایید.

   • بهترین مشاور سرمایه گذاری برای هر فرد، خود آن فرد است! افرادی که تحت عنوان مشاور سرمایه گذاری فعالیت می کنند اغلب نتیجه خوبی برای شما نخواهند داشت. ترجیحا با یادگیری تحلیل سنتیمنتال و تمرین مکرر، خودتان سرمایه گذاری و معامله کردن را فرا بگیرید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *