معرفی نسبت P به E در بورس

معرفی نسبت P به E در بورس

 • در مقاله قبل از تریدر نووا با نسبت EPS در بورس آشنا شدیم. این بار می خواهیم نسبت P به E را برایتان توضیح دهیم. این نسبت نشان می دهد که سهامداران انتظار دارند تا طی چند سال آتی (با فرض حفظ شرایط) ارزش سرمایه گذاری امروز خود را بازیافت نمایند. نحوه محاسبه این نسبت به شرح ذیل می باشد:

  P/E = قیمت روز سهم تقسیم بر EPS

  با توجه به اینکه در یک دوره مالی عموما به دفعات شرکت ها نسبت به اعلام EPS اقدام می نمایند که استفاده از هر کدام از EPS ها مدل خاصی از P/E را به نمایش خواهد گذاشت با دو نوع P/E متفاوت به شرح ذیل مواجه خواهیم بود.

   نسبت P/E دنباله دار

  در این حالت با لحاظ نمودن EPS میان دوره ای بازار، می توان عکس العمل های سریع فعالان را با دیدگاه کوتاه مدت مشاهده نمود. که در واقع در محاسبه P/E دنباله دار آخرین EPS میان دوره ای ملاک تصمیم گیری بازار قرار خواهد گرفت.

  نسبت P/E پیشرو

  شرکت ها عموما با نزدیک شدن به پایان دوره مالی جاری خود اقدام به ارائه بودجه سال آتی می نمایند و براساس آن درآمد جدیدی را برای هر سهم شناسایی یا پیش بینی خواهند نمود و بر همین اساس محاسبه P/E بر مبنای اطلاعات آتی را P/E پیشرو می نامیم.

  در بررسی P/E دنباله دار و پیشرو باید گفت که با نزدیک شدن به پایان دوره مالی، عموما P به E پیشرو در تصمیم گیری های بازار نقش بیشتری را بازی خواهد نمود و بسیاری از تصمیم گیری ها با نیم نگاهی به سال بعد انجام خواهد گرفت که البته منطقی نیز می نماید. چرا که با طی زمان بیشتری از دوره مالی، دامنه نوسانات احتمالی EPSهای میان دوره ای کم خواهد گردید و احتمال تحقق آن نیز بیشتر خواهد شد و این در حالی است که EPS سال بعد ماهیت نوسان پذیری بیشتری را به خود گرفته و به آرامی نقش قوی تری بازی خواهد نمود. پس می توان گفت که با گذشت زمان P/E دنباله دار تبدیل به P/E تاریخی و P/E پیشرو تبدیل به P/E دنباله دار خواهد گردید.

  همان طور که گفتیم نسبت P/E نشان دهنده این امر خواهد بود که انتظار برگشت سرمایه گذاری ها چند سال می تواند باشد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *