مفهوم ریسک و بازده

آموزش سرمایه گذاری در بورس

آشنایی با مفهوم ریسک و بازده و نقش آن در تصمیم گیری برای سرمایه گذاری

در درس های گذشته ضمن معرفی تاریخچه ی بورس در ایران و جهان، مزایای سرمایه گذاری در بورس را به طور مفصل تشریح کردیم. همچنین گفته شد که در بورس اوراق بهادار نوعی از دارایی با عنوان دارایی مالی یا اصطلاحا دارایی کاغذی خرید و فروش می شود. سهام، اوراق مشارکت و سایر انواع اوراق بهادار از جمله ی این دارایی های مالی هستند. همچنین اشاره شد که ارزش دارایی مالی به پشتوانه ی یک دارایی دیگر تامین می شود.برای مثال ارزش سهام یک شرکت به عملکرد شرکت مذکور بستگی دارد و با بهبود و یا ضعف عملکرد شرکت ارزش سهام آن هم بالا و پایین می رود.

بنابراین در انتخاب یک دارایی مالی مثل سهام، توجه بر اطلاعاتی که می تواند بر قیمت آن دارایی تاثیرگذار باشد بسیار حائز اهمیت است. چون تصمیم گیری براساس اطلاعات می تواند تا حد خیلی زیادی ریسک سرمایه گذاری شما را کاهش دهد. اما به نظر شما ریسک چیست و چطور می توانیم ریسک سرمایه گذاری در بورس را کاهش دهیم؟

در یک تعریف بسیار ساده ریسک احتمال محقق نشدن پیش بینی هاست. برای مثال فرض کند قیمت سهام شرکت الف در حال حاضر 150 تومان است. شما پیش بینی می کنید که قیمت سهام این شرکت در ماه آینده به 160 تومان برسد و براساس این پیش بینی اقدام به خرید سهام می کنید. در اینجا دو حالت ممکن است رخ دهد. یا سهام مذکور در ماه آینده به 160 تومان و یا بالاتر از آن می رسد که در این صورت شما ریسک سرمایه گذاری را با موفقیت پشت سر گذاشته اید و به اصطلاح ریسک سرمایه گذاری شما به اصطلاح صفر بوده یا اینکه پیش بینی شما محقق نمی شود و سهام آن شرکت با قیمتی کمتر از آنچه که پیش بینی کرده بودید به فروش می رسد. مثلا در ماه آینده قیمت سهام مذکور به 155 تومان می رسد. در این صورت پیش بینی شما با 50 درصد عدم موفقیت همراه بوده است.

بدین ترتیب مشخص می شود که تعریف دیگری از ریسک احتمال عدم موفقیت است. هر اندازه احتمال عدم موفقیت در سرمایه گذاری بیشتر باشد، اصطلاحا ریسک سرمایه گذاری هم بیشتر می شود. بنابراین با دقت در مفهوم ریسک می توانیم به دو نکته ی اساسی پی ببریم

1- .پیش بینی صحیح نقش بسیار زیادی در کاهش ریسک سرمایه گذاری دارد

2- لزوم توانایی پذیرش ریسک توسط افراد سهامدار

البته در آینده خدمتتان خواهیم گفت که در سال های اخیر و با طراحی برخی شیوه های سرمایه گذاری در بورس، امکان سرمایه گذاری بدون ریسک در بورس هم برای افراد فراهم شده است. اما به هر حال باید توجه داشته باشیم که موضوعی تحت عنوان ریسک همواره باید در سرمایه گذاری ها مد نظر قرار بگیرد..

اما در کنار مفهوم ریسک مفهوم دیگری نیز همواره در ادبیات سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرد. مفهومی به نام بازده.

بازده سرمایه گذاری

منظور از بازده درآمد حاصل از سرمایه گذاری است. در درس های قبل توضیح دادیم که فردی که سهامی رو خریداری می کند از دو محل کسب درآمد می کند. اول دریافت سود نقدی سالانه و دوم درآمد ناشی از افزایش قیمت سهام. به مجموع این دو مورد بازده می گویند.

مثلا فرض کنید فردی سهام شرکت را به قیمت 150 تومان خریداری می کند. اگر این شرکت در پایان سال به ازای هز سهم 15 تومان سود نقدی به سهامدارانش توزیع کند و قیمت سهم در پایان سال به 195 تومان برسد بنابراین بازده سرمایه گذاری فرد در مجموع 40 درصد بوده است.

آموزش سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *