نحوه دسترسی به سامانه معاملات آنلاین بورس

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • نحوه دسترسی به سامانه معاملات آنلاین بورس

   در درس قبلی روش خرید و فروش آنلاین سهام و مزیت های متعدد این روش را با سه روش دیگریعنی روش خرید و فروش سهام به صورت حضوری، خرید و فروش سهام به صورت تلفنی و ارائه سفارش به صورت اینترنتی مقایسه کردیم. حالا ممکن است که این سوال برایتان پیش آمده باشد که نحوه ی خرید و فروش آنلاین سهام به چه صورت است و چطور می توانیم به این سامانه دسترسی پیدا کنیم. به پاسخ این سوال در ادامه ی این درس می رسیم.

  اگر یادتان باشد در روش ارائه سفارش به صورت تلفنی توضیح دادیم که متقاضی استفاده از این روش باید به شرکتهای کارگزاری مراجعه کند و قراردادی را در خصوص استفاده از این خدمات با کارگزاری منعقد کند. روش معاملات آنلاین سهام هم به همین صورت است. یعنی اگرچه در روش معاملات آنلاین خود سرمایه گذار مستقیما اقدام به خرید و فروش سهام می کند و کارگزار در این عمل دخالتی ندارد اما به دلیل اینکه فرآیند تصفیه معاملات و نقل و انتقال مالکیت سهام بین خریدار و فروشنده از طریق کارگزاران به عنوان واسط میان بورس و سرمایه گذار انجام می شود، دسترسی به سامانه معاملات هم از طریق شرکت های کارگزاری برای متقاضیان امکان پذیر می شود. بنابراین در نخستین گام برای دسترسی به سامانه معاملات آنلاین سهام متقاضی باید به یکی از شرکت های کارگزاری بورس در سراسر کشور مراجعه نماید و درخواست خود را برای دسترسی به سامانه معاملات آنلاین به شرکت مذکور اعلام کند.

  یکی از پیش شرط های اساسی که سازمان بورس برای استفاده سرمایه گذار از سامانه معاملات آنلاین تعیین کرده است آشنایی کافی سرمایه گذار با اصول خرید و فروش اوراق بهادار در بورس، قوانین و مقررات اساسی مرتبط با سرمایه گذاری در بورس و نحوه استفاده از سامانه معاملات آنلاین است. چون همانطور که گفتیم در سامانه معاملات آنلاین خود سرمایه گذار مستقیما و بدون واسطه ی کارگزار نسبت به خرید و فروش اوراق بهادار در بورس اقدام می کند. بنابراین لازم است آشنایی کافی با با اصول و مقررات مرتبط با سرمایه گذاری در بورس را داشته باشد. به همین علت شرکت کارگزاری موظف است قبل از امضای قرارداد مربوط به سامانه معاملات آنلاین برای مشتری از توانایی او نسبت به اصول سرمایه گذاری در بورس و مقررات مربوطه اطمینان پیدا کند. به این منظور اغلب شرکت های کارگزاری از متقاضیان استفاده از سامانه معاملات آنلاین به صورت حضوری یا الکترونیک آزمون می گیرند تا میزان آشنایی متقاضی با بازار سرمایه را ارزیابی کنند. در صورت احراز توانمندی مشتری برای سرمایه گذاری در بورس قراردادی بین کارگزاری و مشتری منعقد می شود. و براساس این قرارداد دسترسی مشتری به سامانه معاملات آنلاین سهام توسط کارگزاری فراهم می شود.

  شرکت کارگزاری حداکثر ظرف مدت یک هفته پس از امضای قرارداد نام کاربری و رمز عبور برای استفاده از سامانه معاملات آنلاین را برای مشتری صادر می کند و به صورت محرمانه به مشتری تحویل می دهد. مشتری هم می تواند پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور خودش، به سامانه معاملات آنلاین کارگزاری مربوط مراجعه کند و به صورت مستقیم به خرید و فروش سهام بپردازد.

  به این نکته ی مهم هم توجه کنید که برای استفاده از این سامانه مشتری باید در بانکی که کارگزاری به او اعلام می کند حساب داشته باشد. طبیعتا به محض این که مشتری سفارش خرید سهام را از طریق سامانه معاملات آنلاین وارد سامانه می کند، مبلغ مورد نیاز از حساب وی به عنوان کارمزد معامله مربوطه در حساب بانکی اش بلوکه می شود و پس از انجام خرید مبلغ مذکور به صورت خودکار از حساب بانکی برداشته می شود.

  در درس بعدی نکات مهمی را راجع به استفاده از سامانه معاملات آنلاین سهام عنوان خواهیم کرد.

  اگر سوال یا ابهامی در مورد درس امروز داشتید همانند همیشه از طریق صفحه ارتباط با ما با شما هستیم! همچنین حتما عضوکانال تلگرام ما شویدتا مطالب جدید را ازدست ندهید و از آفرها و تخفیفات ویژه ما بهره مند شوید.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *