نسبت های فیبوناتچی در معامله گری و معرفی اجمالی آن

نسبت های فیبوناتچی در معامله گری و معرفی اجمالی آن

 • ما تریدرها از نسبت ها و ابزار فیبوناتچی در معامله گری خود بسیار استفاده می کنیم پس اگر با آن آشنا نیستید حتما پیشنهاد می کنیم این مقاله و مقالات بعدی که درباره ترکیب فیبو با خط روند و خطوط حمایت و مقاومت است را هم دنبال کنید. فیبوناتچی موضوعی بسیار گسترده است و مطالعات بسیار متفاوتی با اسامی عجیب در این زمینه انجام شده است اما ما می خواهیم به دوتا از آنها بپردازیم: فیبوناتچی اکستنشن و اکسپنشن. بیایید ابتدا شما را با خود آقای لئوناردیو آشنا کنیم!

  نه، لئوناردو سرآشپز مشهور نیست بلکه او ریاضیدان مشهور ایتالیایی بود که به عنوان نابغه خیلی باهوش هم شناخته می شد. او هنگامی که سری ساده از اعداد را که نسبت هایی بوجود می آوردند (که ویژگی های طبیعی اشیا در جهان را توضیح می داد) کشف کرد، بلند فریاد زد یافتم!

  نسبت ها از این مجموعه اعداد ایجاد می شوند: 0،1،1،3،3،5،8،13،21،34،55،89 و …. این سری اعداد با صفر آغاز می شود و با 1 ادامه می یابد. سپس هر عدد با جمع عددهای قبلی خود بوجود می آید. بعد از چند عدد اول اگر نسبت هر یک از این اعداد را به عدد بالاتر جلویی اش اندازه بگیرید، 0.618 می رسید. برای مثال 34 تقسیم بر 55 مساوی 0.618 است. اگر نسبت دو عدد را به صورت یک در میان در نظر بگیرید به 0.382 می رسید. برای مثال 34 تقسیم بر 89 مساوی است با 0.382 و هرچه پیش رویم به نسبت های بیشتری دست پیدا می کنیم.

  • این نسبت ها “نسبت های طلایی” می گویند. بسیار خب، سخنان نامفهوم کافی است. برویم سراغ اصل مطلب. این اعدادی که در ادامه می بینید مقادیری هستند که برای معامله گری به آن ها نیاز داریم:
  • نسبت های فیبوناتچی اکستنشن: 0.236 – 0.382 – 0.50 – 0.618 – 0.764
  • نسبت های فیبوناتچی اکسپنشن: 0.382 – 0.618 – 1 – 1.382 – 1.618 – 2.173

  البته لازم نیست برای هر بار تحلیل کردن این موارد را روی چارت خود بکشید، فقط کافی است از ابزار فیبو در متاتریدر خود استفاده کنید تا این پلتفرم به راحتی محاسبات را در کسری از ثانیه برای شما انجام دهد.

  چگونه می توان با نسبت های فیبوناتچی ترید کرد؟

  تریدرها معمولا از این سطوح به عنوان نواحی حمایت و مقاومت استفاده می کنند. از آن جا که بسیاری از تریدرها این سطوح یکسان را مشاهده می کنند و سفارش های خرید و فروش خود را بر اساس آن ها می گذارند تا وارد معامله شوند و یا به ترید خود پایان دهند، سطوح حمایت و مقاومت فیبویی زمینه لازم را برای انجام این کار بوجود می آورد.

  تریدرها معمولا در بیشتر اوقات از نسبت های فیبو اکستنشن برای ورود به معامله و از نسبت های فیبو اکسپنشن برای خروج از معامله بهره می گیرند.

  نقاط بازگشت قیمت در فیبوناتچی

  اولین چیزی که باید درباره ابزار فیبوناتچی بدانید آن است که این ابزار زمانی به بهترین شکل کار می کند که بازار دارای روند است. ایده آن این است که هنگامی که بازار روندی رو به بالا دارد، در ردگیری مجدد در سطح حمایت فیبوناتچی اقدام به خرید کرده و زمانی که بازار روندی رو به پایین دارد در ردگیری مجدد در سطح مقاومت فیبوناتچی اقدام به فروش نمایید.

  برای آن که این سطوح ردگیری مجدد را بیابیم، مجبوریم نوسان بالاها و نوسان پایین های قابل توجه اخیر را پیدا کنیم. سپس برای روندهای رو به پایین برروی نشانگر فیبوناتچی کلیک کرده و سپس ماوس را بر روی بالاترین نقطه نگه داشته و آن را تا انتهای پایین ترین نقطه کشیده و رها کنید.

  برای روند های رو به بالا مخالف آن را انجام دهید. برروی نشانگر فیبوناتچی کلیک کرده و اشاره گر ماوس را برروی پایین ترین نقطه قرارداده و آن را تا انتهای نقطه بکشید و رها کنید. به عنوان مثال به تصویر زیر که از نمودار روزانه دلار استرالیا/دلار آمریکا تهیه شده است توجه کنید.

  چگونه می توان با نسبت های فیبوناتچی ترید کرد؟

  در تصویر بالا انتظار داریم در صورت نزول قیمت، یکی از نسبت های طلایی بتواند به خوبی از ریزش قیمت جلوگیری کرده و حمایت جانانه ای به خرج دهد. در تصویر پایین می توانید به خوبی ببینید قیمت درست در سطح 23.6% عقب می کشد و در دو هفته بعد به افت خود ادامه می دهد. حتی سطح 38.2% را نیز تجربه کرده است اما نتوانسته به مقادیر زیر آن نزدیک شود.

  نقاط بازگشت قیمت در فیبوناتچی

  بعد از آن در 14 ژوئیه بازار حرکت رو به بالای خود را از سر می گیرد و سرانجام نوسان بالا را می شکند. آشکارا خرید در سطح 38.2 درصد فیبو معامله ای پر سود در بلند مدت خواهد بود!

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *