نسبت EPS یا سود هر سهم چیست؟ | این نسبت مهم چه کاربردی در بورس دارد؟

نسبت EPS یا سود هر سهم چیست؟

 • نسبت EPS بیانگر سود متعلق به هر سهم می باشد. البته به خاطر داشته باشید که الزاما رقم حاصله به معنی سودی نخواهد بود که مستقیما به سهامدار تعلق خواهد گرفت. چرا که عموما بخشی از EPS در قالب های مختلف کسر می گردند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  سود هر سهم یا EPS به بیان ساده چیست؟

  سود هر سهم (EPS) به عنوان سود یک شرکت تقسیم بر سهام موجود در سهام عادی آن محاسبه می شود. عدد حاصل به عنوان شاخصی از سودآوری یک شرکت عمل می کند. معمول است که یک شرکت EPS خود را گزارش می‌کند که برای اقلام فوق العاده و ارزش احتمالی سهم تنظیم شده است.

  نسبت EPS بالاتر ، نشان‌دهنده ارزش بیشتر است زیرا سرمایه‌گذاران اگر فکر کنند شرکت سود بیشتری نسبت به قیمت سهام خود دارد، برای سهام یک شرکت پول بیشتری می‌پردازد. همچنین نسبت سود متعبق به هر سهم را می توان به اشکال مختلف به دست آورد، مانند حذف موارد فوق العاده یا عملیات متوقف شده، یا به صورت رقیق شده.

  فرمول و محاسبه این نسبت چگونه است؟

  ارزش سود هر سهم به عنوان درآمد خالص (که به عنوان سود یز شناخته می شود) تقسیم بر سهام موجود محاسبه می شود. یک محاسبه دقیق تر، صورت و مخرج را برای سهامی که می تواند از طریق اختیار معامله، بدهی قابل تبدیل، یا ضمانت نامه ایجاد شود، تنظیم می کند. اگر معادله برای عملیات ادامه دار تنظیم شود، شمارشگر معادله نیز مرتبط تر است.

  فرمول و محاسبه این نسبت چگونه است؟

  • مالیات: مالیات به عنوان سهم دولت از عایدی های آنان کسر خواهد گردید و عموما با در نظر گرفتن 10% معافیت مالیاتی شرکت های پذیرفته شده در تالار بورس، نرخ مقطوع مالیات برابر 22.5% سود خالص خواهد بود که بعضا با توجه به موارد خاص می تواند کمتر از این مبلغ نیز باشد.
  • اندوخته قانونی: جزیی از حقوق صاحبان سهام بوده که بخشی از سود سالیانه شرکت تا سقف مشخصی را بنا به الزامات قانونی به این حساب منتقل خواهد گردید، که این الزامات شامل حداقل 5% سود خالص هر سال تا سقف 10% سرمایه شرکت خواهد بود.
  • سایر اندوخته ها: این سرفصل نیز بخشی از حقوق صاحبان سهام می باشد که بنا به تصمیمات هیات مدیره و مجمع عمومی، برای اهدافی خاص که از آن جمله می توان به طرح های توسعه آتی شرکت اشاره نمود از سود پس از کسر مالیات کسر و به این حساب منتقل خواهد شد.
  • سود و زیان انباشته: این حساب نیز جزیی از حقوق صاحبان سهام می باشد که جز تقسیم نشده EPS شرکت ها به آن منتقل می شود و عموما شرکت ها در راستای جلوگیری از خروج نقدینگی و حفظ قدرت رقابت، بخشی از درآمد هر سهم را به این حساب منتقل می نمایند.

  اما در هر صورت باید گفت که تمام EPS سالانه یک شرکت (به استثنای بخش مالیات) مستقیم و یا غیر مستقیم متعلق به صاحبان سهام خواهد بود و اینها هستند که در نهایت از آن بهره خواهند برد. که این نسبت با استفاده از فرمول ذیل قابل محاسبه خواهد بود:

  EPS = کل سود پیش بینی (تحصیل شده) شرکت تقسیم بر تعداد سهام منتشر شده

  اگرچه حرکات بازار بر اساس تغییرات این نسبت شکل می گیرد. اما به ندرت من شرکت هایی را پیدا کردم که ضریب همبستگی بین قیمت و EPS آنان بیشتر از 0.8 باشد. (حداقل در جامعه آماری انتخابی) و این به خوبی نشان می دهد که بازار به آینده ای بسیار دورتر از حتی یک سال مالی نگاه می کند (البته این موضوع را خوش بینانه گفتم و در حالت بدبینانه می شود گفت که بازار تحت تاثیر شایعات و سایر عوامل قرار دارد.

  کاربرد نسبت سود متعلق به هر سهم چیست؟

  EPS یکی از بسیاری از شاخص هایی است که می توانید برای انتخاب سهام از آن استفاده کنید. اگر به تجارت سهام یا سرمایه گذاری علاقه دارید، قدم بعدی شما این است که کارگزاری را انتخاب کنید که برای سبک سرمایه گذاری شما مناسب باشد.

  مقایسه EPS به صورت مطلق ممکن است برای سرمایه گذاران معنی چندانی نداشته باشد زیرا سهامداران عادی دسترسی مستقیم به درآمد ندارند. در عوض، سرمایه گذاران ، EPS را با قیمت سهام مقایسه می کنند تا ارزش سود و احساس سرمایه گذاران در مورد رشد آینده را تعیین کنند.

  EPS پایه در مقابل Diluted EPS

  فرمول EPS پایه هر یک از این شرکت ها را محاسبه می کند. EPS پایه در اثر کاهش دهنده سهامی که می تواند توسط شرکت منتشر شود، فاکتوری ندارد. وقتی ساختار سرمایه یک شرکت شامل مواردی مانند اختیارات سهام، ضمانت‌نامه‌ها یا واحدهای سهام محدود (RSU) باشد، این سرمایه‌گذاری‌ها – در صورت اعمال – می‌توانند تعداد کل سهام موجود در بازار را افزایش دهند.

  EPS پایه در مقابل Diluted EPS

  برای نشان دادن بهتر اثرات اوراق بهادار اضافی بر سود هر سهم، شرکت‌ها EPS کاهش یافته را نیز گزارش می‌کنند، که فرض می‌کند تمام سهامی که می‌توانند موجود باشند منتشر شده‌اند.

  محاسبه نسبت سود هر سهم به شکل دقیق و حذف موارد فوق العاده

  سود هر سهم می تواند به طور عمدی و غیرعمدی توسط عوامل متعددی مخدوش شود. تحلیلگران از تغییرات فرمول اصلی EPS استفاده می کنند تا از متداول ترین راه هایی که ممکن است EPS تغییرات غیر منظقی کند ، اجتناب کنند.

  شرکتی را تصور کنید که صاحب دو کارخانه تولید صفحه نمایش تلفن همراه است. زمینی که یکی از کارخانه ها روی آن قرار دارد، به دلیل تحولات جدیدی که در چند سال گذشته آن را احاطه کرده است، بسیار ارزشمند شده است. تیم مدیریت شرکت تصمیم می گیرد کارخانه را بفروشد و کارخانه دیگری را در زمینی کم ارزش بسازد. این معامله سود بادآورده ای را برای شرکت ایجاد می کند.

  اگرچه این فروش زمین سود واقعی برای شرکت و سهامداران آن ایجاد کرده است، اما به عنوان یک “مورد فوق العاده” در نظر گرفته می شود زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم شرکت می تواند آن معامله را در آینده تکرار کند. سهامداران ممکن است گمراه شوند اگر درآمدهای بادآورده در عدد معادله EPS لحاظ شود، بنابراین این موارد از نرخ اصلی حذف می شود.

  اگر هم شرکتی ضرر غیرمعمولی داشته باشد – شاید کارخانه سوخته باشد – که به طور موقت EPS را کاهش می دهد و باید به همین دلیل این مورد کنار گذاشته شود، می توان استدلال مشابهی داشت.

  شما میتوانید برای مطالعه بیشتر در این زمینه به این لینک مرجعه کنید و در نهایت اگر علاقه مندید بیشتر در این خصوص از آموزش های بورس و آموزش فارکس بهره مند شوید به صفحات هر یک مراجعه کنید.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *