نسبت EPS چیست و چه کاربردی در بورس دارد؟

نسبت EPS چیست و چه کاربردی در بورس دارد؟

 • نسبت EPS بیانگر سود متعلق به هر سهم می باشد. البته به خاطر داشته باشید که الزاما رقم حاصله به معنی سودی نخواهد بود که مستقیما به سهامدار تعلق خواهد گرفت. چرا که عموما بخشی از EPS در قالب های مختلف کسر می گردند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • مالیات: مالیات به عنوان سهم دولت از عایدی های آنان کسر خواهد گردید و عموما با در نظر گرفتن 10% معافیت مالیاتی شرکت های پذیرفته شده در تالار بورس، نرخ مقطوع مالیات برابر 22.5% سود خالص خواهد بود که بعضا با توجه به موارد خاص می تواند کمتر از این مبلغ نیز باشد.
  • اندوخته قانونی: جزیی از حقوق صاحبان سهام بوده که بخشی از سود سالیانه شرکت تا سقف مشخصی را بنا به الزامات قانونی به این حساب منتقل خواهد گردید، که این الزامات شامل حداقل 5% سود خالص هر سال تا سقف 10% سرمایه شرکت خواهد بود.
  • سایر اندوخته ها: این سرفصل نیز بخشی از حقوق صاحبان سهام می باشد که بنا به تصمیمات هیات مدیره و مجمع عمومی، برای اهدافی خاص که از آن جمله می توان به طرح های توسعه آتی شرکت اشاره نمود از سود پس از کسر مالیات کسر و به این حساب منتقل خواهد شد.
  • سود و زیان انباشته: این حساب نیز جزیی از حقوق صاحبان سهام می باشد که جز تقسیم نشده EPS شرکت ها به آن منتقل می شود و عموما شرکت ها در راستای جلوگیری از خروج نقدینگی و حفظ قدرت رقابت، بخشی از درآمد هر سهم را به این حساب منتقل می نمایند.

  اما در هر صورت باید گفت که تمام EPS سالانه یک شرکت (به استثنای بخش مالیات) مستقیم و یا غیر مستقیم متعلق به صاحبان سهام خواهد بود و اینها هستند که در نهایت از آن بهره خواهند برد. که این نسبت با استفاده از فرمول ذیل قابل محاسبه خواهد بود:

  EPS = کل سود پیش بینی (تحصیل شده) شرکت تقسیم بر تعداد سهام منتشر شده

  اگرچه حرکات بازار بر اساس تغییرات این نسبت شکل می گیرد. اما به ندرت من شرکت هایی را پیدا کردم که ضریب همبستگی بین قیمت و EPS آنان بیشتر از 0.8 باشد. (حداقل در جامعه آماری انتخابی) و این به خوبی نشان می دهد که بازار به آینده ای بسیار دورتر از حتی یک سال مالی نگاه می کند (البته این موضوع را خوش بینانه گفتم و در حالت بدبینانه می شود گفت که بازار تحت تاثیر شایعات و سایر عوامل قرار دارد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *