نقش عوامل درونی بر قیمت سهام شرکتها

نقش عوامل درونی شرکت بر قیمت سهام

 • نقش عوامل درونی بر قیمت سهام شرکتها

  تا به حال با دو دسته از عوامل موثر در تعیین قیمت سهام شرکت ها آشنا شده اید. عوامل کلان یا محیطی و عوامل مرتبط با صنعت. در این درس می خواهیم درمورد سومین عوامل موثر در تعیین قیمت سهام شرکتها یعنی عوامل درونی یا اصطلاحا عوامل خرد صحبت کنیم. برخلاف عوامل محیطی یا عوامل مرتبط با صنعت، عوامل درونی به وضعیت داخلی شرکت مربوط است. در ادامه مهم ترین عوامل درونی موثر بر قیمت سهام را برای شما بازگو می کنیم.

  1- میزان سودآوری شرکت و ثبات آن

  بدون تردید مهم ترین انگیزه یک سرمایه گذار از خرید سهام شرکت، کسب سود است. برای یک سرمایه گذار بسیار مهم است که شرکتی که سهمش را خریده است بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد و در پایان سال سود قابل قبولی بدست بیاورد. البته تداوم روند سودآوری هم اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که از دید سرمایه گذاران شرکتی که فقط در یک دوره سود خوبی کسب کند اما نتواند به این روند ادامه دهد گزینه مناسبی برای سرمایه گذاران نیست. نکته دیگری هم که باید به آن توجه کرد این است که شرکت ها در سالهای اولیه فعالیت خودشان سودآوری چندان بالایی ندارند و به تدریج روند سودآوری آنها بهبود پیدا می کند که لازم است سرمایه گذاران به این موضوع توجه داشته باشند و با دید بلند مدت سودآوری شرکت را مورد ارزیابی قرار دهند.

  2- نسبت قیمت به درآمد سهم (P/E)

  نسبت P/E یا نسبت پی به ای از تقسیم کردن نسبت قیمت سهم به سود سالیانه سهم به دست می آید. برای مثال دو شرکت الف و ب که هر دو در صنعت ساختمان فعالیت می کنند و در اغلب شرایط هم با هم دیگر یکسان هستند را در نظر بگیرید. اگر سود سهام هردو شرکت در پایان سال 100 تومان باشد اما قیمت سهام شرکت الف در بورس 500 تومان و قیمت سهام شرکت ب در بورس 1000 تومان، شما چه نتیجه ای می گیرید؟ طبیعتا اولین چیزی که به ذهن می رسد این است که به فرض تداوم روند سودآوری شرکت الف بعد از 5 سال می تواند اصل سرمایه سهامداران خود را از محل سود سهام تامین کند. 500 تقسیم بر 100 برابر است با 5. درحالی که این مدت در شرکت ب 10سال است. 1000 تقسیم بر 100 مساوی است با 10. بنابراین احتمالا شرکت الف در مقایسه با شرکت ب در وضعیت بهتری قراردارد. معمولا در شرایط یکسان هراندازه نسبت p به e یک شرکت در مقایسه با سایر شرکت های موجود در آن صنعت کمتر باشد، نشان دهنده ارزنده بودن سهم آن شرکت است. همچنین با بررسی نسبت p به e یک شرکت و مقایسه آن با نسبت p به e سایر شرکت های فعال در آن صنعت می توانیم حدس بزنیم که آیا قیمتی که هم اکنون برای قیمت سهم در بورس تعیین شده است، قیمت مناسبی است یا خیر. البته باید توجه داشته باشیم که نسبت p به e تنها یکی از معیارهای ارزیابی سهم است و نباید به تنهایی و بدون در نظر گرفتن سایر معیارها ملاک تصمیم گیری قرار بگیرد.

  3- قابلیت نقدشوندگی سهام

  قبلا هم توضیح دادیم که یکی از ویژگی های یک دارایی خوب این است که سریع به پول نقد تبدیل شود. سهام هم به عنوان یک دارایی از این ویژگی مستثنا نیست و طبیعتا سهامداران هم انتظار دارند هر زمان که خواستند بتوانند سهام خود را به پول نقد تبدیل کنند. هر اندازه حجم معاملات، دفعات معامله و تعداد سهام معامله شده یک شرکت در بورس بیشتر باشد، نشان دهنده قابلیت نقدشوندگی بالای این سهم است.

  4- وضعیت دارایی ها و بدهی های شرکت

  با بررسی صورت های اساسی مالی شرکت از جمله ترازنامه می توانیم شناخت خوبی نسبت به وضعیت مالی و بخصوص میزان دارایی ها و بدهی های شرکت بدست بیاوریم. طبیعتا برای سهام دار به عنوان فردی که به اندازه سهمش مالک شرکت محسوب می شود. این موضوع بسیار حائز اهمیت است که شرکت چه دارایی هایی در اختیار دارد و به چه میزان بدهی دارد وآیا برساس این حجم دارایی و بدهی سهام شرکت برای خرید مناسب است یا خیر. با بررسی تزارنامه و سایر صورت های مالی شرکت می توانیم این اطلاعات را بدست آوریم.

  5- طرح های توسعه شرکت

  طرح های توسعه شرکت ها نشان دهنده پویایی آن شرکت است. هر اندازه طرح های توسعه ای در یک شرکت بیشتر باشد، رشد و پویایی آن شرکت بیشتر است و می تواند یکی از نشانه های ارزنده بودن سهام شرکت باشد. البته باید هدف از انجام طرح های توسعه ای در  شرکت و میزان تاثیر آن در فروش و سودآوری شرکت به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد چون همه طرح های توسعه ای به یک اندازه در شرکت تاثیر گذار نیستند. مثلا طرح هایی که برای تعویض ماشین آلات فرسوده یک شرکت ایجاد می شود در مقایسه با طرح هایی که با هدف راه اندازی خطوط تولید جدید اجرا می شود، تاثیر کمتری در میزان سودآوری شرکت دارد.

  6- میزان سهام در دست مردم

  هرچه تعداد بیشتری از مردم سهامدار یک شرکت باشند وضعیت آن سهام مناسب تر است چون اولا همواره خریداران و فروشندگان زیادی برای سهم وجود دارد و در نتیجه قابلیت نقدشوندگی سهم در بورس افزایش پیدا می کند، ثانیا امکان دستکاری قیمت سهم توسط گروهی خاص از سهامداران کم می شود. به آن بخش از سهام شرکت که در اختیار تعداد زیادی از سرمایه گذاران قرار دارد، سهام شناور آزاد گفته می شود.

  7- ترکیب سهامداران شرکت

  وجود بعضی نهادها و سازمان های بزرگ به عنوان سهامداران عمده یک شرکت می تواند به عنوان نقطه قوت برای سرمایه گذاران آن شرکت محسوب شود چون سهامداران عمده در شرایط خاص می توانند با حمایت از سهم مانع از افت قیمت سهام و در نتیجه ضرر و زیان سهامداران شوند. البته وجود سازمان ها و نهادها در ترکیب سهامداری یک شرکت لزوما به معنای حمایت آنها از سهم نیست و باید عملکرد گذشته سهامداران عمده در این خصوص مورد بررسی قرار بگیرد.

  در این درس با 7 عامل درونی یک شرکت که بر قیمت و میزان اقبال سرمایه گذاران به خرید سهام آن شرکت اثرگذار است آشنا شدید. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که اطلاعات مربوط به این عوامل از جمله میزان سودآوری، وضعیت مالی، نسبت به p به e، اطلاعات مربوط به قابلیت نقدشوندگی، ترکیب سهامداران، طرح های توسعه ای و دیگر موارد در خصوص یک شرکت را چطور می توانیم بدست آوریم.

  خوشبختانه در حال حاضر تمامی این اطلاعات را از پایگاه های اینترنتی رسمی بورس به نشانی www.tsetmc.com و www.codal.ir به صورت لحظه ای در دسترس سرمایه گذاران قرار می گیرد. امیدوارم مطالب مطرح شده برای شما مفید بوده باشد،

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *