نقش عوامل صنعت بر قیمت سهام شرکت ها

نقش عوامل صنعت بر قیمت سهام شرکت ها

نقش عوامل صنعت بر قیمت سهام شرکت ها

در درس قبلی بر صرورت بررسی کامل عوامل موثر بر قیمت سهام قبل از هرگونه تصمیم گیری برای خرید یا فروش سهام تاکید کردیم و گفتیم که سه دسته از عوامل شامل عوامل محیطی، عوامل مرتبط با صنعت و عوامل درونی بر قیمت سهام شرکت ها در بورس تاثیر گذارند. همچنین اولین دسته از عوامل یعنی عوامل محیطی را توضیح دادیم و گفتیم که عواملی مثل وضعیت سیاسی و اقتصادی در عرصه داخلی و بین المللی، سیاست های پولی و مالی و ارزی، بودجه سالیانه دولت و قوانین و مقررات از جمله عوامل کلان و محیطی هستند که می توانند بر قیمت سهام تاثیر بگذارند.

در این درس می خواهیم درباره دسته دوم از عوامل اثرگذار بر قیمت سهام شرکت ها یعنی عوامل مرتبط با صنعت برایتان صحبت کنیم. دومین دسته عوامل مرتبط با صنعتی هستند که شرکت در آن صنعت فعالیت می کند. مثلا عوامل مرتبط با صنعت سیمان، پتروشیمی، خودروسازی، ساختمان و دیگر موارد به طور خاص بر قیمت سهام شرکت های فعال در این صنایع تاثیر می گذارند. اما عوامل مرتبط با صنعت دقیقا چه هستند؟ برای دریافت پاسخ این سوال با ادامه این مطلب همراه باشید.

1- نحوه قیمت گذاری محصولات

اولین عاملی که بر قیمت سهام شرکت های فعال در یک صنعت تاثیر مستقیم دارد، نحوه قیمت گذاری محصولات آن صنعت است. فرض کنید قیمت سهام شرکت های خودروسازی بدون دخالت دولت و براساس میزان عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود. طبیعتا انتظار سرمایه گذاران از میزان درآمد و سودآوری شرکت های خودروسازی در این شرایط متفاوت از زمانی است که دولت با هدف تنظیم بازار مستفیما بر قیمت خودروهای تولید داخل نظارت کند و قیمت آن ها را تعیین کند. بنابراین نحوه قیمت گذاری محصولات در یک صنعت می تواند قیمت سهام شرکت های فعال در آن صنعت را تحت تاثیر قرار دهد.

2- میزان عرضه و تقاضا برای محصولات

دومین عامل از مجموعه عوامل مرتبط با صنعت میزان عرضه و تقاضا برای محصولاتی است که شرکت های فعال در آن صنعت تولید می کند. به عنوان نمونه رونق صنعت ساختمان سازی در کشور می تواند به افزایش تقاضا برای مصالح ساختمانی از جمله سیمان منجر شود و این افزایش تقاضا هم به دلیل تاثیر مستقیمی که بر میزان فروش و سودآوری شرکت های سیمانی دارد، افزایش قیمت سهام این شرکت ها در بورس را به دنبال دارد.

3- رقابتی یا انحصاری بودن صنعت

هرچه که محصول انحصاری تر باشد، امکان سودآوری شرکت های تولید کننده آن محصول بیشتر است. چون به علت نبود رقیب تولید کننده می تواند هرقیمتی که خواست برای محصول خود تعیین کند. طبیعتا با ورود رقبای جدید به یک صنعت و افزایش شدت رقابت در آن صنعت از میزان انحصار شرکت ها کاسته می شود و سودآوری آن ها هم کاهش پیدا می کند. بنابراین لازم است سرمایه گذار قبل از خرید سهام یک شرکت،  وضعیت حال و آینده صنعت مورد نظر را از نظر میزان انحصار، احتمال ورود رقبای جدید و تاثیر آن بر قیمت سهام شرکت به طور کامل بررسی کند.

4- حجم سرمایه گذاری در صنعت

میزان سرمایه گذاری های صورت گرفته و جهت گیری دولت و بخش خصوصی در خصوص یک صنعت، می تواند چشم انداز آینده آن صنعت را تا حد زیادی مشخص کند و به سرمایه گذاران در تصمیم گیری برای خرید یا فروش سهام شرکت های فعال در آن صنعت کمک کند. هر اندازه حجم سرمایه گذاری ها در یک صنعت بیشتر باشد به این معنا است که انتظار سودآوری در آن صنعت بیشتر است.

5- وضعیت صنایع مرتبط

یکی از عوامل اثرگذار بر قیمت سهام شرکت ها در صنایع مختلف، وضعیت صنایع مرتبط با صنعت موردنظر است. برای مثال صنعت فولاد به طور مستقیم با صنایعی مثل استخراج سنگ آهن و صنعت خودروسازی در ارتباط است. به این دلیل که از یک سو سنگ آهن اصلی ترین ماده اولیه مورد نیاز برای تولید فولاد است و از سوی دیگر محصولات فولادی به طور مستقیم در صنایعی مثل خودروسازی به کار گرفته می شود. بنابراین هرگونه رکود یا رونق در صنایع قبل یا بعد از صنعت فولاد می تواند قیمت سهام شرکت های فعال در این صنعت را تحت تاثیر قرار دهد.

6- تحولات فناوری

سرعت تغییر فناوری در صنایع از دیگر عوامل اثرگذار بر قیمت سهام حاضر در آن صنعت است. برای مثال سرعت تغییرات فناوری در صنعت ارتباطات بسیار بیشتر از سرعت تغییر فناوری در صنعت سیمان است. طبیعتا هراندازه سرعت تغییر فناوری در یک صنعت بیشتر باشد میزان تغییرات قیمت سهام شرکت های حاضر در آن صنعت بیشتر می شود. همچنین لازم است سرمایه گذار هنگام خرید سهام شرکت هایی که تحولات فناوری در آن ها بسیار سریع است به این موضوع توجه داشته باشند که آیا شرکت مذکور توانایی انطباق سریع با تغییرات فناوری را دارد یا خیر.

خب در این درس دومین مجموعه از عوامل تاثیر گذار بر قیمت سهام شرکت ها  یعنی عوامل مرتبط با صنعت را برایتان بازگو کردیم. در درس بعدی سومین مجموعه از عوامل موثر بر قیمت سهام یک شرکت یعنی عوامل درونی را توضیح می دهیم.

 

آموزش سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *