نقش عوامل محیطی بر قیمت سهام شرکت ها

نقش عوامل محیطی بر قیمت سهام شرکت ها

 • نقش عوامل محیطی بر قیمت سهام شرکت ها

   در درس قبل، ضمن معرفی سهام به عنوان مهم ترین ورقه بهاداری که در بورس معامله می شود، به مقایسه آن با اوراق مشارکت و اوراق اجاره پرداختیم. و گفتیم که سرمایه گذاری در سهام در مقایسه با این اوراق ریسک بیشتری دارد و البته بازدهی مورد انتظارش هم بیشتر است. و گفتیم دارنده سهام یک شرکت به اندازه سهم خودش مالک شرکت به حساب می آید و در سود و زیان شرکت هم سهیم است. در ادامه هم برخی مزایای سرمایه گذاری در سهام از جمله امکان کسب بازدهی بیشتر، امکان مشارکت در تصمیم گیری های کلیدی شرکت، اولولیت برای خرید سهام جدید و همچنین امکان دریافت سهام جایزه را ذکر کردیم.

  درکنار تمام مزایایی که برای سهام گفتیم توجه به این نکته مهم بسیار ضروری است که انتخاب سهام یک شرکت باید با شناخت کامل نسبت به وضعیت حال و آینده شرکت مورد نظر انجام بگیرد. به عبارت دیگر، سرمایه گذاران بعد از آشنایی و تحلیل کافی درباره ی عوامل اثرگذار بر قیمت سهام شرکت یا شرکتهای موردنظر خود، نسبت به خرید سهام شرکت مذکور اقدام کند.

  اما چه عواملی می تواند بر قیمت سهام تاثیر بگذارد؟ به طور کلی سه دسته عوامل می توانند قیمت سهام شرکت ها را تحت تاثیر قراردهند:
  الف) عوامل کلان یا محیطی
  ب) عوامل مرتبط با صنعتی که شرکت در آن فعالیت می کند
  ج) عوامل درونی شرکت
  در این درس و درس های آینده در خصوص یکی از عوامل اثرگذار بر قیمت سهام شرکت ها توضیح می دهیم.

  تاثیر عوامل کلان یا محیطی بر قیمت سهام شرکتها

  اولین عامل اثرگذار بر قیمت سهام شرکتها عوامل کلان یا محیطی هستند. منظور از عوامل محیطی عواملی هستند که کاملا خارج از اختیار شرکت ها هستند ولی ارزش سهام آن شرکت ها را تحت تاثیر قرار می دهند. به نظر شما چه عامل محیطی می تواند در قیمت سهم یک شرکت تاثیرگذار باشد؟

  1-وضعیت اقتصادی و سیاسی

  یکی از عوامل بیرونی که می تواند قیمت سهام را تحت تاثیر قراردهد، ثبات یا عدم ثبات در اوضاع اقتصادی و سیاسی، در عرصه داخلی و بین المللی است. بدون تردید آرامش فضای اقتصادی و سیاسی کشورها به این دلیل که زمینه تداوم فعالیت و رشد بنگاه های اقتصادی را فراهم می کند، این اطمینان خاطر را برای سرمایه گذاران نیز ایجاد می کند که با خرید سهام شرکت ها می توانند به سود قابل قبولی برسند.

  2- سیاست های کلان پولی، مالی و ارزی

  یکی دیگر از عوامل اساسی که می تواند برروند فعالیت، سودآوری و در نتیجه قیمت سهام شرکتها اثر بگذارد، سیاست های دولت در حوزه پولی، مالی و ارزی است. برای مثال در صورت افزایش نرخ ارز، آن دسته از شرکتهایی که اغلب محصولات خودشان را به خارج از کشور صادر میکنند با افزایش سودآوری مواجه می شوند. به این دلیل که درآمد حاصل از فروش آنها افزایش می یابد. اما در مقابل شرکتهایی که بخش عمده مواد اولیه مورد نیاز خودشان را از خارج کشور تامین می کنند با افزایش هزینه ها و در نتیجه کاهش سودآوری مواجه می شوند و ارزش سهام آن ها تحت تاثیر قرار می گیرد.

  3- بودجه سالانه کشور

  سومین عامل محیطی اثرگذار بر ارزش سهام شرکتها ترکیب بودجه سالیانه شرکت است. دلیلش هم این است که ترکیب بودجه در واقع جهت گیری اصلی دولت در طول سال را نشان می دهد. مثلا اگر دولت در بودجه سالیانه برنامه گسترده ای برای توسعه صنعت پتروشیمی در نظر گرفته باشد، شرکتهای فعال در این صنعت تحت تاثیر برنامه های توسعه ای دولت با رشد قابل توجه روبرو می شوند و همین موضوع تقاضا برای خرید سهام شرکت های پتروشیمی را افزایش می دهد و در نتیجه ارزش سهام این شرکت را در بورس بالا می برد.

  4- قوانین و مقررات

  چهارمین عامل محیطی اثرگذار بر قیمت سهام شرکتها، قوانین و مقررات است. فرض کنید برای صادرات بعضی از محصولات پتروشیمی به خارج از کشور تعرفه وضع شود. طبیعتا این تصمیم بر قیمت سهام شرکت هایی که درآمدشان از محل صادرات محصولات مذکور به دست می آید، تاثیر منفی می گذارد چون هزینه این شرکت ها را افزایش می دهد. لازم به ذکر است هر اندازه ثبات در قوانین و مقررات بیشتر باشد، امکان تصمیم گیری بهتر و دقیق تر برای سرمایه گذاران بیشتر می شود.

  در این درس با عوامل محیطی به عنوان اولین مجموعه از عوامل اثرگذار بر قیمت سهام شرکتها آشنا شدید. در درس بعدی درباره سایر عوامل موثر بر قیمت سهام صحبت خواهیم کرد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *