نکات اساسی در معاملات آنلاین

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • نکات اساسی در معاملات آنلاین

  در درس قبل درباره مزیت معاملات آنلاین سهام در مقایسه با سایر روش های خرید و فروش سهام در بورس و همچنین نحوه دسترسی به سامانه معاملات آنلاین توضیح دادیم و گفتیم که سرمایه گذار برای استفاده از خدمات معاملات آنلاین باید یکبار به شرکت کارگزاری مراجعه کند و قرارداد مربوطه را مضا کند. البته تاکید کردیم که در روش معاملات آنلاین شرکت کارگزاری موظف است قبل از ایجاد دسترسی برای استفاده از سامانه معاملات آنلاین از آشنایی مشتریان با اصول و مقررات کلیدی مربوط به سرمایه گذاری در بورس اطمینان پیدا کند و پس از ایجاد دسترسی هم به صورت مستمر برای سرمایه گذار برنامه های آموزشی اجرا کند تا مشتری همواره با آخرین اطلاعات مورد نیاز برای سرمایه گذاری در بورس آشنا باشد. در این قسمت قصد داریم به چندین نکات اساسی در معاملات آنلاین اشاره کنیم.

  1- دسترسی به سامانه معاملات آنلاین بورس کاملا رایگان است و شرکت های کارگزاری به این منظور هیچ گونه وجهی از مشتری دریافت نمی کنند. تنها هزینه ای که سرمایه گذار برای خرید یا فروش اوراق بهادار باید بپردازد همان کارمزد و مالیات بسیار ناچیز است. که در برنامه های قبلی درمورد میزان کارمزد معاملات در بورس توضیح دادیم.

  2- با توجه به اینکه دسترسی به سامانه معاملات آنلاین از طریق نام کاربری و رمز عبور امکان پذیر است سرمایه گذار باید در حفظ و نگهداری آن دقت کافی داشته باشد و از فاش کردن اطلاعات مربوط به نام کاربری و رمز عبور خود برای دیگران خودداری کند. همچنین به منظور رعایت امنیت بیشتر در استفاده از سامانه معاملات آنلاین سرمایه گذار باید حداکثر هر سه ماه یکبار رمز عبور خود را تغییر دهد.

  3- سامانه های معاملات آنلاین سهام به گونه ای طراحی شده اند که با حداقل پهنای باند اینترنتی کار می کنند. بنابراین سرمایه گذاران به راحتی و حتی با استفاده از اینترنت کم سرعت می توانند از نقاط مختلف در سراسر کشور نسبت به خرید و فروش سهام در بورس اقدام کنند.

  4- با استفاده از سامانه معاملات برخط یا آنلاین می توانید همواره از آخرین و ضعیت موجودی حساب بانکی، سوابق معاملات در بورس و سبد سهام خودتان مطلع شوید. بنابراین بهتر است همواره اطلاعات مربوطه را کنترل کنید و اگر احیانا مغایرتی در این اطلاعات وجود داشت موضوع را برای پیگیری بیشتر به شرکت کارگزاری اطلاع دهید.

  5- اگرچه سامانه های معاملات برخط یا آنلاین سهام معمولا ساختار کلی و الگوی یکسانی دارند اما ممکن است برخی تفاوت های جزیی هم باهم داشته باشند بنابراین توصیه می شود سرمایه گذاران قبل از استفاده از سامانه معاملات برخط از طریق مطالعه بروشورهای راهنما آشنایی کافی با نحوه استفاده از این سامانه و کارکرد های متنوع آن را کسب کنند.

  6- در حال حاضر اغلب کارگزارن رسمی بورس خدمات معاملات برخط یا آنلاین را به سرمایه گذاران ارائه می دهند و شما با مراجعه به هر یک از کارگزاران مذکور و انجام فرآیند مربوط می توانید به سامانه معاملات برخط دسترسی پیدا کنید.

  امیدواریم که با نکات اساسی در معاملات آنلاین نحوه انجام معاملات برخط سهام در بورس و مزایای آن در مقایسه با سایر روش ها آشنا شده باشید. در درس های بعدی، درباره انواع اوراق بهاداری که در بورس خرید و فروش معامله می شوند صحبت خواهیم کرد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *