هزاربار تمرین یک استراتژی معاملاتی

هزاربار تمرین یک استراتژی معاملاتی

اگر خوش شانسی بعضی از ورزشکاران و معامله گران حرفه ای را در نظر نگیریم، هر دو این گروه ذکر شده دارای دو ویژگی مشترک هستند که تاثیر بسیار زیادی در موفقیت آن ها دارد.

  1. تمرینی که تبدیل به عادت شده از فرآیندها و فعالیت هایی که آن را به قدم به قدم به موفقیت نزدیک تر می کند.
  2. دیسیپلین و نظم فوق العاده بالا برای رسیدن به تخصص و مهارت زیاد در هر کدام از فعالیت ها. سپس حفظ این مهارت با مرور اشتباهات.

در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چرا و چگونه می بایست تمام تمرکز و توجه خود را معطوف معامله گری کنید تا تمامی فاکتورهای ویرانگر را از میان بردارید و به موفقیت مستمر برسید. افرادی که بیشترین درآمدها را در این دنیا دارند همگی یک معیار مشترک دارند: همه آن ها در موضوعات بسیار اندکی دانش و عملکرد بسیار عالی دارند. یک ضرب المثل آمریکایی وجود دارد که می گوید: “Jack of all trades, Master of none.” این ضرب المثل اشاره به افرادی دارد که راجع به بسیاری از موضوعات اطلاعات سطحی دارند ولی در هیچ موضوعی دانش عمیق ندارند. این قبیل افراد به هیچ عنوان نمی توانند در شغل معامله گری موفق شوند.

به خصوص افرادی که به تمام استراتژی های معاملاتی و متدهای مختلف تریدینگ سرک کشیده اند اما تلاشی در جهت تمرین و حرفه ای شدن در هیچ کدام از آن ها نکرده اند. این رفتار در معامله گری همانند کبریتی است که فقط و فقط سرمایه فرد را می سوزاند و شعله اش گریبان گیر خود شخص و خانواده اش می شود.

“من از کسی که 10.000 تکنیک مختلف را یک بار تمرین کرده هراسی ندارم، من از کسی می ترسم که یک تکنیک را 10.000 بار تمرین کرده است.” – بروس لی

معامله گران حرفه ای دنیا چه چیز مشترکی دارند؟

برای من اهمیت ندارد که شما چه شنیده اید یا چی فکر می کنید، هیچ کدام از بهترین معامله گران یا سرمایه گذاران دنیا، حتی وارن بافت، بدون تمرکز بسیار زیاد و تمرین تا سر حد مرگ، نمی توانسته اند جایگاه امروزشان را داشته باشند.

دلیل این موضوع است که این معامله گران به خوبی می دانند با چسباندن تیکه پاره هایی از چند استراتژی جسته و گریخته، نمی توان با پول واقعی معامله کرد. چیزی که شما نیاز دارید یک یا چند ابزار محدود تحلیل تکنیکال است که بتوانید به آسانی آن را مدیریت کنید.

از هر تریدر موفقی بپرسید قطعا این جواب را خواهد داد: “من با انتخاب یک استراتژی که با آن راحتی بیشتری داشتم و تمرین صدها و هزار باره ی آن در طول چندین ماه متوالی، توانستم کارنامه معاملاتی ام را سبز رنگ کنم!”

با اطمینان 100% می توان گفت که از این شاخه به آن شاخه پریدن و عوض کردن استراتژی های معاملاتی پشت سر هم بدون صبر و حوصله و تمرین بسیار، به شکست می انجامد.

تمرکز و نظم کامل

تمرکز و نظم برای هر کاری در زندگی ضروری است، همه بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند. اما وقتی بحث معامله گری پیش کشیده می شود و موضوع یادگیری فقط یک استراتژی معاملاتی و حرفه ای شدن در آن است، این موضوع اهمیت دوچندان پیدا می کند و به همین میزان دشوارتر نیز می گردد.

شما به نظم و تمرکز کامل نیاز دارید تا مثلا به یک نوع سیگنال پرایس اکشنی متعهد بمانید. تا با دیدن هر نوع از کندل استیک ها سریع بالا و پایین نپرید و سریع پوزیشن نگیرید!

به عنوان مثال اگر تصمیم می گیرید برای شروع الگوی پین بار را برای معامله کردن انتخاب کنید، می بایست با تمام انواع پین بارها آشنا شوید، یاد بگیرید چطور می توان با آن ها معامله کرد، در کدام تایم فریم ها بهترین نتیجه را خواهند داد و …. . ماموریت شما “حرفه ای شدن در پین بارها” است. برای این کار می بایست طبق راهنمای زیر عمل کنید.

در حرفه خود متخصص شوید

همانطور که بروس لی گفته است “من از کسی که 10.000 تکنیک مختلف را یک بار تمرین کرده هراسی ندارم، من از کسی می ترسم که یک تکنیک را 10.000 بار تمرین کرده است.” اجرا کردن هزار تکنیک مختلف برای یکبار فقط وقت تلف کردن است و فایده خاصی ندارد. ذهن انسان نیاز به تکرار و تمرین و عادت دارد تا آن تکنیک تبدیل به یک روش زندگی شود و اجرا کردن آن به راحتی آب خوردن شود. این کار همانطور که در ورزش های رزمی و نواختن سازهای مختلف مثل پیانو کاربرد دارد، در معامله گری هم مفید فایده واقع می شود. هر چقدر بیشتر یک استراتژی معاملاتی را تکرار کنید، معامله کردن با آن برایتان راحت تر می شود.

در هر زمان فقط برروی یک استراتژی کار کنید

همانطور که می دانید، موثرترین روش معامله گری، متد پرایس اکشن است که این متد دارای چندین استراتژی مختلف در دل خودش است. برای حرفه ای شدن در متد پرایس اکشن و معامله راحت و بدون دغدغه با آن، می بایست هر استراتژی را به تنهایی و برای یک مدت زمان مشخص، مثلا 6 ماه، معامله کرد.

در این مدت از تمرین کردن سایر استراتژیها و حتی فکر کردن در مورد آن ها خودداری کنید تا بتوانید به درجه تخصص برسید. هرچقدر تمرکز و نظم شما در این مدت بیشتر باشد، نتیجه مناسب تری خواهید گرفت.

آموزش فورکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *