هزینه فرصت چیست و بررسی آن در بورس

هزینه فرصت چیست و بررسی آن در بورس

 • به بیانی ساده هزینه فرصت به این معنی است که اگر ما به جای انجام فعالیتی مشخص (با توجه به توانایی ها و پتانسیل ها) به کار دیگری مشغول بودیم چه میزان درآمد می توانستیم کسب نماییم.

  طبعا انجام هر کاری نیاز به پیش زمینه های مربوط به خود را دارا می باشد. اما در بی نهایت امکانات موجود، همیشه چندین امکان و موقعیت بینا بین وجود دارد که در آن امکان فعالیت مهیاست. در این خصوص برای روشن شدن موضوع مثالی خارج از بازار سرمایه خالی از لطف نخواهد بود.

  پزشکی را در نظر بگیرید که دارای امکانات فعالیتی متعددی به شرح ذیل می باشد که هر کدام بازده و موقعیت های متفاوتی را برایش فراهم خواهد ساخت:

  1. طبابت در یک مطب خصوصی
  2. انجام فعالیت در یک بیمارستان دولتی
  3. فعالیت در یک کلینیک خصوصی
  4. و یا ترکیب یا قسمتی از تمام امکانات موجود

  و در این انتخاب های تخصصی یقینا یک پزشک با ارزیابی درآمد، موقعیت اجتماعی، عوامل محیطی، عوامل خانوادگی و بسیاری دیگر از پارامترها که عموما فرض بر ثبات آنان است، دست به انتخاب بهینه خواهد زد تا بتواند بازده اپتیمم را برایش به ارمغان بیاورد.

  ما در این مقوله نمی خواهیم تحت جو بازار و شایعات داخل صف خرید و فروش شویم بلکه تصمیم داریم تا با دیدگاه بلند مدت و با خیالی آرام نظاره گر بازی بازار باشیم اما واقعا می توانیم اینطور ادعا کنیم که:

  ما با دید بلند مدت وارد بازار شویم و با توجه به گذشته هر سهمی با هر قیمتی محکوم به صعود در دراز مدت است… همانطور که گروه محکومان به موفقیت می گویند.

  اگرچه شاید به نوعی این استدلال خام اندیشی باشد اما در واقع در خصوص عموم شرکت ها محقق شده (البته به این شرط که در این بین ما به دنبال بدترین های ممکن نباشیم! اما یک سرمایه گذار همیشه به دنبال ماکزیمم کردن سودش است و عملا فرق سرمایه گذار حرفه ای با کسی که پس اندازش را صرفا به جهت حفظ ارزش در طول زمان در جایی سرمایه گذاری می کند در همین است. ما در این بازی سعی داریم که جزو گروه اول باشیم.

  آنچه مسلم است در بازی سرمایه گذاری گزینه های گوناگون چون طلا، ارز، مسکن، خودرو و … وجود دارد و مسلم است که ورود به این بازار (بورس) پس از بررسی هزینه های فرصتی انجام پذیرفته است. بازدهی بورس در قیاس با میانگین کلیه بازارهای سرمایه گذاری نزدیک به سه برابر بازده داشته که این موضوع واقعا در خور توجه می باشد.

  بی جهت نیست که فعالان، بازار بورس را به سایر راهکارهای سرمایه گذاری ترجیح داده اند. چرا که اگر غیر از این بود امروز ما به جای بورس در یک رشته دیگر به سرمایه گذاری مشغول بودیم و اکنون با درک بهتر این موضوع که در بین گزینه های مختلف، بورس می تواند بهترین گزینه باشد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *