هش ریت چیست و چه اهمیتی دارد؟ صفر تا صد Hashrate

هش ریت چیست و چه اهمیتی دارد؟ صفر تا صد Hashrate

هش ریت چیست و چه اهمیتی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت هر ارز دیجیتال همانند بیت کوین و اتریوم، دارایی‌های دیجیتالی هستند که می‌توانید آن‌ها را بدون نیاز به یک واسطه یا کارگزار، استخراج و معامله کنید. در عوض، این فرآیند توسط تکمیل و تأیید تراکنش‌ها از طریق یک شبکۀ بلاک چین متشکل از ماینرهای سراسر جهان، انجام می‌شود. امنیت این شبکه نیز با اضافه کردن یک لایۀ رمزنگاری‌شده به هر تراکنش، تأمین می‌شود.

در واقع هر دستگاه ماینر باید با حل کردن مسائل پیشرفتۀ ریاضی، آن‌ها را به شبکۀ بلاک چین اضافه کند. پس از انجام این کار، یک هش (Hash) ایجاد می‌شود. امنیت یک شبکۀ ارز دیجیتال  را می‌توان با نرخ هش آن اندازه‌گیری کرد. در این مطلب توضیح می‌دهیم که هش ریت چیست و اندازه‌گیری آن چه اهمیتی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد.

هشینگ چیست و چگونه عمل می‌کند؟

یکی از مهم‌ترین راه‌های ایجاد امنیت در روند انتقال داده‌ها، هشینگ است. در واقع این فرآیند با استفاده از توابع ریاضی، یک مقدار را به مقداری دیگر تبدیل می‌کند. با استفاده از الگوریتم هشینگ، داده‌ها در یک اندازۀ ثابت فشرده می‌شوند. این مقادیر که به عنوان «هش» شناخته می‌شوند، برای شناسایی و مقایسۀ اطلاعات و فایل‌های مختلف اهمیت زیادی داشته و این فرآیند را تسهیل می‌کنند.

هش (Hash) چیست؟

جهت ذخیرۀ ایمن کلیدهای خصوصی، یافتن سوابق تکراری، ذخیرۀ سریع و بازیابی اطلاعات، از توابع هش استفاده می‌شود. هش یک کد الفبایی با طول ثابت است که ورودی حروف، اعداد و داده‌های دیگر را به یک خروجی رمزنگاری‌شده تبدیل می‌کند. پروژه‌های کریپتو از الگوریتم‌های مختلفی برای ایجاد انواع کد هش استفاده می‌کنند که در مدیریت بلاک چین‌ها بسیار اهمیت دارد.

هش ریت چیست؟

به طور کلی به میزان قدرت محاسباتی و سرعت یک شبکۀ ارز دیجیتال با مکانیزم اثبات کار (بیت کوین و…) برای پردازش تراکنش‌ها، هش ریت (Hashrate) یا نرخ هش می‌گویند. اندازه‌گیری این نرخ می‌تواند به سرمایه‌گذاران در صنعت استخراج بیت کوین کمک کند تا امنیت یک شبکۀ ارز دیجیتال را بسنجند.

ماینرها برای حل مسائل پیچیدۀ ریاضی، از کامپیوترهای پیشرفته استفاده می‌کنند. این سیستم‌ها برای پیدا کردن راه حل هر معما، در هر ثانیه چندین میلیون حدس می‌زنند که شامل کدهای هش الفبایی یا عددی بوده و به طور تصادفی برای شناسایی یک دادۀ منحصر به فرد ایجاد شده‌اند.

هشینگ چیست و چگونه عمل می‌کند؟

از آنجایی که هر هش بر اساس الگوریتمی تصادفی ایجاد می‌شود، پیش‌بینی آن می‌تواند حدس‌های زیادی را ایجاد کند. در واقع ماینرها فقط زمانی می‌توانند بلوک جدیدی به شبکۀ بلاک چین اضافه کنند که راه حل جدیدی برای شبکه پیدا کرده باشند. پس از اعتبارسنجی بلوک، به زنجیرۀ تراکنش‌ها اضافه می‌شود و ماینر نیز بخشی از آن ارز دیجیتال را به صورت پاداش دریافت می‌کند.

هش ریت چه اهمیتی دارد؟

شبکه‌های بلاک چین برای پردازش و اعتبارسنجی تراکنش‌ها، از کامپیوترهای حرفه‌ای و پیشرفته استفاده می‌کنند. هر چقدر که این سیستم‌ها بیشتر برای حدس زدن هش بعدی با یکدیگر رقابت کنند، امنیت شبکه افزایش می‌یابد. بنابراین هرچه نرخ هش یک شبکۀ بلاک چین PoW (Proof of Work) بالاتر باشد، امنیت بیشتر و آسیب‌پذیری کمتری دارد.

اگر ماینرها از تجهیزاتی با نرخ هش کمتر از رقبای خود استفاده کنند، شانس کمتری برای اضافه کردن بلوک‌های جدید به شبکه خواهند داشت. در واقع هش ریت یک معیار مهم برای ارزیابی قدرت یک شبکۀ بلاک چین است که بر سوددهی ماینرها، تأثیر می‌گذارد.

اندازه‌گیری هش ریت و واحد آن

واحد اندازه‌گیری هش ریت، تعداد هش بر ثانیه (H/s) است و می‌تواند به واحدهای کوچک یا بزرگ‌تر، تقسیم‌بندی شود:

  • KH/s (کیلو): هزار هش در ثانیه؛
  • MH/s (مگا): یک میلیون هش در ثانیه؛
  • GH/s (گیگا): یک میلیارد هش در ثانیه؛
  • TH/s (ترا): یک تریلیون هش در ثانیه؛
  • PH/s (پتا): یک کوادریلیون هش در ثانیه؛
  • EH/s (اگزا): یک کوئینتیلیون هش در ثانیه.

همانطور که احتمالاً می‌دانید، به فرآیند تأیید تراکنش‌ها و اضافه کردن آن‌ها به یک شبکۀ بلاک چین، ماینینگ می‌گویند. محاسبه و اندازه‌گیری نرخ هش نیز مربوط به فرآیند استخراج یک ارز دیجیتال است. به طور معمول ماینرها برای انجام این کار، از سخت‌افزارهای تخصصی استفاده می‌کنند. این سخت‌افزارها می‌توانند تریلیون‌ها محاسبه را در یک ثانیه انجام دهند.

میزان هش ریت، به سرعت رایانه‌های مورد استفاده یا تعداد ماینرهای یک شبکه بستگی دارد. به عنوان مثال، شبکۀ بیت کوین برای محاسبۀ هش‌ها و اندازه‌گیری نرخ هش از الگوریتم رمزنگاری  SHA-256استفاده کرده و می‌تواند در هر ثانیه، یک کوئینتیلیون یا اگزاهش استخراج کند. شبکۀ اتریوم نیز در حال حاضر اندازه‌گیری خود را بر حسب تراهش (یک تریلیون هش در ثانیه) انجام می‌دهد.

نکته: مؤسسان و توسعه‌دهندگان اتریوم اعلام کرده‌اند که این شبکه در سال 2022، مکانیزم خود را از سیستم اثبات کار به اثبات سهام (PoS) تغییر خواهد داد.

چه چیزی باعث تغییر نرخ هش می‌شود؟

فرآیند ماینینگ ارزهای دیجیتال، هزینۀ زیادی خواهد برد. بنابراین ماینرها ترجیح می‌دهند تا ارزهایی با بالاترین بازده سرمایه‌گذاری را استخراج کنند. هش ریت بالا نشان می‌دهد که رقابت بیشتری در یک شبکه وجود دارد. به عنوان مثال نرخ هش بیت کوین به 179 اگزاهش در ثانیه رسیده است، با این حال ماینرها به دلیل ارزش پاداش بالقوۀ آن، به مشارکت در این شبکه علاقه دارند.

به طور کلی، عوامل زیادی می‌توانند بر نرخ هش تأثیرگذار باشند. بسته به سختی استخراج ارز یک رمزارز و سود دریافتی، ماینرها تصمیم می‌گیرند که سرمایۀ خود را در کدام شبکه قرار دهند. چنین مسائلی باعث می‌شود که هش ریت یک شبکه تغییر کرده و با شبکه‌های دیگر نیز متفاوت باشد.

در صورت کاهش نرخ هش، چه اتفاقی می‌افتد؟

با کمتر بودن میزان هش ریت، ماینرها به قدرت محاسباتی کمتری برای تأیید و اضافه کردن تراکنش‌ها به شبکۀ بلاک چین آن ارز دیجیتال نیاز خواهند داشت. بنابراین از آنجا که در این صورت ماینرهای کمتری برای تسلط به شبکه مورد نیاز هستند، این اتفاق می‌تواند به کاهش غیر متمرکز بودن ارز منجر شود.

هرچه یک ارز دیجیتال غیر متمرکزتر باشد، ریسک بیشتری با آن همراه است. به عنوان مثال اگر فردی بی‌تجربه بتواند شبکه‌ای را تصاحب کند، ممکن است باعث اختلال شدید آن شود. این امر، خطری بزرگ برای سرمایه‌گذاران و پلتفرم‌های رمزنگاری خواهد بود.

اگر نرخ هش یک ارز دیجیتال به طور پیوسته و با سرعت زیادی در حال کاهش باشد، ممکن است که پلتفرم‌های رمزنگاری برای محافظت از خود و مشتریانشان در برابر از دست دادن وجوه، تجارت را محدود کرده یا آن رمزارز را حذف کنند.

افزایش نرخ هش چه مزایایی دارد؟

میزان بالاتر بودن هش ریت به این معنی است که ماینرها برای تأیید و افزودن تراکنش‌های جدید به شبکۀ بلاک چین آن ارز دیجیتال، به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز دارند. هرچه ماینرهای یک شبکه بیشتر باشند، هزینه، انرژی و زمان بیشتری برای استخراج مورد نیاز است. با این اوصاف، امنیت آن شبکه نیز افزایش پیدا می‌کند.

افزایش نرخ هش چه مزایایی دارد؟

در پایان

اگرچه گاهی اوقات ممکن است به نظر برسد که قیمت ارزهای رمزپایه همگام با هش ریت پیش می‌رود، اما این همبستگی همیشگی نبوده و عوامل دیگری نیز در این مسئله تأثیرگذارند. در واقع برخی از کارشناسان متوجه شده‌اند که نرخ هش، تأثیر کمی بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

برای ورود به بازار استخراج ارزهای دیجیتال مانند استخراج بیت کوین و رسیدن به سوددهی مناسب، آگاهی از چنین مسائلی اهمیت زیادی دارد. از آنجا که فرآیند ماینینگ هزینه‌های زیادی در بر خواهد داشت، لازم است که پیش از هر چیز اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید تا متضرر نشوید. در این خصوص، می‌توانید از مقالات آموزشی دیگر ما مانند سرمایه گذاری در بیت کوین در وبسایت تریدرنووا استفاده کنید.

سؤالات متداول

  1. سختی استخراج (Mining Difficulty) به چه معناست؟

سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج، متغیری است که میانگین زمان ایجاد یک بلوک در شبکه را ثابت نگه می‌دارد. به عنوان مثال سختی شبکۀ بیت کوین، بسته به تعداد ماینرهای آن رشد یا کاهش پیدا می‌کند. اگر ماینرها فرآیند محاسبۀ بلاک‌ها را در بیشتر از 10 دقیقه انجام دهند، سختی استخراج افزایش می‌یابد. در مقابل، اضافه کردن بلوک‌های جدید در کمتر از 10 دقیق، سختی کار را کاهش می‌دهد.

  1. هش ریت فعلی شبکۀ بیت کوین چقدر است؟

در زمان انتشار این مقاله، ماینرهای بیت کوین می‌توانند در هر ثانیه، 89 کوینتلیون هش محاسبه کنند. برای آگاهی از آخرین میزان، می‌توانید به وبسایت Blockchain.com مراجعه کنید.

  1. دلیل افزایش نرخ هش بیت کوین چیست؟

با گذشت زمان، ماینرهای بیشتری وارد بازار ماینینگ بیت کوین شده‌اند. این امر باعث شده است که هش ریت شبکه، به مرور افزایش پیدا کند. دلیل احتمالی افزایش روزافزون ماینرهای جدید به این فضای رقابتی نیز قیمت بالای بیت کوین است. افزایش تقاضا برای این دارایی کمیاب، قیمت آن را به حدود 33 هزار دلار رسانده است و استخراج آن را به فرصتی قابل توجه برای کسب درآمد تبدیل می‌کند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.