پلاتین، پالادیوم و نقره بیشتر از این با ارزش نیستند

پلاتین، پالادیوم و نقره بیشتر از این با ارزش نیستند

 • به گزارش investing به نقل از بلومبرگ، فلزات گران بها که به شدت در تولیدات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند هم به دلیل فروش گسترده ی ایجاد شده در بازار های مالی و کاهش ریسک پذیری سرمایه گذاران، به صف شلوغ ایجاد شده از سهام های درحال سقوط پیوستند به طوری که در پی کاهش ریسک پذیری از جانب سرمایه گذاران هم اکنون در بازار مس رکود ایجاد شده است. پلاتین که در صنعت وسیله ی نقلیه برای جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای توسط وسایل نقلیه ای دیزلی به شدت مورد استفاده قرار می گیرد بیشترین میزان رکود را به خود اختصاص داده است و از طرفی نقره هم به کمترین قیمت خود در یک دهه ی گذشته رسیده است.

  پالادیوم که در سال گذشته بیشترین بازده را در میان کالاهای اساسی به خود اختصاص داده بود هم یکی از 6 رکود گسترده ی خود از سال 1993 تا کنون را تجربه می کند و از طرفی مس هم که به عنوان شاخص ارزیابی مقدار رشد جهانی از آن یاد می شود به پایین ترین قیمت خود در 3 سال گذشته رسیده است.

  بازار چین

  چین در دوماه ی نخست سال دچارچنان رکود اقتصادی تاریخی ای شد که حتی از آن چیزی که تحلیل گران از آن هراس داشتند هم بزرگ تر است. این اتفاقات در پی اقدامات تحریک آمیز بانک های مرکزی که در جهت جبران خسارت در سراسر جهان انجام شده بوند رخ داده است. بازارهای بورسی پس از امتیازاتی که در روز جمعه قراربود برای جلوگیری از سقوط سهام ها داده شوند، روند نزولی خود را از سرگرفتند و سهام هایی مانند LON:GLEN ، LON:BHPB و LON:AAL در بازار بورس لندن سقوط کردند. تمام فلزات اصلی هم همچین سقوطی را تجربه کردند. ونیو یائو، استراتژیست ارشد کالاها در بانک ING، در یادداشتی گفت :” چشم انداز کوتاه مدت برای بازار فلزات روز به روز تاریک تر می شود “. او در ادامه اظهار داشت که رشد عرضه در برخی فلزات به قدری که انتظار می رفت کم نشده است و شرایط بازار نتیجه ای از تقاضای کم است.

  کاهش تولیدات صنعتی کشور چین، خرده فروشی ها و کم شدن میزان سرمایه گذاری در دارایی های ثابت، بدترین فصل آغازین اقتصادی را از سال 1989 تا به کنون برای این کشور رقم زده است. مایکل کوکو، مدیر فروش صندوق فلزات در شرکت INTL FCStone گفت :” ما در گذشته هم شاهد شوک هایی در پی کاهش تقاضای بازار بوده ایم اما این بار نیاز داریم تا به این درک برسیم که روند بازگشت به حالت عادی کندتر طی می شود “.

  گزارشی مختصر از کاهش ارزش ها

  برخی سرمایه گذاران در پی عدم اطمینان از اینکه آیا اقدامات انجام شده برای جلوگیری از سقوط جهانی بازار کافی است یا نه اقدام به خروج دارایی هایشان از این بازار پرریسک کرده اند و این اقدام آن ها همچنان ادامه دارد.

  • پلاتین با سقوط 26 درصدی ارزشش به 564 دلار در هر اونس رسید که این اتفاق بزرگترین میزان کاهش قیمت در یک روز از سال 1987 تا به اکنون است.
  • در بورس کالاهای تجاری نیویورک، مقدار معاملات آتی در آوریل با 12 درصد کاهش به 657.70 دلار رسید. این میزان، بیشترین میزان سقوط برای یکی از فعال ترین بازارها از سال 1986 است.
  • میزان سقوط پالادیوم افزایش قابل ملاحظه ای یافت و به 36 درصد رسید. این فلز تنها در روز دوشنبه 18 درصد سقوط را تجربه کرد و به قیمت 1495 دلار به ازای هر اونس رسید.
  • نقره که در پنل های خورشیدی استفاده ی گسترده ای دارد با 20% کاهش قیمت به 118,053 دلار به ازای هر اونس رسید که پایین ترین قیمت آن از ژانویه ی 2009 تا به کنون است.
  • معاملات آتی مس ( تحویل در ماه می ) 5.2% کاهش پیدا کرد و به قیمت 2.335 دلار در هر پوند رسید. این فلز در زمینه ی ساخت و ساز، اتوموبیل ها و دستگاه های الکترونیکی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.
  • در بورس فلزات لندن، مس، آلومینیوم، روی، نیکل، سرب و قلع سقوط کردند.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *