پنج خطای ذهنی تریدرها که باعث ضرر می شود

پنج خطای ذهنی تریدرها که باعث ضرر می شود

اکثر تریدرهایی که شغل اصلی آنها تریدینگ است و از این طریق زندگی می کنند، به شما خواهند گفت که تریدینگ همان اندازه کاری ذهنی است که محاسبات ریاضی برای طراحی شاتل فضایی ناسا! چرا؟ چون دقیقا به همان اندازه با مرگ و زندگی طرف هستید و به همان اندازه می بایست صبر و حوصله داشته باشید و به پلن خود پایبند بمانید.

هر ترید با ترید قبلی اندکی متفاوت است، بنابراین زیر سوال بردن استراتژی کار بسیار راحتی است حتی اگر قبلا استراتژی را تست کرده باشید و مطمئن باشید که خوب کار می کند.

عدم پایبند بودن به پلن معاملاتی پیامدهای ناگوار زیادی را برای تریدر به دنبال خواهد آورد. از مشکلاتی که تریدرها به دلیل عدم پایبندی به آن دچار می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ورود زود و نامطمئن به معاملات
  • خروج دیر هنگام از معاملات
  • تحمل ریسک بیش از حد
  • ورود دیر به معاملات
  • خروج زودهنگام از معاملات
  • انجام ندادن برخی از معاملات
  • بیش از حد معامله کردن

این قبیل مسائل اغلب به دلیل خطاهای ذهنی است که در زیر آن ها را بررسی خواهیم کرد. پیشنهاد می کنیم اگر به پیشرفت تریدینگ خود اهمیت می دهید، شما نیز این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

عدم اعتماد کامل به استراتژی

وقتی به کاری اعتماد کامل دارید، آن را به راحتی انجام می دهید. استراتژی معاملاتی شما نیز باید به همین صورت باشد. آن قدر استراتژی خود را تمرین کنید و با آن زندگی کنید، که ملکه ذهن شما شود و به اطمینان قلبی دست پیدا کنید.

اعتماد داشته باشید که دنبال کردن استراتژی شما نتایج خارق العاده ای به همراه خواهد داشت و هر کاری خارج از چارچوب آن منجر به ضررهای هنگفت و جبران ناپذیر خواهد شد. این کار فقط با تمرین شبانه روزی و به مدت مدید در شما پدید خواهد آمد، چیزی که خیلی از تریدرها انجام نمی دهند.

اغلب تریدرها وقتی یک استراتژی جدید یاد می گیرند، چند ساعت وقت صرف تست آن استراتژی برروی چارت گذشته قیمت می کنند، یکی دو روز دمو کار می کنند و نهایتا در کمتر از یک هفته با شارژ حساب خود، به کال مارجینی می رسند.

برای معامله با پول واقعی باید استراتژی خود را حداقل 6 ماه به صورت دمو یا آزمایشی ترید کنید. در تمام این مدت گزارش نویسی و بررسی کارنامه معاملاتی خود را نیز در دستور کار داشته باشید.

آماده نبودن ذهن

ممکن است سبک زندگی شما بسیار شلوغ باشد و زمان های کمی را بتوانید به ترید اختصاص دهید. در این صورت پیشنهاد می کنم همین الان تریدینگ را رها کرده و دنبال شغل دیگری بگردید. تریدینگ را به عنوان شغل دوم، درآمد اول معرفی می کنند اما واقعا این طور نیست.

برای ترید کردن باید حسابی وقت گذاشت. باید ذهن شما در تمام طول روز آماده شکار موقعیت های معاملاتی مختلف باشد. با ذهنی که درگیر امری دیگری است، نمی توان با آمادگی کامل چارت را مشاهده کرد، سپس با تحلیل منصفانه وارد بازار شد. ذهنی که درگیر است جز ضرر در بازارهای مالی، نتیجه ی دیگری برای شما نخواهد داشت.

ترید کردن در زمان هایی که عصبانی یا بیمار هستید

شما به تمام قوای ذهنی خود برای معامله کردن نیاز دارید. اگر در حال رانندگی در ترافیک مانده اید و از رانندگی بد سایر افراد عصبی می شوید، نباید تا انتهای روز ترید کنید. اگر با یک همکار یا دوست در طول روز بحث می کنید، ترید کردن تا فردا بر شما حرام خواهد بود!

اگر دچار سرماخوردگی شده اید، سردرد دارید، پا درد دارید، دندان درد دارید و یا هر بیماری دیگری، تا زمان درمان کامل نباید معامله کنید. دلیل هم کاملا روشن است، بیماری و عصبی بودن، منجر به درگیر شدن قسمت هایی از مغز شما می شود که شما برای تحلیل دقیق بازار به آن نیاز دارید.

اجازه تاثیر گذاری تریدهای قبلی برروی قضاوت شما

یک معامله گر تازه کار با هر سودی که کسب می کند خوشحال می شود و با هر ضرری که می کند ناراحت. اگر به نظر شما این مورد طبیعی است، باید بگویم که شما هم یک معامله گر تازه کار هستید و تا کسب سود مستمر تا بازار کلی راه دارید.

تجربه هر نوع احساسی در بازار اشتباه است. شما می بایست به یک شخص کاملا خونسرد تبدیل شوید که نه با سود کردن خوشحال می شود نه با ضرر کردن ناراحت. زیرا در آن صورت با هر سودی که می کنید، اعتماد به نفستان بالا می رود و احتمال اشتباه در معاملات بعدی افزایش پیدا می کند. با هر ضرر هم اعتماد به نفستان پایین می آید و باز هم احتمال اشتباه کردنتان بیشتر می شود.

اگر شخصی احساساتی هستید و در کنترل خود دچار مشکل هستید، حتما به یک روانپزشک مراجعه کنید. این مورد علاوه بر این که به معامله گری و کسب درآمد شما کمک می کند، به روابط اجتماعی شما نیز کیفیت بیشتری می دهد.

معامله خارج از چارچوب قوانین استراتژی

انسان ها به دو دسته فرمان بردار و فرمان ناپذیر تقسیم می شوند. اگر شما با دنبال کردن قوانین به طور کلی مشکلی ندارید، که می توانید این پاراگراف را کلا نادید بگیرید. اما بسیارند کسانی که از پیروی کردن قوانین، چه به صورت خودآگاه و چه به صورت ناخودآگاه بیزارند.

ترید کردن برای این قبیل افراد کار بسیار دشواری است! چرا که پی در پی منتظر فرصت هستند که یک تغییر در استراتژی بوجود آورند و ره صد ساله را یک شبه طی کنند. این افراد با مشاهده یک اتفاقی که دوبار پشت سر هم در بازار بیافتد، سریعا نتیجه گیری می کنند و در استراتژی خود دست می برند و در یک سیکل معیوبی می افتند که هیچ انتهای خوبی ندارد…

سخن آخر

معامله گری به صورت عام با اشتباه کردن و خطای بسیار عجین شده است. راهی جز خطا کردن ندارید. بنابراین برای موفقیت در این شغل بهتر است که از اشتباهات خود درس بگیرید. در غیر اینصورت این اشتباهات آن قدر تکرار می شوند که نهایتا یک ریال هم در جیبتان نماند.

آموزش فورکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *