چطور دچار اورتریدینگ نشویم؟

چطور دچار اورتریدینگ نشویم؟

وقتی زیاد ترید می کنید، خیلی سریع عصبی و خسته می شوید. Overtrading یکی از اصلی ترین دشمنان ما است، به خصوص وقتی که شما در یک مسیر از دست دادن سرمایه و ضرر کردن قرار گرفته اید. اما روشهایی وجود دارد که هرگز اورتریدینگ نکنید و همیشه آماده ترید بعدی باشید. و این پاسخ من است به سوال چطور دچار اورتریدینگ نشویم؟

دسترسی سریع به توصیه ها

#1 – پس از یک ضرر بزرگ به استراحت بپردازید

#2 – به تعداد مشخصی در روز ترید کنید

#3 – حد ضرر و سود روزانه تعیین کنید

فقط قبل از این که وارد مسائل تخصصی تر شویم باید به این نکته اشاره کنیم که اورتریدینگ یک مسئله روانی است. یک فاکتور بسیار مهم و مشترک در بین تریدرهای موفق این است که آن ها بر نفس و روان خویش تسلط کامل دارند، به همین دلیل دچار مشکلات این چنینی نمی شوند. شما هم می توانید با دنبال کردن توصیه های زیر، از این سیاه چاله به دور باشید.

#1 – پس از یک ضرر بزرگ، به استراحت بپردازید

اگر به تازگی یک ضرر بزرگ در بازار تجربه کرده اید، به طور ناخودآگاه احساساتی شده اید، چه به این موضوع آگاه باشید چه نه. اگر بخواهیم دقیق تر باشیم “ضرر بزرگ” برای هر تریدری اندازه متفاوتی دارد. برای تریدرهای ایده آل گرا و حرفه ای یک ضرر 2% ای هم می تواند ضرر بزرگ محسوب شود اما برای قماربازها این اندازه بزرگ تر است.

در هر صورت فرقی ندارد، آن جا که ضرر به شما فشار روانی وارد کند، می بایست برای مدت چند روز حتی چند هفته از بازار بیرون بروید و به خودتان اجازه دهید پروسه زمانی ریکاوری را طی نمایید. اگر این بازه زمانی در استراحت طی نشود، به احتمال زیاد بیش از حد ترید کنید و در پی تلافی کردن ضرر خود برآیید.

پس از یک ضرر بزرگ، به استراحت بپردازید

#2 – به جای اورتریدینگ به تعداد مشخصی در روز ترید کنید

شاید این توصیه برای معامله گرانی که در تایم فریم های کوتاه مدت معامله می کنند کاری دشوار باشد اما واقعا لازم است. آن ها هیچ حد و مرزی نمی شناسند و تا می توانند در یک روز پشت مانیتور می نشینند و به ترید کردن می پردازند.

برای مثال در ابتدا من در بعضی روزها حتی 50 ترید هم انجام می دادم اما سرانجام به عدد حداکثر 5 ترید در روز رضایت دادم، این 5 ترید اگر سودآور بود که خب خداروشکر! اما اگر ضرر به من می زد دیگر متاتریدر را می بستم و تا فردا به چارت ها نگاه نمی کردم. نگاه کردن به چارت ها وقتی که نمی خواهید معامله کنید، شما را مجبور به معامله می کند.

#3 – حد ضرر و سود روزانه تعیین کنید

وقتی صحبت از حد ضرر و حد سود می شود ناخودآگاه ذهن خوانندگان به سمت TP یا SL می رود که در متاتریدر برای هر پوزیشن معاملاتی مشخص می کنیم. اما توصیه شماره 3 کاری با این مورد ندارد. به عبارت دقیق تر منظور ما این است که برای یک روز کاری خود حد ضرر و سود تعیین کنید. مثلا فرض کنید حد سود و ضرر روزانه من 2 درصد است، در این صورت حتی اگر 3 معامله باز هم داشته باشم و معامله اول در 4 درصد سود، معامله دوم در 2 درصد ضرر و معامله سوم هم در نقطه سر به سری قرار داشته باشد، من تمامی معاملات خود را به صورت دستی می بندم، زیرا هدف سود روزانه خودم یعنی 2 درصد را لمس کرده ام.

مسلما انجام این کار مستلزم غلبه کردن بر قدرت طمع انسان می باشد و نیاز به کمی تمرین و تجربه دارد، به هر حال در زمانی که معاملات باز هستند ضمیر انسان سعی می کند تا خود را فریب دهد که “اگر معامله را باز بگذاری می توانی ده ها برابر بیشتر سود کنی”. اما همین طمع کردن های بیخود است که منجر به ورشکست شدن تریدرها می گردد.

نتیجه گیری

اورتریدینگ یا بیش از حد معامله کردن یکی از مهم ترین دلایلی است که معامله گران را از رسیدن به اهداف مالی باز می دارد.

شما می بایست با خود روراست باشید و صداقت نفس را سرلوحه شغل معامله گری خود قرار دهید. در صورتی که توصیه های بالا را دنبال کنید به شما قول می دهم که به اهداف مالی خود به راحتی دست پیدا خواهید کرد.

آموزش فورکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *