چند انتقاد مهم در مورد تحلیل تکنیکال

چند انتقاد مهم در مورد تحلیل تکنیکال

 • چند سوال و انتقاد جزیی در مورد مباحث تحلیل تکنیکال مطرح می شود. یکی از این مباحث در مورد این است که هر کسی پیشگویی خود را از هر چیز دارد. دیگری این است که چگونه قیمت های گذشته و اطلاعات آن می تواند در مورد قیمت های آینده و پیشگویی آنها و جهت حرکتشان کاربرد داشته باشد. این انتقاد معمولا در قالب جملاتی مانند “نمودارها به ما می گویند بازار در کجا قرار دارد ولی به ما نمی گویند که به کجا می رود.” مطرح می شوند.

  در جواب باید گفت کاملا واضح است که نمودارها به شما نمی گویند چگونه در فارکس بیشتر سود کنید، یا بازار به کدام سمت حرکت می کند اگر شما ندانید آن ها را چگونه بخوانید. سوالات مربوط به نظریه ورود تصادفی معمولا به این صورت هستند که گفته می شود “آیا واقعا قیمت ها بر طبق روندها حرکت می کنند؟” و ایجاد شبهه در مورد اینکه هر تحلیل تکنیکی می تواند استراتژی “خرید و نگهداری” را پیشنهاد دهد. این قبیل سوالات به طور حتم سزاوار پاسخ هستند.

  خود تفسیر گری چیست؟

  به نظر می آید این موضوع که هر کسی تفسیر خاص خودش را از نمودارها دارد، ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده و اغلب نیز شنیده می شود. شاید بهترین راه برای پاسخ دادن به چنین سوالی مراجعه به یکی از متونی باشد که شدیدا افرادی که در معاملاتشان از نمودارها استفاده می کند را زیر سوال می برد:

  • استفاده از الگوهای نموداری روز به روز گسترش می یابد و عموم مردم علاقه مند به استفاده از آنها می شوند و از قوانین این چارت ها برای خرید و فروش استفاده می کنند و این خود تفسیر گری باعث می شود که موج هایی از خرید و فروش در قسمت هایی از بازار مشاهده شود به طوری که همه با هم چیزی را می خرند و باعث افزایش قیمت آن می شوند و همه با فروش همزمان چیزی، باعث کاهش آن می شوند…
  • قسمت دیگری از همان متن می گوید الگوهای نموداری اکثرا حاصل فعالیت های ذهنی و توهمات می باشند. هنوز هیچ مطالعه ریاضی نتوانسته یکی از آن ها را تایید کند. آنها بی تعارف فقط در مغز خریدار و فروشنده سهم وجود دارند…

  این دو انتقاد در برابر یکدیگر قرار دارند به طوری که یکی دیگری را نقض می کند و ما نمی توانیم همزمان هر دو آن ها را بپذیریم. اگر الگوهای نموداری تماما ذهنی و توهمات در مغز خریداران و فروشندگان باشد، پس عاقلانه نیست که بگوییم افراد زیادی در زمان مشخص به یک چیز نگاه می کنند و همه به اشتباه به سمت یک توهم می روند و سپس موج ایجاد می شود!

  واضح است که هر دوی این انتقادات نمی توانند همزمان مطرح شوند به این صورت که نمودارها هم قابل تشخیص و واضح باشند که همه همزمان یک چیز را ببینند و همزمان با هم عمل کنند، از طرف دیگر نیز بگوییم که خواندن و تفسیر چارت و نمودارها تماما توهم باشد.

  آیا تمام معامله گران با دید یکسانی وارد بازار می شوند؟

  حتی اگر همزمان تمام معامله گران بر یک باور باشند و یک پیش بینی را ارائه دهند دلیل آن نمی شود که همه همزمان و در یک جهت وارد بازار شوند. برخی تلاش می کنند که حتی نسبت به اخطارهای خرید و فروش پیش دستی کنند و زودتر به بازار سهام وارد شوند. برخی دیگر ممکن است منتظر انفجار قیمت بمانند و از طریق نوسان نماها اطمینان بیشتری کسب کنند.

  برخی ممکن است منتظر بمانند تا انفجار با مانعی روبرو شود و بعد از آن وارد بازار شوند. برخی از خریداران ممکن است مبارزه طلب باشند و برخی دیگر محافظه کار. استراتژی کلی برخی از معامله گران بلند مدت است و برخی دیگر ممکن است کوتاه مدت و حتی دقیقه ای باشد. بنابراین واضح است همه معامله گران در یک نقطه و یک زمان، به دلایل مختلفی، عکس العمل های متفاوتی نشان خواهند داد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *