چگونه با استفاده از امواج الیوت، رمز ارز معامله کنیم؟

امواج الیوت

 • اگر دوست دارید معاملات خود را برنامه ریزی کنید، داشتن یک دید کلی از آنچه در هر زمان در بازار میگذرد همیشه راهکار خوبی است. به منظور دستیابی به این دید کلی، تحلیلگران فنی معمولاً از تحلیل الیوت ویو استفاده میکنند. این احتمالاً یکی از پیچیده ترین ابزارها در تجزیه و تحلیل فنی است، بنابراین ممکن است که درک آن در ابتدا دشوار باشد، اما هنگامی که به این تکنیک مسلط شوید، مزایای آن بسیار بیشتر از خطرات آن میشود. به هر حال، در پایان این مقاله، نمونه ای از کاربرد آن را ارائه میدهیم تا بتوانید ایده استفاده از آن را بدست آورید.

  الیوت چی کسی بود؟

  شما میتوانید آموزش اصول امواج الیوت را برای مطالعه بیشتر بخوانید.

  در اولویت اول: چه کسی این روش را اختراع کرده است؟ این فرد شخصیت اصلی مستر ربات نبود بلکه رالف نلسون الیوت، حسابدار آمریکایی بود که در دهه 1920 در آمریکای مرکزی کار می کرد. زمانی که او آنجا بود، به یک بیماری روده ای مبتلا شد بنابراین مجبور شد شغل حرفه ای خود را کنار بگذارد و برای اینکه حواسش را از این موضوع پرت کند، تصمیم گرفت رفتار و حرکت قیمت سهام را بررسی کند.
  در سال 1934، الیوت کشف کرد که قیمت اعمال شده در نمودارها، به جای این که رفتار تا حدودی بی نظم داشته باشند، در واقع وابسته به یک شرح درونی هستند. الیوت همان الگوها را در چرخه های تکراری مشاهده کرد. این چرخه ها منعکس کننده احساسات غالب سرمایه گذاران و بازرگانان در نوسانات صعودی و نزولی بود. این حرکات به آنچه او “موج” نامید تقسیم شدند.

  طبق مشاهدات وی، یک مسیر حرکت بازار در یک الگوی پنج-سه موجه حرکت میکند، به این ترتیب که پنج موج اول، دارای برچسب اعداد، در جهت حرکت بزرگتر حرکت میکنند. به دنبال تکمیل این پنج موج در یک جهت، یک حرکت اصلاحی بزرگتر در طول سه موج متوالی صورت میگیرد. از حروف (a ، b و c) به جای اعداد برای نشانه گذاری این الگوی اصلاحی استفاده میشود.
  یک حرکت پنج موجه و یک الگوی فاز اصلاحی، اینگونه به نظر میرسد.

  الگوی امواج الیوت

  امواج اول، سوم و پنجم را امواج ایمپالسی (تکانه) نیز مینامند. موج 2 برای تصحیح موج 1 و موج 4 برای تصحیح موج 3 است و کل توالی موج 1 تا 5 با توالی a-b-c اصلاح میشود.

  الگوهای مشخص شده توسط الیوت در چندین بازه زمانی رخ میدهد. این بدان معنی است که یک توالی پنج موجه کامل شده در یک بازه زمانی کوچک، مثلاً یک نمودار 15 دقیقه ای، ممکن است فقط موج اول یک دنباله بزرگتر باشد که در نمودار 60 دقیقه ای آشکار میشود و الی آخر. از نظر کلی، هر الگوی موج آشکار شده بخشی از یک الگوی موج بزرگتر است که در نمودار بالاتر آشکار شده است.

  بنابراین میتوانید امواج الیوت را به عنوان نوعی مجموعه عروسک ماتریوشکا در نظر بگیرید، که در آن دنباله ای از امواج یک موج درجه بالاتر را تکمیل میکند ، یعنی هر موج متعلق به ردیف موج لایه ی بالاتر است. به طور خاص، حرکت از موج 1 به 5، موج 1 ، 3 یا 5 ردیف بالاتر را تکمیل میکند، در حالی که دنباله a-b-c هم یا موج 2 و یا 4 ردیف بالاتر را تکمیل می کند. شما میتوانید به وضوح این رفتار را در نمودار زیر مشاهده کنید:

  احتمالاً پس از خواندن پاراگرافهای بالا مفهومی به نام فراکتال برای شما یادآوری کرده شده است! یعنی الیوت به طور مفهومی، تقریباً 50 سال قبل از اینکه مندلبرو فراکتال را نامگذاری کند، آن را تعریف کرده است.

  چارت درجه امواج الیوت

  شناسایی امواج الیوت

  اکنون که ما درک درستی از امواج الیوت داریم، هدف اصلی ما بهره گیری از آنها برای تجارت ارزهای دیجیتال و کسب درآمد خواهد بود. همانطور که میتوانید تصور کنید، شناسایی و نشانه گذاری صحیح امواج کار سختی است: هنگام مشاهده نمودارهای واقعی، امواج به طور کامل شکل نمیگیرند و گاهی اوقات نشانه گذاری آنها دشوار است. بنابراین برای تسلط بر این تکنیک نیاز به تمرین زیادی است اما خوشبختانه الیوت قوانینی را برای کمک به ما باقی گذاشته است:

  موج 2 به نقطه شروع موج 1 باز نخواهد گشت. از لحاظ عملی، این بدان معنی است که در یک حرکت صعودی، قیمت پس از اتمام موج 2 نمیتواند کمتر از قیمت شروع موج 1 باشد.

  یک قانون دیگر بیان میکند که موج 3 معمولاً (اما نه همیشه)طولانی ترین توالی است و هرگز کوتاه ترین موج در کل توالی نیست و همیشه فراتر از اوج موج 1 کامل میشود.

  به عنوان یک قاعده اساسی دیگر، این تئوری همچنین میگوید که موج 4 نمیتواند انتهای موج 1 را با هم همپوشانی کند. این مانند این است که بگوییم موج ۴ هرگز نمیتواند بیش از ۱۰۰ ٪ موج ۳ را مرور کند.

  در شکل زیر ، می توانید اشکال موجی را نشان دهید که با قوانین فوق، هماهنگ نیستند:

  Disallowed Ellio Waves Formations

  انبساط ها، مورب ها و مثلث های در حال گسترش

  علاوه بر قوانین فوق ، تغییرات بیشتری وجود دارد که نظریه موج الیوت را کمی پیچیده تر میکند. ما در اینجا اساسی ترین فرم ها را بیان خواهیم کرد، اما موارد بسیاری وجود دارد که میتوانید در کتاب بسیار عالی اصل امواج الیوت پیدا کنید: کلید کسب سود در بازار سهام، که توسط فراست و پرکچر نوشته شده است.

  اولین تغییری که در اینجا پوشش داده خواهد شد اکستانسیون (انبساط) نامیده میشود. اکستانسیون حرکتی کشیده شده در جهت روند اصلی است که ممکن است در یکی از امواج ایمپالس، یعنی در امواج 1 ، 3 یا 5 ظاهر شود، نمونه ای ایده آل از اکستانسیون را میتوان در نمودار زیر یافت:

  Extensionsیکی دیگر از تغییرات امواج ایمپالس، دیاگنول ها (مورب ها) هستند که از پنج موج تشکیل شده اند و در پایان یک روند قوی اتفاق می افتند، به ویژه هنگامی که موج 3 در مدت زمان کوتاهی به طور گسترده حرکت کرده است. امواج دیاگنول را نیز میتوان در موج c از توالی اصلاحی یافت، که نشان دهنده خاتمه حرکت در درجه بالاتر است.

  این آرایش معمولاً یک الگوی مثلث مانند است که توسط دو خط همگرا تشکیل شده است، همانطور که در مثال زیر میبینیم:
  توجه داشته باشید که هر یک از پنج موج آخر از سه موج جزئی تشکیل شده است(نه پنج موج با ساختار معمول). در یک دیاگنول، بر خلاف قانون اساسی و پایه، موج 4 میتواند موج 1 را همپوشانی کند. در این الگوها، موج 5 تمایل دارد تا خط روند مرزی را زیر پا بگذارد.

  A diagonal extension in a bull market

  سرانجام، شکل گیری مثلث در حال گسترش را داریم. در این حالت، موج 5 نمیتواند از اوج موج 3 فراتر رود و آنچه را که “موج 5 ناقص” نامیده میشود ، تولید میکند (شکل زیر را ببینید). این نوع الگوها معمولاً علامت وجود یک پایین یا اوج است و بازار در برابر روند فعلی معکوس خواهد شد.

  An expanding type triangle

  نسبت های فیبوناجی و تئوری موج الیوت

  در حالی که تئوری موج الیوت میتواند شکل و ساختار حرکت قیمت را ارائه کند، بسیاری از تحلیل گران این اصول را برای اندازه گیری پتانسیل هر حرکت قیمت از جمله مدت زمان احتمالی آنها، با نسبت های فیبوناجی ترکیب میکنند. اما ابتدا اجازه دهید توضیح دهم که چگونه این نسبت ها محاسبه می شود.
  همانطور که احتمالاً میدانید ، لئوناردو فیبوناجی یک ریاضیدان ایتالیایی قرن سیزدهم بود که توالی فیبوناچی را کشف کرد. این توالی با اضافه کردن دو عدد قبلی ساخته میشود، و با 0 و 1 شروع میشود. بنابراین ما اعداد 0 ، 1 ، 1 ، 2 ، 3 ، 5 ، 8 ، 13 ، 21 ، 34 ، 55 ، 89 و غیره را داریم.
  نسبت های فیبوناچی با تقسیم اعداد مختلف در توالی فیبوناجی به شرح زیر بدست می آیند:

  38.2٪ (0.382) با تقسیم هر عدد فیبوناچی در توالی بر روی یک عدد فیبوناجی دیگر که دو تا بعد از آن عدد، در سمت راست قرار دارد، حاصل میشود. به عنوان مثال، 21 تقسیم بر 55.

  50٪ (0.50) در واقع یک نسبت فیبوناجی نیست، اما به این دلیل استفاده میشود که دارایی ها پس از اتمام 50٪ مرور، تمایل به ادامه ی حرکت در جهت خاصی دارند.

  61.8 ((0.618) با تقسیم هر عدد فیبوناجی در توالی بر روی یک عدد فیبوناجی دیگر که بلافاصله بعد از آن قرار دارد، به دست می آید. به عنوان مثال، 13 تقسیم بر 21 یا 55 تقسیم بر 89.

  161.8٪ (1.618 که به عنوان نسبت طلایی شناخته می شود) از تقسیم هر عدد فیبوناجی در توالی بر روی یک عدد فیبوناچی دیگر که یک عدد قبل از آن، در سمت چپ است حاصل میشود. به عنوان مثال 89 تقسیم بر 55 یا 144 تقسیم بر 89.

  با ترکیب این ضریب ها با تئوری موج الیوت، میتوانیم قوانینی بدست آوریم که میتواند در هنگام تجارت با امواج الیوت بسیار مفید باشد:

  اول از همه ، همپوشانی بر اساس نسبت های درجه فیبوناجی معمولاً سطح مهمی از عرضه و تقاضا، یعنی حمایت و مقاومت هستند. پتانسیل ایمپالسی یا سطح اصلاحی (بسته به موج) معمولاً با درصدهای طول موج قبلی اندازه گیری می شود.

  موج 3 در یک توالی پنج موجی، تحت تأثیر موج 1 قرار دارد و معمولاً نسبت 161.8٪ موج 1 را نشان میدهد. دو موج ایمپالسی دیگر معمولاً دارای طول جزئی میباشند و برابر با یکدیگر هستند.

  یک حرکت اصلاحی که به دنبال یک حرکت ایمپالسی از یک مقدار قابل توجه کم یا زیاد است، معمولاً 50٪ تا 61.8٪ ضربه قبلی را هم پوشانی میکند.

  موج 4 معمولاً تا 38.2٪ موج 3 را تصحیح می کند.

  چون موج 2 بیشتر مواقع با شروع موج 1 هم پوشانی ندارد، به این معنا است که 100٪ آن، شروع موج 1، یک سطح ایده آل برای قرار دادن توقف ها است.

  استفاده از موج الیوت در معامله ی ارز دیجیتال خود

  خوب، اکنون که این مفاهیم را داریم، اجازه دهید آنها را در بازار به کار ببریم تا به تجارت خود را در ارزهای دیجیتال بهبود بخشیم و فرصت هایی را با بهترین نسبت خطر / پاداش پیدا کنیم. به نمودار 30 دقیقه ای EOS / USD نگاهی بیندازید:

  EOS USD

  همانطور که میبینید، یک روند صعودی کوتاه مدت وجود دارد که به 5 موج تقسیم شده است. ما شروع هر موج را علامت گذاری کرده ایم، و همچنین خطوطی را ترسیم کرده ایم که نقاط شروع و پایان هر موج را به هم متصل میکند. بیایید ببینیم آیا این ساختار موج با قوانینی که ما قبلاً تعریف کردیم مطابقت دارد یا خیر:

  موج 2 به نقطه ی شروع موج 1 باز نخواهد گشت.

  این صحیح است: موج 2 پایین تر از 13.30 دلار را اصلاح نمیکند.

  موج 3 معمولاً طولانی ترین موج در کل توالی است و همیشه فراتر از اوج موج 1 کامل میشود.

  و این چیزی است که در نمودار بالا داریم: اندازه موج 3، 0.82 دلار است که بزرگتر از 0.80 دلار (موج 1) و مشابه 0.83 دلار (موج 5) است. موج 3 نیز با 14.48 دلار خاتمه می یابد، که بسیار بالاتر از 14.12 دلار (اوج موج 1) است.

  موج 4 هرگز نمیتواند بیش از 100٪ موج 3 را دوباره احیا کند.

  در اینجا هم همین موضوع صادق است: موج 4 هرگز به زیر 13.66 دلار، یعنی نقطه شروع موج 3، نمیرسد.

  در مورد فیبوناچی چطور؟

  اجازه دهید برخی از اصلاحات ها را به موج 1 اضافه کنیم:

  EOS USD
  همانطور که انتظار میرفت، موج 2 در جایی بین 50٪ و 61.8٪ اصلاح موج 1، به پایان رسید. یعنی موج 2 در پایین ترین سطح با 13.66 $ بین 13.63 تا 13.74 $ یافت میشود. بنابراین، اگر اولین موج ایمپالسی را به عنوان نقطه شروع چرخه 5 موج در نظر گرفته اید، در اینجا ما یک استراتژی معاملاتی داریم: پس از پایان موج 1، فقط یک محدودیت خرید، بین اصلاح 50٪ و 61.8٪ ( به عنوان مثال ، در 13.70 دلار) قرار دهید، حد ضرر را دقیقاً زیر 13.32 دلار تنظیم کنید، در نقطه ی شروع موج یک. از طرف دیگر، ما به دنبال یک هدف سود بیشتر از 14.12 $ – 13.32 $ = 0.80 $ خواهیم بود، همانطور که تئوری موج الیوت میگوید موج 3 همیشه بزرگترین امواج ضربه ای است، بنابراین طول آن باید بیشتر از موج 1 باشد.
  هنوز روشن نشده؟ بیایید نگاهی به مثالی دیگر بیندازیم: در نمودار 4 ساعته زیر میبینیم که مونرو در مرحله تحرک است و 5 موج، قیمت آن را بالاتر می برند:

  XMR USD

  آیا هنوز هم میتوانیم از آن موج بزرگ 3 استفاده کنیم؟

  حتما. فقط اصلاح های فیبوناچی آن را ترسیم کنید:

  XMR USD

  شناسایی موج 3 نسبتاً آسان بود زیرا در بین سه موج ایمپالسی، طولانی ترین است، و ابعاد آن 273.50 دلار – 188.30 دلار = 85.20 دلار است. اصلاح 38.2٪ برای این موج در 240.93 دلار قرار دارد، درست در کنار پایین ترین موج 4 در نقطه ی 238.25 دلار. با شناسایی موج 3، میتوانستیم برای استفاده از آخرین موج ایمپالسی، یک حد سفارش خرید در آن سطح اصلاح قرار دهیم. هدف به مبلغ 240.93 دلار بعلاوه طول موج 1 تعیین خواهد شد، زیرا میدانیم که امواج 1 و 5 معمولاً دارای طول یکسانی هستند. بنابراین، با توجه به اینکه طول موج 1 205.90 دلار – 165.20 دلار = 40.70 دلار است، سود ما 240.93 دلار + 40.70 دلار = 281.63 دلار تعیین میشود ، که 24 ساعت پس از ورود ما به دست آمده است. در مورد حد ضرر، میتوانیم آن را در سطح بعدی موج 3، یعنی 50٪ یا 231 دلار تنظیم کنیم، که نسبت خطر/ پاداش خوبی را ایجاد میکند زیرا ما فقط به اندازه ی 1 دلار برای به دست آوردن هر 4 دلار ریسک میکنیم.

  نتیجه گیری

  نظریه موج الیوت یک چارچوب کامل برای درک رفتار بازار فراهم میکند، و با یافتن پاسخی برای سوال “اکنون کجا هستیم؟” به سازماندهی نظر ما در مورد بازار کمک میکند. ترکیب تئوری موج با نسبت های فیبوناجی به معامله گران برای تصمیم گیری کمک می کند، برخی از نقاط ورود و خروج خوب را فراهم میکند، بنابراین اعتماد به نفس آنها را افزایش میدهد.
  از طرف دیگر، نقص اصلی تئوری موج الیوت، درجه بالای ذهنی بودن آن است. به طوری که یافتن دو تحلیلگر موج الیوت، که به نتایج یکسانی برسند یا الگوهای موج یکسانی را ترسیم کنند، دشوار است.
  به طور خلاصه، تجزیه و تحلیل موج الیوت یک روش عالی برای تهیه یک زمینه در هنگام تجزیه و تحلیل بازار است، اگرچه من توصیه نمی کنم که فقط با استفاده از تجزیه و تحلیل موج ها تجارت کنید. در عوض، سعی کنید از ابزارهای دیگری مانند میانگین متحرک یا اسیلاتورها نیز استفاده کنید تا تصمیم نهایی در مورد خرید و فروش ارزهای دیجیتال را بگیرید.

  برای مطالعه بیشتر کلیک کنید.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *