چگونه در یک صندوق سرمایه گذاری کنم؟

مراحل صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها

مراحل صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها

چگونه در یک صندوق سرمایه گذاری کنم؟

در درس قبل مفهوم صندوق های سرمایه گذاری، مزایای سرمایه گذاری از طریق صندوق ها، انواع صندوق های سرمایه گذاری و در نهایت معیارهای انتخاب صندوق سرمایه گذاری را معرفی کردیم. و توصیه کردیم افرادی که تخصص کافی برای سرمایه گذاری در بورس و یا فرصت لازم برای کنترل مستمر وضعیت سهام و سبد سرمایه گذاری خودشان را ندارند، بهتر است که به جای سرمایه گذاری مستقیم در بورس از طریق صندوق های سرمایه گذاری وارد بورس شوند. خب طبیعتا اولین سوالی که مطرح می شود این است که چگونه در یک صندوق سرمایه گذاری کنم؟ در ادامه این مطلب در این باره صحبت می کنیم.

به این موضوع توجه داشته باشید که در اصطلاحات رایج پیرامون صندوق های سرمایه گذاری، به جای کلمه خرید واحد سرمایه گذاری، از کلمه صدور واحد سرمایه گذاری و به جای کلمه فروش واحد سرمایه گذاری از کلمه ابطال واحد سرمایه گذاری استفاده می شود.

مراحل صدور واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها

اولین مرحله صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها، مراجعه حضوری سرمایه گذار به یکی از شعب صندوق و دریافت فرم درخواست می باشد. برای مشاهده نشانی و اطلاعات تماس صندوق های سرمایه گذاری می توانید به پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران به آدرس www.SEO.ir و بخش نهادهای مالی تحت نظارت مراجعه کنید. لازم به ذکر است صندوق های سرمایه گذاری عمدتا توسط شرکت های کارگزاری رسمی بورس اداره می شوند و بنابراین اغلب این صندوق ها در محل دفاتر شرکت های کارگزاری مستقر هستند.

مرحله دوم نیز تکمیل فرم مربوطه و واریز وجه به حساب صندوق است. منظور از وجه مبلغ مورد نیاز برای خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق به علاوه کارمزد صدور واحدهاست. برای مثال اگر فردی متقاضی خرید 10 واحد سرمایه گذاری از صندوق الف باشد . قیمت هر واحد سرمایه گذاری این صندوق هم 150 هزار تومان باشد، باید یک میلیون و پانصد هزار تومان بابت صدور این واحدها به علاوه مبلغ اندکی به عنوان کارمزد به حساب صندوق واریز کند. کارمزد صدور واحدهای سرمایه گذاری به دو بخش کارمزد ثابت و کارمزد متغیر تقسیم می شود. کارمزد ثابت برای صدور واحدهای سرمایه گذاری فارغ از تعداد واحدها جمعا مبلغ 2 هزارتومان است. یعنی چه یک فرد درخواست صدور 10 واحد سرمایه گذاری داشته باشد و چه 100 واحد، باید 2 هزارتومان بابت کارمزد ثابت به صندوق پرداخت کند. کارمزد متغیر هم متناسب با تعداد واحدهای درخواستی سرمایه گذار تعیین می شود. در مجموع مبلغ کارمزد صدور واحدهای سرمایه گذاری زیاد نیست و حتی برخی از صندوق ها تخفیف هایی را هم برای جذب سرمایه گذاران در نظر می گیرند.

مرحله سوم ارائه فرم تکمیل شده به همراه فیش واریزی و مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی به صندوق و دریافت رسید است. مرحله آخر صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صدور این واحدها توسط صندوق و ارائه اعلامیه صدور و گواهی سرمایه گذاری به متقاضی است. گواهی سرمایه گذاری در واقع به منزله سندی است که میزان مالکیت فرد از دارایی های صندوق را یا به تعبیر بهتر میزان واحدهای سرمایه گذاری فرد در صندوق را نشان می دهد. و به همین علت ضروری است که سرمایه گذار در حفظ و نگهداری این گواهی دقت لازم را داشته باشد. هنگام ابطال واحدهای سرمایه گذاری هم ارائه گواهی سرمایه گذاری به صندوق الزامی است.

فرآیند ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها

مرحله اول ابطال واحدهای سرایه گذاری صندوق ها، مراجعه سرمایه گذار به یکی از شعب صندوق و دریافت فرم درخواست فرم ابطال است. پس از آن می بایست فرم مربوطه تکمیل گردد و اصل گواهی سرمایه گذاری به همراه مدارک هویتی به صندوق ارائه گردد و رسید آن نیز دریافت گردد. مرحله سوم ابطال واحدهای سرمایه گذاری توسط صندوق و واریز وجوه آن پس از کسر کارمزد ابطال به حساب سرمایه گذار پس از حداکثر 7 روز کاری است. کارمزد ابطال واحدهای سرمایه گذاری هم مثل کارمزد صدور واحدها از دوبخش تشکیل شده است که توضیح آن در بالا آمده است. پس از آن اعلامیه ابطال صادر می گردد و تقدیم سرمایه گذار می گردد.

چند نکته در خصوص صندوق های سرمایه گذاری

اگر چه سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری در مقایسه با سرمایه گذاری مستقیم در بورس از ریسک بسیار کمتری برخوردار است اما این موضوع به معنی حذف کامل ریسک نیست. سرمایه گذاران باید توجه داشته باشند که تنها صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت هستند که بازدهی مشخصی را تضمین می کنند و در واقع بدون ریسک هستند اما صندوق های سرمایه گذاری در سهام دارای ریسک هستند و بنابراین لازم است سرمایه گذاران در انتخاب صندوق ها بررسی کامل و دقیق انجام دهند.

سود ناشی از سرمایه گذاری در صندوق ها و همچنین صدور و ابطال واحدها مثل اوراق مشارکت و اوراق اجاره معاف از مالیات هستند و بنابراین برای انجام تمامی این کارها فقط لازم است کارمزد پرداخت شود.

آموزش سهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *