چگونه وارد بورس شویم ؟

آموزش سرمایه گذاری در بورس

 • چگونه وارد بورس شویم ؟

  در درس قبل، به این سوال مهم پاسخ دادیم که برخلاف بعضی تصورها، سرمایه گذاری در بورس فقط مختص افراد ریسک پذیر و یا متخصص نیست و افراد ریسک گریز و یا افرادی که تخصص کافی در مسائل مرتبط با سرمایه گذاری ندارند هم می توانند از طریق خرید اوراق مشارکت و اوراق اجاره، سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری، استفاده از خدمات شرکت های مشاور سرمایه گذاری، استفاده از خدمات سبدگردانی و دیگر موارد در بورس سرمایه گذاری کنند. گرچه قصد داریم هریک از این روش های سرمایه گذاری را به طور مفصل برای شما توضیح دهیم اما بهتر است قبل از آن به یک سوال اساسی پاسخ دهیم، آن هم اینکه چگونه وارد بورس شویم ؟

  چگونه وارد بورس شویم ؟به عنوان مثال اگر سرمایه گذار پس از انجام بررسی های لازم به این نتیجه برسد که سهام شرکت (الف) برای سرمایه گذاری مناسب است، حالا چطور و از کجا می بایست این سهم را خریداری کند. در این درس پاسخ این سوال مهم را خواهید یافت که باید چگونه وارد بورس شویم.

  حتما تا حالا اسم کارگزار را شنیده اید. خرید و فروش سهام وسایر انواع اوراق بهادار در بورس فقط از طریق کارگزاران رسمی بورس انجام می شود. بنابراین بر خلاف تصور عمومی برای سرمایه گذاری در بورس هیچ نیازی به مراجعه به تالار بورس نیست و کارگزاران بورس این وظیفه را برعهده دارند. کارگزاران افراد آگاه، خبره و مورد اعتماد هستند که پس از کسب مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام به خرید و فروش سهام وسایر انواع اوراق بهادار می کنند. و البته در ازای ارائه ی خدمات مبلغی بسیار اندکی کارمزد دریافت می کنند. سازمان  بورس به طور مستمر و دقیق بر نحوه ی فعالیت کارگزاران بورس نظارت دارد وهمین امر سبب می شود تا سرمایه گذاران اطمینان لازم در این خصوص را داشته باشند.

  بنابراین سرمایه گذاری در بورس فقط از طریق کارگزاران رسمی بورس که در اغلب شهرهای کشور مستقر هستند انجام می شود. برای مشاهده ی اطلاعات کارگزاران بورس به پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار به نشانی www.seo.ir مراجعه نمایید.

  اما به نظر شما اولین گام برای سرمایه گذاری در بورس چیست؟ اگر از شما بپرسند لازمه ی انجام عملیات بانکی مثل واریز وجه به حساب دیگران، انتقال وجه از حساب، صدور چک و دیگر موارد چیست، حتما پاسخ می دهید که برای انجام همه ی این عملیات ها باید حساب بانکی داشته باشیم. در بورس هم چنین چیزی وجود دارد. هر فردی برای سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش اوراق بهادار باید کد سهامداری داشته باشد. در واقع کد سهامداری مثل شماره حساب بانکی است. کد سهامداری شناسه ای 8 کاراکتری است که از سه حرف اول نام خانوادگی و یک عدد تصادفی 5 رقمی تشکیل شده است. مثلا اگر نام خانوادگی فردی رضایی باشد، کد سهامداری وی ممکن است رضا12345 باشد. کد سهامداری منحصر به فرد است و هر سرمایه گذار تنها یک کد معاملاتی دارد.

  برای دریافت کد سهامداری کافی است به یکی از شرکت های کارگزاری بورس مراجعه و مدارک شناسایی خودتان را شامل کپی شناسنامه و کارت ملی را به کارگزار ارائه دهید. ظرف مدت 2 روز کد سهامداری برای شما صادر و تحویل شما داده می شود. صدور کد سهامداری کاملا رایگان است ولازم نیست از این بابت هزینه ای به کارگزار بپردازید. با دریافت کد سهامداری عملا قدم به دنیای بورس گذاشتید و میتونید در این بازار سرمایه گذاری کنید.

  توجه داشته باشید که همه ی شیوه های سرمایه گذاری در بورس اعم از خرید و فروش اوراق مشارکت، اوراق اجاره، سهام، سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری و دیگر موارد نیازمند داشتن کد سهامداری است. بنابراین پاسخ این سوال مهم که چگونه وارد بورس شویم کاملا واضح است، اولین گام سرمایه گذاری در بورس دریافت کد سهامداری است.

  در درس های بعدی شیوه های خرید و فروش سهام را برای شما توضیح می دهیم. به دنیای سرمایه گذاری خوش آمدید.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  2 Comments

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *