چگونه یک صندوق سرمایه گذاری خوب انتخاب کنیم؟

چگونه یک صندوق سرمایه گذاری خوب انتخاب کنم؟

 • چگونه یک صندوق سرمایه گذاری خوب انتخاب کنم؟چگونه یک صندوق سرمایه گذاری خوب انتخاب کنیم؟

  در درس های قبلی توضیح دادیم که در یک تقسیم بندی کلی، دو نوع صندوق سرمایه گذاری وجود دارد. صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت که حداقل بازدهی مشخصی را برای سرمایه گذاران تضمین می کند، و صندوق سرمایه گذاری در سهام که در مقایسه با صندوق با درآمد ثابت ریسک بیشتری دارد و البته انتظار کسب بازدهی در این صندوق ها هم بیشتر است. هچنین گفتیم که در حال حاضر بیش از 100 صندوق سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران فعالیت دارند که توصیه می شود سرمایه گذاران تازه وارد، به ویژه افرادی که آشنایی کافی با بورس ندارند از طریق این صندوق ها وارد بورس شوند. سوالی که در این جا مطرح می شود این است که چگونه یک صندوق سرمایه گذاری خوب انتخاب کنیم؟ پاسخ این است که اگرچه صندوق های سرمایه گذاری از افراد متخصص و مورد تایید در امر سرمایه گذاری تشکیل شده می شوند و تحت نظارت بورس هم فعالیت می کنند اما همه این صندوق ها لزوما عملکرد یکسانی ندارند و برخی صندوق ها نسبت به دیگران موفق ترند.

  نگاهی اجمالی به ارزش روز واحدهای سرمایه گذاری این روزها به خوبی نشان می دهد که عملکرد صندوق ها یکسان نیست. در این برنامه سعی می کنیم معیارهایی را معرفی کنیم که می تواند پاسخ این سوال شما را بدهد که چگونه یک صندوق سرمایه گذاری خوب انتخاب کنیم؟

  معیارهای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری خوب

  یکی از معیارهای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری خوب، عملکرد صندوق است. عملکرد صندوق در حقیقت میزان رشد ارزش واحد سرمایه گذاری صندوق در مقایسه با دوره فعالیت آن صندوق است. گفتیم که ارزش پایه واحد سرمایه گذاری صندوق 100 هزار تومان است. حالا اگر برای مثال ارزش واحد سرمایه گذاری صندوق الف در مدت یک سال فعالیت از 100 هزار تومان به 150 هزار تومان افزایش پیدا کرده باشد، این صندوق در مقایسه با صندوق ب که ارزش واحد سرمایه گذاری آن در مدت یک سال فعالیت به 130 هزار تومان رسیده است، عملکرد موفق تری داشته است. چون میزان بازدهی یک ساله صندوق الف 50 درصد و میزان بازدهی صندوق ب 30 درصد بوده است. البته در مقایسه عملکرد صندوق ها با هم باید حتما به این نکته مهم توجه داشته باشیم که زمان شروع فعالیت صندوق ها متفاوت است و ارزیابی عملکرد صندوق باید با توجه به طول دوره عمر فعالیت آن صندوق انجام شود.

  نکته دیگری که در ارزیابی عملکرد صندوق موثر است، میزان نوسانات ارزش واحدهای سرمایه گذاری صندوق است. صندوقی که در دوره فعالیت خودش با آهنگ مناسب و مستمر رشد داشته است در مقایسه با صندوقی که با هر اتفاق در بازار دچار نوسانات شدید شده است، ریسک کمتری دارد.

  توجه به سبد سرمایه گذاری صندوق

  یکی از موارد مهمی که افراد برای انتخاب صندوق باید در نظر داشته باشند، میزان انطباق سبد سرمایه گذاری صندوق با فرصت های سرمایه گذاری است. به عنوان مثال فرض کنید فردی در شرایط رونق بورس بخواهد صندوقی را برای سرمایه گذاری انتخاب کند. طبیعتا در این شرایط صندوقی که سهام بیشتری در اختیار دارد امکان رشد بیشتری هم دارد. چون به خاطر رونق بورس، قیمت سهام در حال افزایش است.

  در این شرایط صندوقی که بخش عمده دارایی آن را اوراق مشارکت تشکیل می دهد، گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیست. به این دلیل که بازده اوراق مشارکت ثابت است و رونق بورس تاثیری در افزایش بازدهی صندوق ندارد.

  در نقطه مقابل، در شرایط رکود بورس، صندوقی که اوراق مشارکت بیشتری در سبد سرمایه گذاری خودش دارد، گزینه مناسب تری برای سرمایه گذاری است. زیرا بازدهی حداقل مشخص و تضمین شده ای را نصیب سرمایه گذاران می کند. اطلاعات مربوط به ترکیب سبد سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری به صورت مستمر و به روز در سایت اختصاصی هر یک از صندوق ها منتشر می شود.

  توجه به نوع و ماهیت صندوق

  قبلا عنوان کردیم که برخی از صندوق ها، صندوق هایی با درآمد ثابت و بدون ریسک هستند. در حالی که برخی دیگر صندوق ها یعنی صندوق های سرمایه گذاری در سهام دارای ریسک هستند. بر این اساس سرمایه گذار باید با در نظر داشتن میزان ریسک پذیری خودش، نسبت به انتخاب صندوق اقدام کند. فردی که تمایل به پذیرش ریسک ندارد، بهتر است در صندوق های با درآمد ثابت سرمایه گذاری کند. اما یک سرمایه گذار ریسک پذیر می تواند صندوق سرمایه گذاری در سهام را انتخاب کند.

  در دسترس بودن شعب صندوق

  در حال حاضر برای خرید و فروش یا به تعبیری دقیق تر، صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوقها، مراجعه حضوری الزامی است. به همین دلیل در دسترس بودن شعب صندوق می تواند فرآیند صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری را راحت تر کند.

  امیدواریم این مطلب توانسته باشد در یافتن پاسخ این سوال که چگونه یک صندوق سرمایه گذاری خوب انتخاب کنیم؟ به شما کمک کرده باشد.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  No comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *