چین لینک (ChainLink) چیست و چه اهمیتی در دنیای کریپتوکارنسی دارد؟

چین لینک (ChainLink) چیست و چه اهمیتی در دنیای کریپتوکارنسی دارد؟

چین لینک (ChainLink) چیست و چه اهمیتی در دنیای کریپتوکارنسی دارد؟ با افزایش روزافزون محبوبیت و کاربرد بازار خرید و فروش و بهترین آموزش ارزهای دیجیتال، پروژه‌ها، کوین‌ها و توکن‌های مختلفی ایجاد شده‌اند که هر یک، انگیزه و هدف خاص خود را دارند. چین لینک (Chain Link) نیز یکی از پروژه‌های نسبتاً قدیمی کریپتو است که فعالیت خود را از سال 2017 آغاز کرد.

چین لینک شبکه‌ای از اوراکل‌ها بوده و امروزه به عنوان یکی از محبوب‌ترین پروژه‌ها در فضای ارزهای رمزنگاری‌شده شناخته می‌شود. این پلتفرم، یک سرویس غیر متمرکز است و می‌تواند داده‌های دنیای خارج (مثل خدمات پرداخت، گردشگری، پیش‌بینی آب و هوا و…)  را به قراردادهای هوشمند شبکه‌ی اتریوم ارسال کند. به عبارت دیگر، چین لینک پلی میان شبکه‌ی بلاک چین و دنیای واقعی است!

بدین ترتیب اپلیکیشن‌های مختلف می‌توانند از این داده‌ها در راستای رسیدن به اهداف و نتایج دلخواه خود استفاده کنند. از زمان ورود چین لینک به حوزه‌ی ارزهای دیجیتال، موجی در این بازار ایجاد شد که توجه پروژه‌های DeFi، بلاک چین‌ها، سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال و غول‌های بزرگ فناوری همانند گوگل را به خود جلب کرد. اما ویژگی‌های چین لینک چیست و چه چیزی آن را تا این اندازه معروف کرده است؟

چین لینک چیست؟

قراردادهای از پیش‌ تعریف‌شده‌ای که برای آنالیز شرایط شبکه‌ی بلاک چین ایجاد می‌شوند، قراردادهای هوشمند هستند. چین لینک یک شبکه‌ی اوراکل غیر متمرکز و مبتنی بر بلاک چین است که به قراردادهای هوشمند، امکان اتصال به منابع داده‌ی خارج از زنجیره را ارائه می‌کند. این موارد می‌تواند شامل APIها، سیستم‌های داخلی یا دیگر داده‌های خارجی باشد.

تاریخچۀ ChainLink

در سال 2014، سرگئی نظروف (Sergey Nazarov) و  استیو الیس (Steve Ellis) که در حوزه‌ی بلاک چین فعالیت داشتند، شرکت SmartContract را با حمایت گروه سرمایه‌گذاری Data Collective واقع در سانفرانسیکو، تأسیس کردند.

هدف اصلی تأسیس این شرکت، ایجاد پلی میان بلاک چین‌های عمومی و منابع داده‌های خارجی بود. در همین خصوص، اقدام به ساخت و معرفی چین لینک کرد. اوراکل اولیه‌ی بنیانگذاران چین لینک بر خلاف چیزی که در حال حاضر شاهد آن هستیم، غیر متمرکز نبود! در واقع نمی‌توانست به حل مشکل انتقال متمرکز اطلاعات و داده‌های خارجی کمک کند. با این حال کم کم ارتقا پیدا کرد و هم‌اکنون نیز مثل یک میان‌افزار برای ترجمه‌ی داده‌ها به زبان قراردادهای هوشمند عمل می‌کند.

عملکرد چین لینک چگونه است و چه چیزی آن را غیر متمرکز می‌کند؟

برای جواب دادن به این سؤال، لازم است تا ابتدا مفهوم «اوراکل» را توضیح بدهیم: اوراکل، یک ارائه‌دهنده‌ی داده‌ی خارج از زنجیره برای قراردادهای هوشمند است. در واقع Oracle، تنها یک منبع داده است که در صورت ارائه‌ی داده‌های نادرست یا ساختگی، می‌تواند مشکلات بزرگی مثل از کار افتادن تمامی سیستم‌های متکی بر آن ایجاد کند. این مسئله به عنوان «مشکل اوراکل» شناخته می‌شود که چین لینک سعی دارد تا آن را برطرف کند.

یک قرارداد هوشمند، به داده‌های دنیای واقعی نیاز دارد و درخواستی جهت دریافت آن‌ها ارائه می‌دهد. پروتکل  چین لینک پس از ثبت این رویداد، آن را به نودها (Node) ارسال می‌کند. بر اساس یک سیستم تأیید داخلی، این شبکه می‌تواند قابل اعتماد بودن یا نبودن منابع مختلف را با دقتی بسیار بالا، تشخیص دهد.

بنابراین چین لینک با استفاده از شبکه‌ای از نودها (Node)، داده‌های ارسال‌شده به قراردادهای هوشمند را تا حد ممکن، معتبر و قابل اعتماد می‌کند. این مسئله باعث می‌شود که قراردادهای هوشمند در برابر حملات هکرها، مصون بمانند.

عملکرد چین لینک چگونه است و چه چیزی آن را غیر متمرکز می‌کند؟

کارکردهای چین-لینک

همانطور که گفتیم با گسترش صنعت کریپتو، تقاضا برای داده‌های خارج از شبکه نیز افزایش پیدا خواهد کرد. این مسئله، زمینه‌ی بسیاری از کاربردهای رمزارزها را فراهم می‌کند. در بین انواع رمزارزهای مختلف، چین لینک اولین شبکه‌ی اوراکل محسوب می‌شود. با این حال این شبکه قصد دارد که عملکردی فراتر از انتقال داده‌ها داشته باشد.

تابع تصادفی قابل تأیید (VRF) برای حفظ امنیت قراردادهای هوشمند و ایجاد خروجی‌های معتبر برای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز، از داده‌های تصادفی درون‌زنجیره‌ای استفاده می‌کند. این کارکرد Chain Link برای تولید اعداد تصادفی (RNG) که در سایت‌های بت و پروژه‌های گیمینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، ضرورت دارد.

پروژه‌های مختلف و بزرگی از قابلیت این تابع تصادفی برای ایجاد NFTها با استفاده از شاخصه‌های کمیاب یا در جهت تعیین برندگان Airdropها و قرعه‌کشی این دارایی‌های دیجیتال استفاده کردند. بنابراین می‌توان گفت که VRF، نقش مهمی در رونق گرفتن NFTها ایفا کرده است.

چین لینک از مکانیزم اثبات ذخایر (Proof of Reserve) استفاده می‌کند. بنابراین کمپانی‌های مختلفی مثل منتشرکنندگان کوین‌های استیبل می‌توانند از طریق این قابلیت، به کاربران ثابت کنند که ذخیره یا پشتوانۀ لازم برای فعالیت‌های خود را در اختیار دارند.

از دیگر کاربردهای اخیر Chain Link نیز می‌توان به «Keepers» اشاره کرد. توسعه‌دهندگان با استفاده از این قابلیت، می‌توانند قراردادهای هوشمندی را که با اطلاعات خارج از شبکه (Off-Chain) نیاز دارند، به طور اتوماتیک اجرا کنند.

یکی از مهم‌ترین به‌روزرسانی‌های چین‌لینک در سال 2021، ارائه‌ی گزارش درون‌زنجیره‌ای (OCR) بود. جالب است بدانید که این ویژگی، باعث ده برابر شدن ورود داده‌ها به شبکه‌ی هدف و زمینه‌ساز رشد اکوسیستم‌های DeFi شد. همچنین آپدیت OCR، کارمزد تراکنش‌ها را به حدود یک‌دهم مقدار قبلی کاهش داد.

توکن چین لینک چیست و چه کیف پولی برای نگهداری آن مناسب است؟

توکن‌های Chain Link که LINK نامیده می‌شوند نیز جهت پرداخت پاداش به اپراتورهای شبکه برای بازیابی و آماده‌سازی داده‌های خارج از زنجیره و انجام محاسبات مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرند. ارز دیجیتال ChainLink، یک توکن ERC-20 بوده و برای پلتفرم بلاک چین اتریوم ایجاد شده است.

به همین دلیل، هر کیف پولی که بتواند از توکن‌های اتریوم پشتیبانی کند، برای ذخیره‌سازی چین لینک نیز مناسب خواهد بود. والت‌هایی مثل اکسودوس (Exodos) به صورت نرم‌افزاری و آنلاین و کیف پول‌هایی سخت‌افزاری همانند لجر (Ledger)، برای نگهداری از Chain link گزینه‌های خوبی هستند.

توکن چین لینک چیست و چه کیف پولی برای نگهداری آن مناسب است؟

مزایای چین لینک

قراردادهای هوشمند، تنها می‌توانند اطلاعات و داده‌های موجود در بلاک چین‌ها را مدیریت کنند. این موضوع باعث می‌شود که قادر به برقراری هیچگونه ارتباطی با دنیای بیرون نباشند. چین لینک به منظور رفع این مشکل و با اتصال دنیای واقعی به فضاهای بلاک چینی، موفق شد تا مشکل کمبود اوراکل‌ها را برطرف کند.

صرافی‌های بزرگی همچون بایننس (Binance) و سایت‌های معتبری مثل کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، اطلاعاتی دربارۀ قیمت انواع ارزهای دیجیتال به کاربران ارائه می‌کنند. شبکۀ Chain Link میانگین قیمت هر رمزارز را به عنوان یک دادۀ قابل اعتماد ثبت خواهد کرد. این مسئله باعث می‌شود که کاربران از عدم دستکاری شدن داده‌های خارج از شبکه اطمینان داشته باشند.

امروزه چین لینک قادر است که برنامه‌های مختلف درگاه پرداخت پی‌پل (PayPal) را با بلاک چین اتیوم، ادغام کند. به علاوه، از توانایی ارسال مستقیم پرداخت از قراردادهای هوشمند به حساب‌های بانکی نیز برخوردار است.

معایب چین-لینک

اگرچه ChainLink موفق شد که با سرعت نسبتاً زیادی نظرات کاربران را به خود جلب کند، قرار گرفتن آن بر بستر بلاک چین اتریوم، مشکلاتی همانند مقیاس‌پذیری و هزینه‌ی بالای کارمزد تراکنش‌ها ایجاد کرده است. همچنین به دلیل نوسانات بالای این ارز دیجیتال، سرمایه‌گذاری آن می‌تواند ریسک زیادی برای بسیاری از افراد داشته باشد.

پیش‌بینی آینده ارز دیجیتال چین لینک

‌ارز دیجیتال چین لینک از سال 2020، به دنبال پشتیبانی از تمام شبکه‌های قرارداد هوشمند مبتنی بر بلاک چین است. به دلیل پشتیبانی از فناوری اوراکل، Chainlink می‌تواند انقلابی بزرگ در عرصه‌های اقتصادی و صنعتی ایجاد کند. با وجود بیش از 100% رشد قیمت در یک سال اخیر، بسیاری از کارشناسان معتقدند که ارزش این ارز دیجیتال همچنان رو به افزایش است!

با بیشتر شناخته شدن چین لینک و کاربردهای بی‌نظیر آن به مرور زمان، شرکت‌های زیادی به این پروژه پیوسته‌اند و برای استفاده از اوراکل‌های Chain Link، همکاری خود را با این شبکه اعلام کرده‌اند. چین‌لینک در حال حاضر با بیش از 150 کشور معتبر و بزرگ در دنیا، همکاری می‌کند و تعداد این شرکت‌ها نیز روز به روز بیشتر می‌شود. با تمام این اوصاف، انتظار می‌رود که در آینده با رشد و شکوفایی بیشتر این پروژه مواجه باشیم.

جمع‌بندی

چین لینک شبکه‌ای غیر متمرکز از اوراکل‌ها است که با استفاده از یک سیستم ترجمه، داده‌های خارج از زنجیره را به زبان قابل فهم در قراردادهای هوشمند داخل زنجیره تبدیل می‌کند. بر اساس آخرین اخبار اعلام‌شده، چین لینک پس از راه‌اندازی شبکه‌ی اصلی بلاک چین خود، از استاندارد ترکیبی ERC-20 و ERC-223 استفاده خواهد کرد. برای مطالعه بیشتر کلیک کنید!

توکن Link نیز برای پرداخت پاداش به اپراتورهای نود در شبکه به کار رفته و با گسترده شدن کاربردهای شبکه‌ی ChainLink، ارزش آن افزایش پیدا می‌کند. با این حال سرمایه‌گذاری در این توکن، ریسک تقریباً بالایی دارد. بیش از 97 درصد معاملات چین لینک، در صرافی بایننس (Binance) انجام شده و در طی این معاملات، حدود 66 درصد از بیت کوین و 31 درصد از اتریوم استفاده شده است.

از آنجا که دنیای ارزهای دیجیتال و اصطلاحات مرتبط به آن روز به روز در حال افزایش است، ورود به این بازار نیازمند برخورداری از دانش و اطلاعاتی جامع است. در این خصوص پیشنهاد می‌کنیم که از مقالات و دوره‌های آموزشی تریدرنووا استفاده کنید تا بتوانید درآمد دلاری داشته باشید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.