کارمزد معاملات در بورس

آموزش سرمایه گذاری در بورس

کارمزد معاملات در بورس

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که وقتی قصد دارید سهامی را خریداری کنید، آیا علاوه بر مبلغ مورد نیاز برای خرید سهام، باید هزینه ی دیگری هم بپردازید یا نه. وقتی سهام خودتان را می فروشید چطور؟ پاسخ سوال مثبت است. چون سرمایه گذار برای خرید و فروش سهام و سایر انواع اوراق بهادار در بورس باید کارمزد معاملات در بورس را به کارگزار خود بپردازد.

این کارمزد که البته مبلغ آن بسیار اندک است از سوی متولیان بازار سرمایه صرف اداره و توسعه مستمر این بازار می شود. اما مبلغ کارمزد معاملات در بورس چقدر است؟

 کارمزد خرید سهام در بورس

کارمزد خرید سهام حدود 0.49 درصد است. اجازه بدید با یک مثال توضیح دهیم. فرض کنید قصد داریم 1000 سهم شرکت الف را به قیمت هر سهم 150 تومان خریداری کنید. در این صورت جمع کل مبلغ مورد نیاز جهت خرید سهام می شود 150.000 تومان. با توجه به اینکه کارمزد خرید سهام 0.49 درصد است شما باید حدودا مبلغ 735 تومان را به عنوان کارمزد برای خرید سهام مورد نظر بپردازید.

کارمزد و مالیات فروش سهام

کارمزد فروش سهام 0.53 درصد مبلغ معامله است. در فروش سهام علاوه بر کارمزد، 0.5 درصد هم مالیات از فروشنده سهام دریافت می شود. که جمع این دو می شود 1.03 درصد. در مثال قبلی فرض کنید می خواهید 1000 سهم شرکت الف را به قیمت هر سهم 150 تومان به فروش برسانید. در این صورت جمع کل مبلغ مورد نیاز برای فروش سهام 150.000 تومان می شود. با توجه به که کارمزد فروش سهام 0.53درصد و مالیات فروش هم برابر با 0.5 درصد است ، شما باید مجموعا 1545 تومان بابت این معامله پرداخت کنید.

کارمزد خرید و فروش اوراق مشارکت و اوراق اجاره

کارمزد خرید و فروش اوراق مشارکت و اوراق اجاره در بورس، حدودا 1/7 کارمزد خرید و فروش سهام یعنی 0.07 درصد مبلغ معامله است. البته برخلاف سهام، فروش این اوراق مشمول پرداخت مالیات نمی شود. به عنوان مثال اگر شما قصد دارید 150.000 تومان  اوراق مشارکت در بورس خریداری کنید، یا به فروش برسانید فقط باید 105 تومان کارمزد بپردازید.

پس همانطور که ملاحظه می فرمایید کارمزد و مالیات خرید و فروش سهام و سایر انواع اوراق بهادار در بورس بسیار اندک است و همین موضوع هم یکی از مزیت های بورس در مقایسه با سایر بازارهای سرمایه گذاری به شمار می آید.

خب با نحوه محاسبه کارمزد و مالیات خرید و فروش خرید اوراق بهادار در بورس آشنا شدید. برگردیم به موضوع درس قبلی، یعنی روشهای خرید و فروش سهام در بورس. در درس قبلی گفتیم که نخستین روش برای خرید و فروش سهام وسایر اوراق بهادار در بورس مراجعه حضوری به شرکت کارگزاری و. تکمیل فرم سفارش خرید یا فروش است. طبیعتا روزانه دهها هزار سهامدار به کارگزاران بورس در سراسر کشور مراجعه می کنند و به آنها سفارش خرید یا فروش اوراق بهادار می دهند. آیا تا به حال فکر کرده اید که این حجم عظیم از درخواست چگونه و براساس چه سازوکاری با دقت اولویت بندی و به خرید اوراق بهادار منجر می شود؟ یا سامانه ای که خرید و فروش اوراق بهادار در آن انجام می شود چطور عمل می کند؟ پاسخ همه ی این سوالات را در درس بعدی خواهید یافت. چون درس بعد به موضوع جالبی تحت عنوان سازوکار معاملات در بورس اختصاص دارد.

پس در درس بعدی نیز همراه ما باشید.

آموزش سهم

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *