گواهی حق تقدم خرید سهام چیست؟

گواهی حق تقدم خرید سهام چیست؟

 • گواهی حق تقدم خرید سهام چیست؟گواهی حق تقدم خرید سهام چیست؟

  در درس قبل اوراق مشارکت، اوراق اجاره و سهام به عنوان سه نوع اوراق بهاداری که در بورس داد و ستد می شوند را به شما معرفی کردیم. بر این اساس گفتیم که اوراق مشارکت و اوراق اجاره، جزو اوراق بهادار با درآمد ثابت محسوب می شوند، چون هیچ گونه ریسکی ندارند و بازدهی آنها تضمین شده است. اما سهام جزو اوراق بهادار دارای ریسک محسوب می شود و البته خریداران سهام در ازای پذیرش این ریسک می توانند بازدهی بیشتر از بازدهی اوراق مشارکت و اوراق اجاره به دست آورند. در این درس قصد داریم یکی دیگر از انواع اوراق بهادار قابل داد و ستد در بورس را معرفی کنیم و در حقیقت به این سوال پاسخ دهیم که گواهی حق تقدم خرید سهام چیست؟

  حتما به خاطر دارید که در تشریح مزایای سهام، گفتیم که یکی از مزایای سهام در مقایسه با سایر انواع اوراق بهادار این است که چون سهامداران یک شرکت در واقع به نسبت سهم خودشان مالک شرکت محسوب می شوند، در خرید سهم جدید شرکت هم در اولویت قراردارند. به این اولویت حق تقدم خرید سهام گفته می شود.

  فرض کنید شرکت الف که دارای 10 میلیارد تومان سرمایه است قصد دارد با انتشار سهام جدید در بورس، سرمایه خودش را 20% افزایش دهد و از 10 میلیارد تومان به 12 میلیارد تومان برساند. با توجه به اینکه قیمت اسمی هر یک از سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس 100 تومان است، بنابراین شرکت مذکور برای این که سرمایه خودش را 2 میلیاردتومان افزایش دهد، باید 20میلیون سهم 100 تومانی منتشر کند. 20 میلیون ضرب در 100 مساوی است با 2 میلیارد تومان.

  در این حالت سهامداران فعلی شرکت الف برای خرید سهام جدید شرکت حق تقدم دارند و می توانند به میزان 20% تعداد سهام موجود خودشان، یعنی متناسب با درصد افزایش سرمایه شرکت، سهام جدید با قیمت 100 تومان خریداری کنند. بنابراین اگر فردی مالک 1000 سهم شرکت الف باشد، می تواند 200 سهام جدید را با قیمت اسمی 100 تومان خریداری کند. 1000 ضرب در 20% مساوی است با 200. اما این حق تقدم چه جذابیتی برای سهامداران فعلی شرکت دارد؟

  همانطور که قبلا گفتیم قیمت سهام اغلب شرکت ها در بورس بیشتر از قیمت اسمی آن هاست، مثلا گرچه قیمت اسمی سهام شرت الف 100 تومان است اما ممکن است قیمت این سهم در بورس 150 تومان باشد که در این صورت قیمت بازار سهام شرکت الف 50 تومان بیشتر از قیمت اسمی آن است. بنابراین سهامداران فعلی این شرکت با خرید سهام جدید در واقع به ازای هر سهم 50 تومان سود بدست می آورند. سودی که فقط به سهامداران فعلی شرکت تعلق دارد.

  خب تا اینجا با مزایای خرید حق تقدم سهام برای سهامداران فعلی شرکت آشنا شده اید. اما شاید این دو سال در رابطه با حق تقدم برایتان پیش آمده باشد. سهامداران فعلی چطور از تصمیم شرکت برای افزایش سرمایه مطلع می شوند؟ آیا سهامداران فعلی ملزم به استفاده از حق تقدم خرید سهام خود هستند؟ در صورت استفاده نکردن از حق تقدم، از کسب سود ناشی از مابه التفاوت قیمت اسمی و قیمت بازار سهم محروم می شوند.؟

  بعد از اینکه موضوع افزایش سرمایه شرکت به تصویب رسید، موضوع در روزنامه کثیر الانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شده، منتشر می شود تا همه سهامداران از این تصمیم آگاه شوند. همچنین فرمی برای سهامداران آن شرکت ارسال می شود و از آنها درخواست می شود تا در صورت تمایل به استفاده از حق تقدم خودشان برای خرید سهام جدید، فرم مذکور را تکمیل و برای شرکت ارسال کنند. به این فرم، اصطلاحا گواهی حق تقدم خرید سهام گفته می شود. سهامداران شرکت بعد از دریافت گواهی حق تقدم خرید سهام، ممکن است به یکی از سه روشی که گفته می شود، اقدام کنند.

  1- فرم مذکور را در مهلت تعیین شده که معمولا 60 روز است، تکمیل کنند. این به منزله تمایل سهامدار به مشارکت در افزایش سرمایه شرکت است. بنابراین سهامدار باید علاوه بر تکمیل فرم، مبلغ اسمی سهام را به حساب شرکت واریز کند تا سهام جدید به نام او صادر شود.

  2- برخی از سهامداران ممکن است به علت عدم اطلاع از افزایش شرکت و یا هر دلیل دیگر، در مهلت تعیین شده هیچ اقدامی نکنند. در این حالت شرکت بعد از پایان مهلت مقرر، سهام باقی مانده را با قیمت روز بازار در بورس می فروشد و ما به التفاوت قیمت اسمی و قیمت بازار آن را به حساب سهامدارانی که از حق تقدم خود استفاده نکرده اند، واریز می کند.

  3- دسته سوم از سرمایه گذاران افرادی هستند که گواهی حق تقدم خرید سهام خودشان را در بورس می فروشند. این گروه از سرمایه گذاران می توانند برای فروش گواهی حق تقدم خرید سهام به یکی از شرکت های کارگزاری بورس مراجعه نمایند و این گواهی را به قیمت روز بازار به فروش برسانند. قیمت گواهی حق تقدم در بورس معمولا معادل ما به التفاوت قیمت اسمی سهام و قیمت بازار سهم است. بنابراین اگر مثلا قیمت سهام شرکت الف در بورس 150 تومان باشد، قیمت گواهی حق تقدم خرید سهام این شرکت، حدودا برابر 50 تومان است.

  دقت داشته باشید که گواهی حق تقدم خرید سهام هم مثل سهام در بورس داد و ستد می شود. بنابراین یک ورقه بهادار به شمار می آید. نکته قابل توجه اینکه در هر صورت، مزایای ناشی از حق تقدم به سهامداران شرکت تعلق دارد و حتی در صورت عدم استفاده آنها از حق تقدم، از کسب این مزایا محروم نمی شوند. اگرچه برخی سهامداران ترجیح می دهند با دریافت سهام جدید و برخی دیگر با فروش گواهی حق تقدم خودشان در بورس از این مزایا استفاده کنند.

  خب در این درس با گواهی حق تقدم خرید سهام به عنوان یکی دیگر از انواع اوراق بهادار قابل داد و ستد در بورس آشنا شدید.

  امتیاز تریدرهای بزرگ به این مطلب

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  1 Comment

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *